Перейти до основного вмісту

Про «будинки-мушлі», «Штрих-код» і яйце

Сучасні експерименти чеських архітекторів, з яких варто брати приклад
04 липня, 13:00
КОЛИ ВЖЕ І В УКРАЇНІ ПРОЕКТУВАННЯ БУДИНКІВ БУДЕ ПОВ’ЯЗАНО З ПОШУКОМ ГАРМОНІЇ, ВЗАЄМОДІЇ З ЛІНІЄЮ ГОРИЗОНТУ ТА ІСТОРИЧНИМ КОЛОРИТОМ? ДОСВІД ЧЕСЬКИХ АРХІТЕКТОРІВ ПОКАЗУЄ, ЩО ЦЕ МОЖЛИВО / ФОТО МИКОЛИ ТИМЧЕНКА / «День»

Про принципи, якими керуються при зведенні сучасних будівель у щільно населеній і насиченій історичними пам’ятками Чехії, прочитав лекцію чеський архітектор Ярослав Вертіг на прикладі роботи свого бюро А69. Захід проходив у рамках Міжнародного архітектурного фестивалю Authenticity за сприяння Чеського центру. Це має бути пізнавальним і для України, де наразі будівництво відбувається часто у вкрай скандальний і нецивілізований спосіб.

Наприклад, Ярослав Вертіг розповів, як вони проектували житловий будинок у знаменитих Карлових Варах. «Ми прагнули неодмінно врахувати genius loci, «дух місця», і помітили, що історично Карлові Вари забудовувалися не компактно, як це часто буває у старовинних містах, а ніби «вежами» — високими будинками на окремих клаптиках землі.  Тож і архітектори з А69 вирішили зробити не стандартний будинок на кілька під’їздів, а натомість побудували три вежі, при цьому частина з цих трьох об’ємів виглядала «перевернутою». Таким чином, при абсолютно сучасному вигляді будівлі вона принаймні конструктивно виглядає вписаною в загальний ансамбль міста», — розповідає Ярослав.

В іншому випадку перед Ярославом Вертігом із колегами стояло завдання не зіпсувати гарний зелений пагорб у Празі, але звести на ньому цілий житловий комплекс Central Park. Для цього архітектори розташували значну частину будівлі на терасах, організованих як пагорб, через що квартири нагадували нори й давали відчуття максимальної автономності, а разом із цим підкреслювався навколишній ландшафт.

У центрі Праги Вертіг спроектував також готель. Розташований серед будівель ХІХ — ХХ століть, він, звісно, вирізнявся своїми квадратними формами, склом тощо, але архітектор зробив так, щоб у кожній кімнаті вікно було в іншій частині стіни. Це зробило різноманітним і неординарним фасад — а отже, він не так дисонував із старими будинками, де фасади майже завжди вельми строкаті. Проект, однак, не захотів реалізовувати інвестор.

Ще один цікавий архітектурний експеримент народився з пошуку вирішення суто технічної проблеми.

«Ми замислилися, як зменшити витрати, пов’язані з тим, що «стрижень циркуляції» висотного будинку (тобто вертикальний простір зі сходами, шахтою ліфта і подібними комунікаціями) розташований поруч із квартирами, а тому вимагає посилення звукоізоляції, утеплення та інших нюансів, які зменшують і здорожчують корисну площу. Рішення виявилося простим і трохи несподіваним: ці «стрижні» ми винесли в окремі вежі та поставили їх поряд із житловими. І так у кожному під’їзді. У результаті будинок отримав більше світла, більше повітря, більше фасадного простору, а здалека він став виглядати як чергування товстіших і тонших веж — тобто схоже на штрих-код. Ми так його й назвали — будинок «Штрих-код». — Щоправда, треба визнати, що із штрих-кодом експериментують далеко не тільки чеські архітектори», — сказав Ярослав Вертіґ.

Він також розповів і про роботу з приватними, сімейними будинками. Зокрема про те, як позбавитися надміру тісного контакту з сусідами (позбутися відчуття присутності «Великого брата»). В одному випадку це зробили через конструкцію «будинка-мушлі», «спіралі». Кімнати в такій оселі прилягають одна до другої та вишиковуються в справжню спіраль. Як наслідок — з одного боку, є багато вікон, світла і простору, зокрема й дворового, з другого — будівля значною мірою відгороджена від чужих поглядів. У ще одному проекті на цю тему під назвою EGGO архітектори А69 розташували сад... усередині дому. Простір у формі яйця з деревами і травою оточено кімнатами з величезними вікнами, коридорами й парканом. Тож будинок виявляється закритим ззовні (хоча й із вузькими вікнами з ефектом світла), але не «закупореним». Цей проект дістав справжнє визнання в експертному середовищі та низку нагород.

Винахідливі й експериментальні проекти чеських архітекторів пробуджують мрійливий настрій: коли ж уже і в нас проектування будинків буде пов’язане з пошуком гармонії, комунікативної рівноваги, взаємодії з лінією горизонту та історичним колоритом?

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати