Перейти до основного вмісту

Художники збирають мільйони гривень для військових

У Національному культурно-мистецькому та музейному комплексі «Мистецький Арсенал» відкрився доброчинний проект «Мистецтво, що рятує»
07 жовтня, 16:44
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Мета виставки — адресний збір коштів для військових, поранених у боях на Донбасі. В експозиції «Мистецтво, що рятує» об’єднані 50 фотографій бійців та твори славетних українських митців. Художники, серед яких такі відомі, як Жанна Кадирова, Арсен Савадов, Олег Тістол, Ілля Чічкан, Анатолій Криволап і Тіберій Сільваші, пожертвували свої роботи, щоби всі кошти від їх продажу пішли на лікування наших військових. Фотографував бійців Олександр Чекменьов.

Благодійний проект зробили за два тижні. «При підготовці експозиції керувалися принципом: провідні українські митці та їхні знакові роботи. Усі художники погодилися брати участь у проекті, — розповіла керівник прес-служби «Мистецького Арсеналу» Мар’яна МУСІЙ. — На цій виставці головне — не якась філософська ідея, на першому місці — функціонал, треба залучити якомога більше людей для допомоги».

Героїв вернісажу — поранених військових обрали за допомогою волонтерів: на фото і кадрові офіцери, і мобілізовані, і добровольці, юнаки й чоловіки без кінцівок, осліплі, з травмами хребта... Голова правління «Волонтерської сотні «Доброволя» Наталія Воронкова акцентувала: «На світлинах — бійці з найтяжчими травмами, які перебувають у Головному військовому клінічному госпіталі у Києві. Ми несемо особисту відповідальність за хлопців. Люди думають, що є перемир’я, стало краще. Ні, на Донбасі перемир’я немає. На моїх очах до лікарні в Артемівську привезли хлопця, в котрого відірвані ноги»...

Під час підготовки виставки один із героїв помер. «Сумуємо, але залишили його ім’я в проекті — будемо намагатися допомогти його родині, його п’ятирічній доньці, — каже генеральний директор «Мистецького Арсеналу» Наталія ЗАБОЛОТНА. — Цей проект — найстрашніший у нашому житті і найпрекрасніший за метою».

Символічно, що на обкладинці каталогу виставки — робота художника з Донбасу Романа Мініна «Генератор донецького метро». «Давно знаємо про цю роботу, вона викликає багато емоцій. Тим більше, цього самого донецького метро не існує», — зазначила куратор проектів «Мистецького Арсеналу» Соломія САВЧУК.

Художник Юрій Соломко пожертвував проектові роботу «Кульбаба», створену під враженням від трагедії на японській атомній станції «Фукусіма». На картині дівчина схилилася над картою Токійського метро і зриває кульбабку. Юрій СОЛОМКО розповів: «Лінії метро — символ індустріалізації, і мені дуже подобається фрагмент із парком — зелена пляма, на яку посадив квітку. Ця робота одинока в моїй майстерні, бо не до кінця розвинув цю тему. Втім, твір мені подобається і за тематикою підходить для цієї виставки. Хоча аварія на «Фукусімі» і нинішні події в Україні — зовсім різні трагедії. Катастрофа в Японії пов’язана із землетрусом, природними катаклізмами. В Україні — соціальна катастрофа, яку можна було упередити і якою можна маніпулювати, — що й відбувається».

Учасник благодійного проекту художник Максим МАМСІКОВ розповів: «Свою роботу, представлену тут, обрав випадково — нещодавно відкрилася моя виставка, просто виокремив там гарну картину. Вражають фотографії бійців — це документи великої сили. Взагалі, через ситуацію змінилося ставлення до роботи. Спочатку неможливо було чимось займатися. Хто буде працювати, коли таке коїться? Згодом звикаєш. Знов працюю, тим більше, так можна допомогти».

Дві треті представлених картин одразу купили або забронювали — таким чином, організатори зібрали близько п’яти мільйонів гривень. Кошти незабаром надійдуть на рахунки поранених — гроші витратять на дорогі протези та операції. Куратор проектів «Мистецького Арсеналу» Соломія Савчук коментує: «У нас був «тихий аукціон» — кожен сам визначав, скільки хоче віддати за певний твір, хто давав більше, той і забирав його. На більшість робіт багато покупців, деякі картини продали в шість разів дорожче за заявлену художником суму. Зараз зводимо всі пропозиції, якщо є можливість, пропонуємо інші роботи художників, або йде торг».

Поряд із кожним портретом військового міститься номер банківської картки — охочі можуть надсилати гроші на лікування бійців. Один з ініціаторів благодійного проекту, голова правління «Ощадбанку» Андрій Пишний зауважив: «Принципово, щоби кошти надійшли адресно бійцям, які потребують допомоги. Відкриті персональні рахунки, налагоджений механізм роботи. Уже сьогодні хлопці можуть отримати необхідні кошти». Організатори планують допомагати військовим і далі, адже бої на сході не закінчуються.

Проект «Мистецтво, що рятує» триватиме в «Мистецькому Арсеналі» до 12 жовтня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати