Життя і творчість класика
У столичній галереї «НЮ АРТ» триває виставка засновника Львівської художньої школи Олекси Новаківського![](/sites/default/files/main/articles/12032015/24kartina.jpg)
До 28 березня поцінувачі малярства зможуть своїми очима насолодитися оригінальними роботами одного з найвідоміших метрів українського мистецтва першої половини XX століття — Олекси Новаківського і його найближчих учнів і послідовників.
Значення творчості Новаківського для розвитку імпресіоністського та експресивного малярства є величезним: його вибухові полотна, написані в брутально-агресивній манері з величезним темпераментом, заслужили на почесне місце в музейних експозиціях, приватних колекціях та аукціонах. Львівський період Новаківського став величезним внеском не лише до творчої спадщини самого майстра, але й до історії розвитку національної школи малярства, який подарував нам декілька поколінь талановитих митців.
Олекса Харлампович Новаківський народився в родині лісника в селі Слобода-Ободівка 1872 року, початкову освіту здобув у Одесі, потім вступив до Краківської академії мистецтв, вчився у митців Лущкевича та Станіславського. На думку фахівців, великий вплив на формування молодого художника справили польські митці-малярі Матейко, Вичулковський, Мальчевський і Виспяньський. У пошуках власної манери, Олекса близько десяти років жив і творив у селі Могила поблизу Кракова. Першим серйозним виступом на публіці стала його участь у виставці «Товариства для розвитку російського мистецтва» 1901 року, проте критика не виділила його серед інших митців — популярність прийшла пізніше, на першій персональній виставці 1911 року.
«ЦАР ЦАРІВ»
Проте доля розпорядилася так, що вже за два роки Олекса Новаківський переїжджає до Львова, де за підтримки митрополита Андрія Шептицького він заснував художню школу, яка справила важливий вплив на художню культуру Галичини. І зійти на обрії образотворчого мистецтва багатьом новим іменам — Роману Сельському, Леонідові Перфецькому, Стефанії Гебус-Баранецькій. Серед його учнів ряд відомих українських митців, їхні твори також експонуються на виставці в галереї «НЮ АРТ»: Степан Луцик, Іван Іванець, Ольга Плешкан, Михайло Мороз, Едвард Козак, Святослав Гординський та інші.
Викладацька діяльність Олекси Новаківського продовжилася також у Львівському таємному українському університеті, де в 1924—1925 рр. він очолив факультет мистецтва.
Виставка «Олекса Новаківський та його школа» відкриває нам двері до світу митця, наповненого подіями та цікавими персонажами. Глядач зможе побачити твори на історичну тему — невеликий підготовчий шкіц до картини «В’їзд Хмельницького до Києва», намальований 1914 року. Жіночий образ «Молода мати з дитям», написано в стилі, типовому для раннього періоду маестро, — дуже цікаво порівняти її з абстрактно-експресивною «Матір’ю милосердя», створеною вже 1930 року, вже зовсім у іншій манері. Для тих глядачів, хто добре знає спадщину Новаківського у вітчизняних музеях, природно чекати зустрічі з квітковими натюрмортами, до яких митець звертався впродовж усієї своєї творчості.
Зрозуміло, що ці роботи є лише крихітною часткою всього величезного спадку майстра, проте і цей фрагмент — подібно до мозаїки, показує нам частку цілого і дозволяє навіть непідготованому глядачеві скласти враження про творчість Олекси Новаківського, значимого явища в українській школі малярства, який виростив плеяду послідовників.
Світлини картин надано галереєю «НЮ АРТ»