За межею часів
У Національному музеї Тараса Шевченка триває виставка левкасу Юлії Скрипки![](/sites/default/files/main/articles/25062014/12photo3.jpg)
Цей проект має назву «Deadline». Художниця працює в надзвичайно рідкісній сьогодні оригінальній техніці левкасу. На думку куратора виставки, в роботах Юлії Скрипки відчувається певна спорідненість із фантастичним світом Ієроніма Босха «за сміливістю універсального погляду на світ, і в природній «кривизні правди», а також у відсутності табу». Трактуючи кожен із сюжетів крізь призму індивідуального сприйняття, художниця досягає загостреної виразності мотиву і досить легкої впізнаваності: адже її авторський левкас не сплутаєш з роботами тих небагатьох майстрів, хто ризикує сьогодні творити за цією складною методикою.
Левкас — прадавня техніка, яка дійшла до наших днів і зайняла свою нішу в сучасному мистецтві. В іконопису левкасом називають крейдяний ґрунт, розмішаний на тваринному або риб’ячому клеї з додаванням лляної олії. Наноситься він кількома шарами на спеціально підготовлену дошку, при цьому левкас зберігається тим краще, чим тонше й рівномірніше нанесені всі шари. Після висихання левкас обережно шліфується: в період Древньої Русі його шліфували стеблами хвоща, а сучасні іконописці використовують для цієї мети наждаковий папір. Це техніка, в якій працювали найвидатніші майстри — Андрій Рубльов та Феофан Грек, і нині левкас широко використовують для традиційного написання ікон. Однак в радянські часи цю техніку замінило легше й зручніше полотно: полотно з ґрунтовкою, на якому зараз пишеться більшість живописних творів. Проте є і сьогодні майстри, котрі створюють картини на сучасні хвилюючі теми в складній техніці левкасу. Юлія Скрипка — одна з них, про концепцію своєї персональної виставки «Deadline».
Твори художниці дають глядачеві шанс перетнути хитку межу часу й зазирнути у простір, де робиться акцент не на екзистенційному «тут і зараз», а на найважливіших позачасових категоріях цінностей. Загадкова глибина багатьох шарів левкасу — це символ тих рівнів, крізь які має пройти людська свідомість у період ломки старих принципів й формування нових.
Виставку можна подивитися до 2 липня.
ДОВІДКА «Дня»
Юлія Скрипка народилася 1982 року, навчалася в Київському Інституті декоративно-прикладного мистецтва та дизайну імені М. Бойчука, де її викладачами були В. Прядко, О. Владимирова та В. Прохоров. З 2012 року художниця вступила до молодіжної організації Національної спілки художників України. Її творчість різнопланова й зовсім не обмежується роботою з левкасом: для повноти відображення свого авторського бачення Ю. Скрипка звертається до найрізноманітніших видів мистецтв, вигадує гротескові скульптурні образи фантастичних істот й оригінальну авторську біжутерію.