«Змінити керівництво потрібно. Але законно»
Громадські організації Дніпропетровська створили координаційний центр, щоб об’єднати зусилля прихильників Євромайдану з реформування місцевої владиДемократично налаштованих активістів не на жарт стривожив ультиматум, висунутий їхніми соратниками з боротьби — представниками «Правого сектора» і Штабу національного захисту Дніпропетровської області, які вимагають на найближчій сесії міськради відправити у відставку заступників міського голови і практично весь склад виконкому. Мерові Дніпропетровська Іванові Куличенку наполегливо пропонують альтернативні кандидатури, нібито погоджені на засіданні Штабу національного захисту Дніпропетровської області — громадської організації, яка займається підтримкою бійців АТО. Якщо мер і його нинішнє оточення не погодяться на вказані зміни, їм загрожують застосувати методи «прямої демократії». Гарячі голови навіть вважають, що не виключене застосування зброї (нагадаємо, «День» вже писав про це в № 150 від 15 серпня 2014 року).
Безапеляційність радикалів викликала протест активістів Євромайдану, яких насторожують погрози, що прозвучали на адресу міської влади. «Ми запрошуємо всі громадські організації об’єднати свої зусилля, щоб разом змінити владу в місті. Проте потрібно керуватися законними методами. Ми прагнемо в Європу, тому давайте вирішувати питання, які стосуються зміни влади, цивілізованим способом», — закликав на прес-конференції представник Самооборони Майдану Владислав Ладигін. Із цією думкою солідарна активістка Євромайдану Надія Таршин. «Взимку я стояла на київському Майдані. Я перша вийшла і стала перед «Беркутом». Тепер я нічого не боюся. Зараз ми разом із волонтерами збираємо допомогу та відправляємо її в зону АТО. Ми хочемо змінити владу, але потрібно з повагою ставитися до тієї команди людей, яка у даний час хоч щось робить для нашого міста. Питання переформатування влади потрібно вирішувати лише цивілізованим шляхом», — вважає вона.
Активісти пропонують провести відкриті громадські слухання, на яких можна було б обговорити гідні кандидатури в оновлений склад виконкому, а також на посади заступників міського голови. «Ми стояли на Майдані і вимагали змін і зараз продовжуємо вимагати зміни влади. Потрібно, щоб у міську владу прийшли нові люди. Але всі кандидатури повинні затверджуватися на громадських слуханнях. Кандидати повинні відповідати на питання народу, а потім уже можна буде вирішити, чи гідний претендент цієї посади», — сказав голова ГО «Самозахист підприємців» Віктор Боровінський. Для повного «перезавантаження» місцевого самоврядування активісти пропонують використовувати такий демократичний механізм як дострокові вибори. «Ми направимо звернення до Верховної Ради України з проханням дострокового проведення виборів депутатів міської ради. Ми розуміємо, що зараз не можна обезголовлювати місто, тому протягом декількох днів підготуємо звернення і направимо його до Верховної Ради», — повідомив представник благодійного фонду «Шанс плюс» Віталій Мирончук.
Ініціатива активістів Євромайдану сподобалася далеко не всім. Прес-конференція, на яку з’явилися молоді радикали в камуфляжі, опинилася під загрозою зриву. Вони наполягали на тому, що зараз не час для дотримання бюрократичних процедур, а бійці, що б’ються в АТО, чекають радикальних змін у тилу. Дискусія між поміркованими та радикальними активістами Євромайдану закінчилася безрезультатно — обидві сторони залишилися при своїй думці.
Владислав РОМАНОВ, політолог, депутат Дніпропетровської облради:
— Цей конфлікт серед представників Майдану існує давно, але був у «замороженому» стані. Думаю, що вирішити його можна на основі компромісу. Само собою зрозуміло, що від нечесних людей в органах місцевої влади час позбавлятися. Питання полягає в тому не «кого прибрати», а «кого поставити». Такі кандидатури для оновленого керівництва можна знайти з числа депутатів або представників громадськості. Місцеву владу треба міняти, але це в жодному разі не повинно погіршити керованість. Образно кажучи, корабель влади обріс черепашником, і тому рух уперед ускладнений. Належить чесно визнати, що нинішні чиновники нічого не роблять, а якщо працюють, то за шаблонами брежнєвських часів. І ситуація тільки погіршується. По суті, таку поведінку можна розцінити, як зраду або саботаж. Залишати цих людей із минулого при владі, на мій погляд, небезпечно.