Перейти до основного вмісту

Про японські принципи

Шігекі СУМІ: «Для України найкращий спосіб протистояти агресії — це бути багатою і сильною»
20 листопада, 11:25

Традиційно перше своє інтерв’ю українським ЗМІ японський посол дає газеті «День». І новий голова дипломатичної місії Японії в Києві Шігекі СУМІ, дотримуючись такої неписаної традиції, першим запропонував дати ексклюзивне інтерв’ю нашому виданню. Перед початком розмови пан Сумі поклав вінок героям Небесної Сотні на Інститутській вулиці неподалік Майдану. Цей крок посол пояснив наступним чином: «Я просто хочу висловити своє захоплення перед тими, хто пожертвував своє життя, щоб принести демократію в Україну. Японія твердо вірить в демократію, права людини та «чистий» уряд. Цим вчинком я також висловив почуття солідарності з тими, хто постраждав під час Майдану». Пан Сумі дещо відійшов від традиції посольства давати перше інтерв’ю японською мовою. Він чудово розмовляє англійською. Це пояснюється тим, що попередні дві його місії були в ООН і Бахрейні. Знаючи це, «День» скористався нагодою і подарував японському послу книжку «Ukraine Incognita. ТОР-25» англійською мовою, яка проливає світло на маловідомі сторінки української історії. Пан Сумі з вдячністю прийняв подарунок і пообіцяв обов’язково прочитати цю книжку, щоб краще розуміти процеси, які відбуваються у нашій країні.

«ЯПОНІЯ ПРОДОВЖУЄ ДОПОМАГАТИ УКРАЇНСЬКОМУ УРЯДОВІ ТА НАРОДУ ПІДТРИМУВАТИ СТАБІЛЬНІСТЬ КРАЇНИ»

Пане посол, у своєму зверненні до українців, розміщеному на сайті посольства, ви наголосили, що, по-перше, Японія засуджує анексію Криму Росією, яка є порушенням усіх норм міжнародного права, а російське військове втручання на сході України повинно бути негайно припинено. І по-друге, Японія надаватиме Україні допомогу для її становлення як сильної та багатої європейської держави. Ми дуже цінуємо таку позицію вашої країни. І минулої неділі (інтерв’ю записувалось 12 листопада. — Авт.) ваш прем’єр Сіндзо Абе на зустрічі з російським президентом Путіним у Пекіні вимагав від РФ відіграти конструктивну роль у забезпеченні продовження перемир’я в Україні. Чи можете ви розповісти про результати чи деякі деталі цієї зустрічі?

— Під час цієї зустрічі пан Абе чітко сказав пану Путіну, що домовленостей Мінської угоди необхідно дотримуватися. Він також висловив стурбованість щодо «виборів», які відбулися в деяких районах Донецької та Луганської областей і ще більше ускладнили ситуацію. Отже, зважаючи на ситуацію, він спонукав Росію відіграти конструктивну роль у дотриманні угоди про припинення вогню і у поліпшенні ситуації в регіоні.

На вашу думку, які подальші кроки може вжити Японія і що має робити Захід загалом, щоб Росія для початку виконала всі пункти мінського протоколу і зрештою повернулась до міжнародних норм?

— Звичайно, ми повинні продовжувати твердо стояти на своєму. Ми не повинні компрометувати нашу позицію. Незважаючи на те, наскільки багато часу для цього знадобиться, ми повинні бути непохитними. Водночас, разом з іншими країнами Японія продовжує допомагати українському уряду та народу підтримувати стабільність країни. Однак Японія вірить, що для України найкращий спосіб протистояти агресії — це бути багатою і сильною. Це дуже важливо.

ПРО ІЗОЛЯЦІЮ ПУТІНА ТА ДІАЛОГ ІЗ РОСІЄЮ

Чи має за таких обставин Путін бути присутнім на саміті G20, бо як можна тоді говорити, що він перебуває в ізоляції, як про це часто заявляють на Заході?

— Важливо й надалі підтримувати діалог з Росією. Ми ніколи не говорили, що необхідно його обірвати. Якщо ми не переконаємо Росію, то не зможемо врегулювати ситуацію. Цей саміт Азійсько-Тихоокеанського економічного співробітництва, що відбувся у Пекіні, кожному надав хороші можливості передати чітке послання Путіну. З цієї точки зору, ми не підтримали пропозиції відмінити запрошення президенту РФ на зустріч Великої двадцятки.

— Але після анексії Криму з’явилося багато заяв, що Захід має ізолювати Путіна...

— Я не думаю, що ізоляція змінить його думку. Як вам відомо, Японія також наклала на Росію санкції. Однак це не означає, що ми обірвали всі контакти з Росією. Як я вже казав, якщо ми не переконаємо президента Путіна відіграти більш конструктивну роль, ми не зможемо врегулювати це питання мирним шляхом. Ніхто не хоче війни, ніхто не хоче конфліктувати, а лише врегулювати це питання за допомогою дипломатичних каналів. Я сподіваюся, що разом з ефектом від санкцій діалоги призведуть до позитивного результату.

ПРО МИРНУ УГОДУ З РОСІЄЮ ТА ПРИНАЛЕЖНІСТЬ ЧОТИРЬОХ ПІВНІЧНИХ ОСТРОВІВ

Після саміту АПЕК у Пекіні з’явилися повідомлення, що під час зустрічі прем’єр-міністра Японії Сіндзо Абе та російського президента Володимира Путіна було досягнуто домовленості розпочати підготовку візиту Путіна до Токіо у відповідний час наступного року. Чи це означає, що з’явився поступ у суперечці щодо Курильських островів, які у вашій країні називають Північними територіями?

— Це тверда позиція японського уряду — енергійно продовжувати вести переговори з Росією щодо основної політики, направленої на підписання мирної угоди з Росією задля вирішення питання приналежності чотирьох Північних островів. Відштовхуючись від спільної декларації, ми просуваємо на переговорах взаємоприйнятні варіанти вирішення проблеми.

Чи це означає, що ваша країна підпише мирну угоду з Росією, якщо та віддасть два острови, як обіцяв Хрущов 1956 року?

— Як я вже пояснив, підписання мирної угоди з Росією та вирішення питання приналежності чотирьох Північних островів — основна політика Японії.

«НЕ МОЖНА ПРИЙМАТИ ВІДОКРЕМЛЕННЯ КРИМУ ЧИ ВТОРГНЕННЯ НА СХІДНУ ЧАСТИНУ УКРАЇНИ»

Готуючись до розмови з вами, я побачив ваше інтерв’ю GulfWeekly, у якому ви заявили: «Відрядження до України є для мене честю і викликом, і я дуже пишаюся, що, можливо, мені доведеться відіграти певну роль у залагодженні поточної ситуації. Я покладаю надії не лише на мир, а й на справедливість: миру легко досягти, а справедливості — складніше». Можете нам розповісти, які кроки ви хотіли б здійснити?

— Я мав на увазі, що говорити про мир легко. Це своєрідна риторика. Але не слід забувати про справедливість. Треба сконцентруватися на мирі й справедливості. Звичайно, мир повинен бути на першому місці, але не можна компрометувати принципи. Це справедливість, тому що Крим — частина України, так само, як і схід. Не можна приймати відокремлення Криму чи вторгнення на східну частину України. Тому я зазначив, що люди іноді говорять «мир, мир», але не можна забувати й про справедливість, так само, як не можна компрометувати принципи міжнародної спільноти. Ось що я хотів цим сказати.

«МИ НІКОЛИ НЕ ПОВИННІ КОМПРОМЕТУВАТИ ПРИНЦИПИ»

— Але ви говорили про те, що робитиме якісь кроки в Україні...

— Передусім, хоч що б сталося, не можна компрометувати принципи, від яких ми відштовхуємося, наприклад, принцип територіальної цілісності. Якщо у нас є такі принципи, то і наша політика базується на них. Саме тому ми наклали на Росію санкції і надаємо величезну економічну допомогу українському народу. Отже, політика важлива, але водночас діалог з Росією теж дуже важливий задля вирішення цього питання дипломатичним шляхом і мирним способом.

Деякі експерти вважають, що Путін створює Євразійський союз, який базується на антизахідній ідеології і характеризується нетерпимістю, подібною до Ісламської держави, і тому, мабуть, не випадково президент США з трибуни ООН назвав Росію серед трьох головних загроз світу. Що думають з цього приводу в Японії?

— Те, що зробила Росія, це виклик міжнародним законам та нормам, на яких основується міжнародна спільнота. Японія вірить, що до цього не можна бути толерантним. Якщо ми пробачимо це, то розвалиться уся міжнародна система, на якій ми основуємося. Саме тому ми не можемо компрометувати нашу позицію щодо цього питання.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати