Луганськ не розхитують навіть сусіди
Експерт: Якщо влада не піде на штурм, то загарбники провалять завдання, що стоїть перед ними![](/sites/default/files/main/articles/10042014/5lugansk.jpg)
«Події останніх днів засвідчили, що наша країна ще досить далеко від виходу з глибокої політичної кризи», — такими словами звернувся до луганчан міський голова Сергій Кравченко після масових акцій і зіткнень, пов’язаних із захопленням будівлі СБУ в Луганську.
Обстановка в Луганську продовжує загострюватися. У ніч із 8 на 9 квітня низка онлайн-видань області по черзі повідомили про початок перемовин спецслужб із тими, хто захопив будівлю місцевого СБУ. Сепаратисти вимагають скасувати призначені на 25 травня вибори президента України і визначити день проведення референдуму. У ніч з вівторка на середу із захопленої будівлі СБУ в Луганську змогли вийти 51 особа без зброї. Пізніше було звільнено ще п’ятьох заручників. Про це повідомляє прес-центр СБУ. Ніхто з людей не отримав тілесних ушкоджень. З метою мінімізації ризиків для життя і безпеки громадян в Луганську тривають перемовини.
За оцінками експертів, провокуючи безладдя, сепаратисти можуть мати кілька цілей. Зокрема зрив президентських виборів 25 травня. Після цього буде нескладно забезпечити введення російських військ на територію України.
Голова Луганської облдержадміністрації Михайло Болотських запевнив мешканців області, що місцева влада вживає усіх необхідних заходів, аби повернути ситуацію в правове поле. «Для переговорів і мирного врегулювання ситуації створено робочу групу. До її складу увійшли представники влади, авторитетних громадських організацій Луганщини, духівництво, юристи і психологи. Як людина, що бачила війну своїми очима, переконаний, що вихід можна знайти лише шляхом переговорів і діалогу, а сила зброї унеможливлює будь-який компроміс», — зазначив Болотських.
У свою чергу Державна прикордонна служба закликає громадян України і мешканців прикордонних областей не брати участі у відверто провокаційних заходах і зазначає, що державний кордон охороняється посилено і прикордонне відомство буде всіма можливими способами забезпечувати безперебійну роботу пунктів перепуску і законність на державному кордоні.
Результат цієї історії ще незрозумілий, але місцеві експерти вже сходяться на думці, що до безладь у регіоні причетна Росія. Так, народний депутат від Партії регіонів Володимир Ландик вважає, що сепаратистські хвилювання в Луганську фінансує з Москви родина Віктора Януковича, а захопленням СБУ, зокрема, керував Олександр Єфремов. Про це він сказав в ефірі «Еспрессо.TV». «Чому саме СБУ, а не обладміністрацію чи МВС узяли штурмом? До СБУ прийшов нелояльний до колишньої влади керівник. Він почав копати по тендерах, по всіх-всіх фірмах родини Єфремова», — розповів Ландик. За словами регіонала, СБУ штурмували ті ж самі люди, які раніше захоплювали ОДА і телеканал ІРТА. «Усіх цих людей завезено, стоїть безліч автобусів... Я живу і працюю неподалік. П’яноту, голоту попривозили з усієї області, всі стоять п’ють... вони навіть у місті не орієнтуються», — зазначив Ландик.
Пізніше Єфремов спростував усі звинувачення на свою адресу про причетність до фінансування протестів на сході країни. «Я хочу заявити з цієї трибуни офіційно, що це брехня і провокація», — сказав регіонал, коментуючи відповідну інформацію на брифінгу в парламенті у середу.
Масові безладдя в Луганську кардинально вплинули на розмірене життя всього міста. Начальник відділу транспорту і зв’язку Андрій Когут повідомив, що у зв’язку з масовими акціями протесту в центрі довелося змінити рух громадського транспорту. Для гарантування безпеки мешканців, на деяких ділянках рух тимчасово перекрито або спрямовано в об’їзд. Тролейбусні маршрути, що проходили центром міста, поки що скасовано. ДАІ Луганська блокує проїзд у центрі міста й особистого транспорту громадян.
Журналіст, головний редактор «ОстроВ» Сергій Гармаш прокоментував «Дню» ситуацію у східному регіоні і можливі варіанти розвитку подій: «Ситуація залежатиме від позиції влади. Я вважаю, що якщо влада не піде на штурм, то загарбники-сепаратисти провалять завдання, яке перед ними стоїть. І врешті-решт, «поварившись у власному соку», їм доведеться вийти із захоплених будівель. Якщо буде штурм, чого вони й домагаються (навіть можуть провокувати такі події захопленням телерадіокомпаній, заручників, обстрілом), то ми отримаємо нестабільну ситуацію ще не на один рік. Ми отримаємо мучеників і озлоблений народ.
Сьогодні ми представили в Донецьку результати соціологічного дослідження з питання: від кого ви відчуваєте найбільшу загрозу? Тобто чого найбільше боїться народ? На першому місці — 60% — назвали бандерівців, «міфічних». 47% опитаних вважають, що найбільша загроза походитиме від київського уряду. 37% бояться американських і європейських політиків. Ще рік тому такого не було. Тобто проросійська пропаганда зробила свою справу. На жаль, ніхто не займається контрпропагандою, це проблема державного масштабу. Основна теза — я вчора говорив це сепаратистам — у вас явно програшні позиції, тому що захоплена будівля — це не влада. Справжня влада — це підтримка людей. Майдан у Києві переміг, тому що його підтримували кияни. На Донбасі за будь-яку форму об’єднання з Росією виступають всього лише 35% мешканців. Більш як половина мешканців Донецька (65,7%) хочуть жити в єдиній Україні. Про це свідчать результати соціологічного опитування, проведеного Інститутом соціальних досліджень і політичного аналізу за ініціативи Коаліції громадських організацій Донецька».
ГОЛОС ІЗ «ФЕЙСБУКУ»
Дмитро СНЄГИРЬОВ, співголова ГІ «Права справа», Луганськ:
«Терористами захоплено будівлю УСБУ, знищено державні символи, йде масове озброєння та заклики до повалення існуючого ладу і прямої військової інтервенції. Що має робити в такій ситуації влада у кожній поважаючій себе країні? Правильно. Створити антитерористичний штаб і придушити спробу державного заколоту. Всі перемовини з озброєними нападниками повинні вестися лише про час звільнення захопленої будівлі та повне розброєння, як гарантії збереження їхнього нікчемного життя. Все. Крапка.
Всі інші умови та переговори будуть свідчити лише про одне — слабкість існуючої влади і можливість компромісу з нею з метою подальших захоплень держбудівель. Розмови про гуманність мають місце лише в суді, де будуть враховані свідчення та співпраця з владою учасників незаконних військових формувань. Саме з такими військовими формуваннями ми і маємо справу. Це не аматори і не бойскаути, які вирішили погратися в військово-патріотичну гру «Зарница», одним із завдань якої було захоплення будівлі СБУ.
Треба облишити всі розмови про можливе військове втручання Росії, яка нібито прийде на захист проросійськи налаштованим громадянам сходу України. По-перше. У них немає підстав. Все, що відбувається, — це суто внутрішні проблеми України, а по-друге — Росія сама не зацікавлена у відкритому збройному протистоянні з Україною. Всі ці переміщення військ на кордоні — це не більше, як психологічний тиск на уряд України та демонстрація моральної підтримки сепаратистам, які намагаються шляхом захоплення будівель і шантажу перевести питання в площину політичну, а саме: проведення референдумів, які дадуть юридичні підстави для введення російських військ на територію України.
Виходячи з усього комплексу цих питань, представникам центральної влади треба зайняти жорстку позицію по відношенню до тих осіб, які здійснили кримінальний злочин — захоплення будівель та заклики до зміни існуючих кордонів. М’яка позиція у перемовинах із бандитами щодо питань територіальної цілісності неможлива. З терористами не сідають за стіл переговорів. Їх знищують. Якщо проблема з розв’язанням ситуації навколо захоплених будівель в Донецьку і Луганську полягає лише в небажанні брати на себе персональну відповідальність за можливі наслідки цієї операції, я готовий взяти на себе персональну відповідальність і поховати раз і назавжди проблему сепаратизму під руїнами будівлі СБУ».