Перейти до основного вмісту

Яка ціна «затримки в розвитку»?

Після 10 років «блукань», тисячі життів, втрати територій, — повертаємося до євроатлантичного курсу
23 грудня, 19:14
ФОТО REUTERS

Влада нарешті дозріла до скасування позаблокового статусу України. 23 грудня парламент ухвалив президентський Закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо відмови України від здійснення політики позаблоковості». За це рішення проголосували 303 народні депутатів. Відповідно до закону, у статті 6 Закону «Про основи національної безпеки України» встановлюється, що серед пріоритетів національних інтересів «є інтеграція України у європейський політичний, економічний, правовий простір з метою набуття членства в Європейському Союзі та в євроатлантичний безпековий простір; розвиток рівноправних взаємовигідних відносин з іншими державами світу в інтересах України».

Після Євромайдану, а особливо війни, яку веде проти нас Росія, скасування позаблокового статусу Україною виглядає як позбавлення непотрібного баласту. Свою «чорну справу» Росія встигла зробити. Спочатку за допомогою Леоніда Кучми Кремль у 2004 році розвернув курс України на НАТО в протилежному напрямі. Потім за допомогою вже Віктора Януковича Росія домоглася закріплення позаблоковий статус в законодавчому полі, який дозволив їй паралельно зсередини нищити силові структури України.

І насамкінець, вона користуючись моментом певного безвладдя в Україні після Революції Гідності (не виключно, що саме Москва стала в тому числі архітектором потрібного сценарію кровавих подій на Майдані), почала реалізовувати в Україні свою давно заготовлену спецоперацію. Результат — анексія Криму, окупація частини Донбасу, тисячі загиблих, поранених і зламаних доль, економічний колапс в цих регіонах.

«Леонід Кучма намагався тримати політику ніби «рівновіддаленості», але стратегія «і вашим і нашим» не вдалася, — коментує «Дню» народний депутат від «Народного фронту» Сергій Висоцький. — Віктор Янукович став ідеологічним продовжувачем цієї політики. Янукович довів до апогею та абсурду систему, яка була створена Кучмою, і в підсумку вона повністю розвалилася. Те, що з себе зараз представляє держава Україна — це побудував він. Росія всім цим скористалася, вона на нас напала, анексувала нашу територію і веде бойові дії на території Донецької та Луганської областей. Всі родові травми закладені саме Леонідом Кучмою, тому він несе пряму відповідальність за те, що відбувається зараз».

«До недавнього часу всі наші військові редути стояли на заході України — ми боялися нападу «імперіалістів», — коментує «Дню» голова парламентської фракції «Самопоміч» Олег Березюк. — Але, як виявилося, наш ворог — на північному сході, де не було жодного редуту. Тому помилки попередників треба виправляти. Сьогодні люди розуміють, що треба мати союз з тими, хто є якісним, інтелігентним, поважає права людей і закони своїх країн».

Безумовно, помилки треба виправляти. Скасування позаблокового статусу, хоч і з запізненням, і орієнтація на євроатлантичну інтеграцію — потрібне і правильне рішення. От лише відкритим залишається питання — хто нестиме відповідальність за нереалізовані шанси і втрачений час? Хто компенсує людські життя, територіальну цілісність і «затримку в розвитку»?

«У ситуації, що склалася в Україні, рішення Верховної Ради — це на сьогодні оптимальний варіант, — підкреслює в коментарі «Дню» Євген Марчук. — Нинішня версія Закону свідчить і про те, що українська сторона, все ж таки, враховує агресивну позицію Росії по відношенню до України в цій ситуації. Зараз на першому місці у нас має бути економічне відродження, припинення воєнних дій і демократизація всього державного устрою. Для початку давайте виконаємо всі умови і критерії ЄС — вони співпадають з критеріями НАТО. У Законі «Про засади внутрішньої і зовнішньої політики» йдеться про досягнення критеріїв першого етапу, без якого не може бути і мови щодо вступу в НАТО. Про необхідність виконання цих критеріїв говорить і реакція НАТО: «Двері відкриті, але ви самі вирішити — як вам діяти». Поглиблена співпраця з НАТО для набуття відповідних критеріїв доступу, передбачає створення і виконання відповідних річних планів. Це буде не просто внутрішній український план, але й погоджений зі штаб-квартирою НАТО».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати