«Я ніколи не втрачав сподівань і віри в європейське майбутнє України»

Одним із моїх завдань на посаді Європейського комісара, відповідального за регіон сусідства ЄС, є допомога у наближенні України до ЄС, у побудові європейських цінностей і стандартів у країні та розкритті великого потенціалу відносин між ЄС та Україною. Для мене — це пристрасть, яку я розділяю з багатьма в Україні. Я також знаю, що цю пристрасть розділяє багато людей у самому Європейському Союзі. Ті, хто їй відданий, зустрілися з нелегкими часами; усі знають, що за останні два роки між нами велися складні розмови щодо стану реформ в Україні, відданості міжнародним нормам, зокрема у сфері юстиції. І ці проблеми нікуди не зникли.
Однак я ніколи не втрачав сподівань і віри в європейське майбутнє України. Я також не втрачав свого власного бажання розділити цю віру з громадянами і в Україні, і в ЄС.
Торік ми здійснили драматичний крок до визначення обрисів цього майбутнього. Після п’яти років Україна та ЄС завершили перемовини щодо Угоди про асоціацію, включаючи глибоку та всеохоплюючу зону вільної торгівлі. Вона є однією з найбільш складних та амбітних угод, які ЄС коли-небудь укладав з країною, що знаходиться за межами Союзу. Ця угода є безпрецедентною з огляду на ті сфери, які вона охоплює, та ясності цілей, що їх вона встановлює для нашого партнерства.
Наразі моя мета полягає в тому, щоб почати роз’яснювати громадськості, що принесе ця Угода і чому вона варта того, аби боротися за неї. Усі наші громадяни — як в Україні, так і в ЄС — незабаром отримають шанс побачити, що саме ця Угода пропонує, та скласти згодом свою думку щодо неї. Я, звичайно, покладаю надію на те, що ця думка буде позитивною; проте найбільше сподіваюся, що вона буде добре поінформованою.
Тож на що варто звернути увагу? Нова Угода містить обов’язкові до виконання і вибудувані на правилах положення та домовленості про співпрацю, що йдуть набагато далі, ніж традиційні угоди. Ми встановили чіткі часові рамки для України, протягом яких вона має досягти відповідності нормам і стандартам ЄС — в енергетиці, сільському господарстві, транспорті тощо; ми підтримуватимемо Україну грішми та фахівцями у намаганні досягти цих цілей. Ця Угода охоплює усі сфери наших спільних інтересів — не лише аспекти безпеки та політичні чи торгівельні відносини, але й сфери юстиції, громадського здоров’я, мобільності, прав споживачів і багато інших. Беремо для прикладу сферу прав споживачів. Нова Угода дозволить зробити їх чіткими, краще гарантувати та забезпечити їхнє виконання. З другого боку, вона забезпечить наявність інформації про безпеку продуктів, а також нагляду та контролю за нею. Також існує багато інших випадків, що призведуть до реальних змін, які матимуть вплив на людські життя і стосуються, зокрема, транспортної безпеки, зменшення забруднення повітря і води або поліпшення охорони здоров’я.
Звичайно, не забуваймо про важливі економічні переваги: глибока та всеохоплююча зона вільної торгівлі надає нові значні можливості українським продуктам та послугам на великому внутрішньому ринку ЄС; вона також відкриває український ринок для нових європейських інвестицій і торгівлі. Вона йде набагато далі, ніж традиційні зони вільної торгівлі, передбачаючи не лише взаємне відкриття ринків для більшості товарів і послуг, але й стимуляцію конкурентоздатності, допомагаючи Україні пристосовуватися до правил ЄС у сферах охорони здоров’я, гігієни тощо. Коли глибока та всеохоплююча зона вільної торгівлі почне діяти, вона забезпечить зниження тарифів, що дозволить економічним гравцям з обох сторін заощаджувати щороку приблизно 750 млн євро, підвищуючи тим самим обопільну конкурентноздатність. Це допоможе створити на обох ринках сучасне, прозоре і передбачуване середовище для споживачів, інвесторів і бізнесменів. Передбачуваність, стабільність, прозорість, зниження ризиків — це те, що має вагу для сучасного інвестора у змаганні за капітал. Усі ми знаємо, що Україна потребує більших інвестицій для реструктуризації та модернізації своєї економіки.
Водночас Угода означає значно більше, ніж я щойно перерахував: насамперед, у ній ідеться про спільні європейські цінності, забезпечення повних переваг демократії, покращення правосуддя та збільшення відповідальності влади перед громадянами. Саме це я маю на увазі, коли іноді говорю про мету будувати більше Європейського Союзу в Україні. Угода піде на користь громадянам, адже разом із нею вони дістануть захисну парасолю високих демократичних стандартів та реальних гарантій їхній прав та можливостей. Саме українські громадяни опиняться у центрі цього проекту, розбудовуючи демократію, досягаючи єдності та процвітання у власній країні.
Усі ці речі варті того, аби за них боротися. Було виконано великий обсяг роботи, і ця величезна Угода, що встановлює цілі, над якими ми можемо працювати разом, тепер лежить перед нами. Найбільший виклик для нас наразі полягає в тому, щоб просунутися далі до стадії, на якій ми можемо підписати цю Угоду, і пройти через демократичні кроки, потрібні для того, аби Угода набула чинності. Це залежатиме від дій України у трьох секторах: швидкості загальних реформ, проведення виборів і розв’язання проблем, пов’язаних із вибірковим правосуддям. Щодо цього останнього пункту ми досі маємо серйозні хвилювання, які розділяють багато громадян України, а також наші міжнародні друзі і партнери. Якщо ми зосередимося на нагороді, ми маємо знайти сили для розв’язання цих проблем. Це буде моїм посланням на найближчі місяці.