Право сили vs cила правди
Чому після першого дня дебатів на ГА ООН ухвалили резолюції з ісламського екстремізму, не давши адекватної оцінки російській агресії в Україні![](/sites/default/files/main/articles/26092014/03.jpg)
У позавчорашньому виступі на трибуні ООН американський президент Барак Обами значну частину промови присвятив Росії та Україні, зазначивши, що Сполучені Штати змусять Росію заплатити за агресію проти України. Він зокрема нагадав, що «всі держави — і великі і малі — повинні відповідально дотримуватись і добиватися виконання міжнародних норм». При цьому американський президент відзначив, що «дії Росії в Україні кинули виклик цьому післявоєнному порядку» і потім навів факти конкретної причетності Кремля до того, що відбувалося і відбувається у нашій країні.
Він наголосив, що Америка виступає за зовсім іншу поведінку, яка не базується на праві сили. «Ми переконані, — сказав Обама, що право забезпечує силу, що великі держави не мають права погрожувати меншим, і що народи мають право обирати своє майбутнє. Америка і наші союзники підтримуватимуть народ України, коли він розвиває свою демократію і економіку. Ми посилимо наших союзників по НАТО і посилимо нашу відданість колективній обороні. Ми змусимо Росію заплатити ціну за агресію і будемо протистояти брехні правдою».
Разом з тим Обама висловив думку, що Росія може обрати шлях миру, шансом на який є угода про перемир`я в Україні. «Якщо Росія обере цей шлях — саме цим шляхом вона йшла після закінчення холодної війни, що привело до зростання добробуту для народу Росії — ми скасуємо наші санкції і вітатимемо співробітництво з Росією в протистоянні загальним викликам. США і Росія були здатні робити це в минулі роки. (.) І саме цим шляхом співробітництва ми готові йти знову — якщо Росія змінить курс. Ми будемо раді визнати роль Росії, яка буде намагатися знаходити відповідь спільним викликам не з допомогою сили, а з допомогою правди», — резюмував американський президент.
Обама також окреслив бачення американського керівництва в мінливому світі. Він сказав, що світ ще не дав відсічі нетерпимості, сектанства і безнадійності, які вкупі живлять екстремізм.
Російська агресія в Україні та епідемія Еболи в Африці — це проблеми, які потрібно вирішувати. Але найстрашніше, за словами Обами, ісламський екстремізм на Близькому Сході.
Зі свого боку український прем’єр-міністр Арсеній Яценюк у своєму десятихвилинному виступі закликав з трибуни ООН не скасовувати санкції проти Росії доти, поки Київ не відновить контроль над всією територією України. «Ми просимо наших партнерів не знімати санкцій, поки Україна не отримає контроль над усією її територією, починаючи від сходу України і кінчаючи Кримом. Важко досягти якоїсь мирної угоди під прицілом автомата, виготовленого в Росії», — сказав він. Але, за його словами, «поки президент Путін буде при владі, для України буде дуже складно вернути контроль над Кримом» .
Не зважаючи на те, що «російська агресія проти України» разом із двома іншими загрозами: вірусом Ебола та Ісламською державою була серед головних тем, що обговорювались на засіданні ГА ООН, українське питання так і не отримало завершення у вигляді резолюції, як це було у випадку щодо ісламського екстремізму. Хіба загроза російського експансіонізму, який уже проявився у анексії території у сусідньої держави і в прямій агресії Росії на сході України, у ході якої загинуло більше 2 тис. людей, є менш небезпечним, ніж ісламський екстремізм.
Позавчора пізно увечері Рада Безпеки ООН прийняла резолюцію, яка зобов’язує держави вживати заходів, щоб їхні громадяни не приєднувалися до джихадистів в Іраку та Сирії. На засіданні головував американський президент Барак Обама. Він заявив, що з бойовиками Ісламської держави «не може бути переговорів» і країни мають запобігти фінансуванню іноземних бойовиків. США і арабські держави вже другий день наносять авіаудари по цілях Ісламської держави у Сирії, зокрема — по нафтовій інфраструктурі, звітували США. Пан Обама також закликав світову спільноту демонтувати «мережу смерті» ІД. За резолюцію, розроблену США, члени Радбезу проголосували одноголосно.
США розпочали авіарейди проти бойовиків ІД в Іраку минулого місяця, і в ніч з понеділка на вівторок розширили географію ударів на Сирію. ІД зараз контролює кілька нафтових родовищ у Сирії та Іраку. Продажі контрабандної нафти допомагають руху фінансувати наступ в обох країнах. Більш ніж 120 ісламських учених підписали відкритий лист до ІД, у якому оспорюють ідеологію групи.
Музамміл Сіддікі, один із підписантів і голова Ради фікху Північної Америки, яка інтерпретує мусульманське релігійне право, сказав: «В ісламі заборонено вбивати невинних». «В ісламі заборонено убивати емісарів, послів і дипломатів. Отже, заборонено вбивати журналістів і співробітників гуманітарних організацій», — додав він.
Британський прем’єр Девід Кемерон на засіданні Радбезу заявив, що Великобританія готова «зіграти свою роль» у боротьбі з «Ісламською державою», яку він назвав «злом, проти якого має об’єднатися весь світ». За його словами, конфлікти в Іраку та Сирії приваблюють молодих найманців із розвинутих країн.
І тут виникає питання, хіба російська агресія в Україні, російський експансіонізм також не є «злом, проти якого має об’єднатися весь світ»? Адже російські військові та їхні найманці як ісламські екстремісти, вбивають українців, а Росія фактично є спонсором тероризму, поставляючи і бойову техніку, і найманців на територію інших країни. І не може бути такого, щоб право вето в ООН забороняло покарати Росію за ці злочини, не кажучи, за порушення міжнародного права, міжнародних договорів.
«НИНІШНЯ СИТУАЦІЯ ВИМАГАЄ НЕ ПОСЛАБЛЕННЯ, А ПОСИЛЕННЯ ТИСКУ НА РОСІЙСЬКЕ КЕРІВНИЦТВО ВКЛЮЧНО З ПОСИЛЕННЯМ САНКЦІЙ»
Олег ШАМШУР, екс-посол України в США, Київ:
— Загалом цей виступ був спрямований на те, щоб голосно заявити про наміри США відігравати лідерську роль у протидії глобальним кризам, викликаним поширенням вірусу Ебола, агресією Росії на Сході України та діями так званої Ісламської держави в Іраку та Сирії. Значною мірою виступ Обами мав також внутрішніх адресатів — критиків в Конгресі США, які звинувачують його в небажанні діяти рішуче в Україні та на Близькому Сході. Рекордно низьким є й рейтинги суспільної підтримки зовнішньої політики чинного Президента США. В центрі промови була боротьба з ІД. Своїм виступом на ГА ООН Обама намагався спонукати інші держави долучитися до антитерористичної коаліції під проводом США. Він заявив, що «мова сили — є єдиною мовою, яку розуміють терористи. Тому США будуть працювати разом із широкою коаліцією, щоби знищити цю мережу смерті». Виступу в Нью-Йорку передували удари ВПС США проти сил ІД та одноголосна підтримка РБ ООН запропонованої США резолюції, спрямованої проти іноземних бійців ІД ( тільки в одному з його підрозділів на боці ісламісті б’ються 2000 європейців та 100 американців). На жаль, я не відчув подібної рішучості в словах президента США, адресованих Володимиру Путіну. Так, з боку США він засудив підтримку бойовиків у східній Україні, яка демонструє «бачення світу, в якому сила завжди права». Разом з тим, він не уточнив параметри та характер американської допомоги Україні, обмежившись традиційним запевненням, що США та партнери змусять Росію заплатити «ціну за агресію». Найбільше нерозуміння та занепокоєння, викликають слова Обами про те, що США, по суті, вже готові розглянути можливість зняття санкцій проти Росії, якщо буде продовжено дипломатичний шлях врегулювання кризи, розпочатий «перемир’ям». Це сказане тоді, коли не те що перемир’я, навіть припинення вогню виглядає надто крихким, коли продовжують гинути українські цивільні та військові,коли російські війська все ще знаходяться на території України, коли в контрольованих терористами районах створено фашизоїдні режими, коли систематично порушуються права людини в окупованому Криму. Ця частина виступу Обами свідчить про те, що він та інші західні лідери колективно все ще знаходяться в «state of denial» щодо дійсних намірів російського керівництва. Україні реально загрожує російський експансіонізм, а президент США вже готовий розглядати опцію відновлення попередньої ролі Росії в світі. Такий підхід погано узгоджується зі словами очільника США про те, що дії «Росії в Україні порушили той порядок, який склався після світової війни». Нинішня ситуація вимагає не послаблення, а посилення тиску на російське керівництво включно з ужорсточенням санкцій. Інакше західні політики будуть приречені знову висловлювати «глибокий жаль» з приводу цілком очікуваних «сюрпризів» господаря Кремля.
ДОВІДКА «Дня»
«Ісламська держава» (ІД)
• Угруповання було сформовано з іракської Аль-Каїди в 2013 році.
• У червні бойовики взяли під контроль значні території в Іраку, зокрема Мосулі, і проголосили на захоплених територіях «халіфат».
• Бойовики ІД — це радикальні ісламісти-суніти. Вони переслідують немусульман, зокрема єзидів і християн, а також мусульман-шиїтів, яких вважають єретиками.
• Рух відомий своєю жорстокою тактикою, зокрема відрубуванням голів у солдатів, західних журналістів і працівників гуманітарних організацій.
• За даними ЦРУ, угруповання може налічувати до 31 000 бійців. США від середини серпня завдають повітряних ударів по цілях ІД у північно-східному Іраку, а з 23 вересня — і на території Сирії.