Утриматися
Українські психотерапевти разом із священиками перейняли досвід фахівців Єльського університету США допомоги людям під час і після війниУкраїнська спілка психотерапевтів, Українська асоціація фахівців із подолання наслідків психотравмуючих подій, інші професійні психотерапевтичні спілки спільно з Українською православною церквою Київського патріархату й Українською греко-католицькою церквою об’єдналися, щоб у різних формах надавати психологічну, моральну, духовну підтримку громадянам України. За словами авторів ініціативи, «фахова спільнота розробляє методологічну основу із використання досвіду колег з інших країн (США, Ізраїль) та проводить навчання для фахівців».
— Зараз ми працюємо із переселенцями, з пораненими, виїжджаємо в зону АТО і в міста, звільнені від терористів... Програма обміну Open Word, яка фінансується конгресом США, відібрала нас для навчання у Єльському університеті, щоб апробувати програму допомоги ветеранам війни і цивільним людям, які стали жертвами надзвичайних ситуацій. Також із нами ділилися досвідом роботи з постраждалими представники церков. Ми маємо об’єднати зусилля, щоб подолати наслідки війни, яка триває, — сказав психіатр, психотерапевт, керівник Української асоціації фахівців з подолання наслідків травмуючих станів Володимир ПОГОРІЛИЙ.
Також у рамках цього проекту українські експерти впроваджують реабілітаційні програми для військових та їхніх сімей, а ще розробляють у Львові програму «Безпечне місто»: створення єдиного центру екстреного реагування для різних життєвих випадків. Фахівці-представники професійних та релігійних організацій заявляють, що відкриті до співпраці з організаціями, установами та окремими людьми — проект потребує фінансування.
Представники церкви називають цю роботу якісно новим поштовхом в ініціативі об’єднання зусиль громадськості, релігійних спільнот та професійних фахівців задля надання допомоги людям, які, за словами архієпископа Чернігівського і Ніжинського, секретаря Священного синоду УПЦ КП Євстратія Зорі, постраждали у «визвольній війні проти іноземної агресії на нашій території».
— Особливо це стосується тих, хто сам пережив жахливий досвід обстрілів, смерті, кровопролиття. Такі люди, безперечно, потребують, з одного боку, духовної підтримки — це те, що може дати церква. З іншого боку — фахової психотерапевтичної допомоги, того, що можуть дати фахівці, спеціалісти з цієї галузі, — сказав Євстратій Зоря. — Ця співпраця покликана допомагати і військовослужбовцям, і добровольцям — тим, хто бере участь у цій боротьбі, тим, у кого на очах гинули люди, побратими. З досвіду всіх військових конфліктів відомо, що посттравматичні синдроми та інші психологічні проблеми, які виникають після участі людини у бойових діях, потребують тривалого, фахового, доброзичливого виправлення й допомоги. Також допомога потрібна родинам військовослужбовців. Третя велика категорія людей, на яких будуть спрямовані зусилля — це учасники Майдану, які досі не змогли знайти свого місця в нинішніх реаліях і внутрішньо залишаються в подіях зими цього року.
— Американські професори, які нас навчали, запропонували одну чудову річ — концепцію психологічної гнучкості: людина в складних життєвих ситуаціях може не тільки знайти ресурс для того, щоб протистояти, а й джерела для розвитку і зростання — особистісного, духовного, знайти в собі мужність і натхнення допомагати іншим людям в складних ситуаціях. Це — життєствердна концепція, яка промовляє і до всього суспільства, і до кожної окремої людини, — підсумував менеджер Української спілки психотерапевтів Андрій СИДОРЕНКО.