Захищати Батьківщину – нарівні з усіма?
У разі введення воєнного стану депутатам дозволять виконувати військовий обов’язок. Нині вони такого права не маютьЗгідно з чинним Законом України «Про статус народного депутата України», депутатам заборонено суміщати свою роботу з іншими видами діяльності, зокрема з державною службою. Оскільки, згідно із законом, стаж військової служби прирівнюється до стажу державної, то сьогодні депутати не мають права виконувати військовий обов’язок навіть у разі прямої агресії та введення воєнного стану. У зв’язку з цим у Верховній Раді зареєстровано законопроект «Про внесення змін до Закону України «Про статус народного депутата України» (щодо проходження військової служби народним депутатом під час оголошення воєнного стану)». Проектом закону передбачено, що в разі введення воєнного стану в Україні або в окремих її місцевостях народний депутат має право виконувати військовий обов’язок та проходити військову службу у Збройних силах України відповідно до Закону України «Про військовий обов’язок і військову службу».
За словами автора законопроекту Олександра Бригинця, ця норма дозволить народному депутатові під час воєнного стану захищати Батьківщину без порушення законодавства.
Віктор ЗАМЯТІН, провідний експерт політико-правових програм Центру Разумкова:
— Такі речі варто прописувати в законодавстві, оскільки це виглядатиме дивно, якщо всім громадянам потрібно буде захищати Батьківщину, а народним депутатам — ні. Але, з другого боку, я сумніваюся в доцільності такої поправки саме зараз. Одна з причин полягає в тому, що нинішній склад Верховної Ради не відповідає волевиявленню суспільства. Говорити про нього зараз — не надто серйозно.
Якщо ми хочемо мати парламент, який відповідає нинішньому стану суспільства, тоді передусім потрібно провести вибори і визначити мету — для чого нам потрібен цей парламент. А вже тоді вводити наступні реформи щодо його статусу.