Пропаганда, війна, мистецтво
У XІI фестиваль Docudays UA пройде з 20 до 27 березня. Покази традиційно відбудуться на трьох фестивальних майданчиках — у Будинку кіно, кінотеатрах «Кінопанорама» та «Київ». Усього буде показано 79 фільмів із 36 країн світу. Вхід на всі заходи безкоштовний Києві відбудеться XІI Міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UADocudays UA — найбільший в Україні Міжнародний фестиваль неігрового кіно. Він відбувається щороку в останній тиждень березня в Києві. Після завершення Docudays UA представляє найкращі фільми в областях із жовтня по грудень включно.
Тема цьогорічного фестивалю — пропаганда. Учасники обговорюватимуть аспекти пропаганди та силу мистецтва як засіб протидії останній.
Фільм-відкриття «ДНР, або Химерна історія країни-саморобки» британця Ентоні Баттса якнайяскравіше демонструє наслідки інтенсивного пропагандистського промивання мізків. У конкурсних програмах DOCU/ЖИТТЯ, DOCU/ПРАВО та DOCU/КОРОТКО покажуть 38 фільмів із 22 країн світу, з них — чотири роботи українських режисерів. Кожен конкурс судитиме окреме журі.
Поза конкурсом — десять тематичних добірок, 35 годин документалістики. Найбільшу увагу, звісно, приверне програма DOCU/ХІТИ. В її рамках відбудуться українські прем’єри таких гучних картин, як ушанований Оскаром «Citizenfour (Громадянин 4): історія Едварда Сноудена» Лори Пойтрас (США, Німеччина); вражаюча неігрова драма данця Джошуа Оппенгаймера «Погляд тиші», присвячена геноциду 1965 — 1966 рр. в Індонезії — продовження його ж сенсанційного «Акту вбивства» (2012); «Під прицілом об’єктива» американця Маршалла Каррі, який два роки тому вже приїздив на Docudays UA зі своєю ретроспективою; франко-австрійська «Ми приїхали як друзі» відомого дослідника Африки Юбера Сопера, визнана «Фільмом миру» на торічному Берлінале. Особливо приємно, що цього року до хітів можна з повним правом зарахувати українську стрічку, хай вона формально належить до секції DOCU/ЖИТТЯ. «Все палає» (спільний дебют Олександра Течинського, Олексія Солодунова, Дмитра Стойкова) минулого року відзначено призом як кращий східноєвропейський фільм на авторитетному фестивалі документального кіно та анімації в Лейпцигу. «Все палає» пропонує геть несподіваний і мистецьки переконливий погляд на події революції.
Не менш цікавою здається програма DOCU/ART. Відкриє її «Чи щасливий високий чоловік» — документальна анімація, створена відомим французьким режисером Мішелем Гондрі й присвячена видатному американському вченому-лінгвісту Ноаму Хомському. «Сіль Землі» — спільна робота живого класика світового кіно Віма Вендерса та Джуліано Сальґадо — розповідає історію відомого майстра соціального фото Себастьяно Сальгадо. А «Мистецтво й ремесло» — справжній детектив про найдивнішого сучасного шарлатана Марка Ландіса, який тридцять років успішно збував американським музеям роботи Пікассо та Уолта Діснея власного виробництва.
Уперше Docudays UA презентуватиме добірку DOCU/ДІТИ — сім картин, серед яких анімація та короткометражки; один із фільмів — «Джованні та балет на воді» — нещодавно здобув приз на Берлінському фестивалі. А батьки на час перегляду фільмів зможуть залишити свою дитину в DOC/САДКУ.
DOCU/ЕНЕРГІЯ зачіпає проблему енергозалежності України. DOCU/УКРАЇНА включає найсвіжіші стрічки вітчизняних авторів, а «Фестиваль Tempo презентує» — вибірку з програм шведського фестивалю Tempo. «Екс-Югославія: Примирення» ілюструє непрості процеси повернення до мирного життя в колишній СФРЮ.
Цього року фестиваль представляє два фотопроекти. Виставка «Чуєш, брате?» культового вітчизняного фотографа Олександра Глядєлова — це близько 60 світлин, які розповідають про революцію та війну в Україні (19 — 26 березня в галереї «Дім Миколи» в Київському палаці дітей та юнацтва). «Грозний: дев’ять міст» — спільний проект Ольги Кравець, Марії Моріної та Оксани Юшко, що досліджує специфічні аспекти наслідків війни в Грозному (21 березня — 5 квітня, Центр візуальної культури на Глибочицькій, 44).
Із 21 до 26 березня працюватиме Традиційна Жива бібліотека, на якій гості фестивалю зможуть поспілкуватися з «живими книжками» — людьми, щодо яких існує упереджене ставлення в суспільстві.
Паралельно із кінопоказами триватиме правозахисна програма. Серед її заходів зокрема:
• Дискусії про пропаганду в умовах війни та правозахисну журналістику;
• Презентація антидискримінаційної кампанії;
• Показ повнометражного документального фільму про Голодомор Бенедикт Бане «Голодомор. Забутий геноцид» (2013);
• Тренінги з організації публічних акцій та енергоефективності;
• Тренінги «Як захиститися від свавілля правоохоронців» та «Як розпізнавати фейкові новини»;
• День Волі Білорусі;
• Кримський день — показ стрічки Ксенії Джорно «Къырым» (2014), презентація моніторингу порушень прав людини в Криму, дискусія про наслідки окупації півострова;
• Презентація мережі кіноклубів медіапросвіти з прав людини Docudaus UA та онлайн Центру DOCU/CLUB, презентація онлайн-кінотеатру DOCU/SPACE;
• Форум-театр.