Перейти до основного вмісту

План евакуацiї

Уповноважений Президента України з прав дитини Микола Кулеба — про те, як врятувати дітей у зоні бойових дій від снарядів, пропаганди і проблем у дорослому житті
07 травня, 12:29
НІКОЛАЄВКА, 21 ЛИПНЯ 2014 / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Найбільшою трагедією війна у всі часи оберталася для дітей. Не тільки тому, що їм набагато страшніше, ніж дорослим, що у багатьох із них війна забирає батьків назавжди... Захисні механізми, що виробляє психіка дитини, яка опинилася у пеклі, можуть керувати всім її подальшим — вже дорослим — життям. І без професійної корекції такі механізми будуть перетворювати це життя на пекло знову і знову.

Тому від самого початку нашої війни і донині найважливішим завданням є евакуація дітей із зони бойових дій та прилеглих територій. При цьому найбільшої турботи потребують діти-сиріти, які виховуються у спеціальних закладах і відповідальність за яких повністю несе держава.

Про те, як відбувається ця евакуація, про проблеми, пов’язані з перебуванням дітей на окупованих територіях, та про інші нагальні питання ми говоримо сьогодні з Уповноваженим Президента України з прав дитини Миколою Кулебою.

«НЕМАЄ ДОКУМЕНТІВ НА ДІТЕЙ — ОТЖЕ, Й ДІТЕЙ ТАМ НЕМАЄ...»

— Після однієї з останніх поїздок на схід ви повідомили, що в Луганській області поновлено свідоцтва про народження майже для всіх 250 дітей-сиріт, яких вивезли з інтернатів із зони збройного конфлікту ще минулого літа і документи яких представники «ЛНР» відмовилися повернути. Розкажіть про це детальніше.

— Під час евакуації дітей-сиріт частина документів залишилася в інтернатах, оскільки тоді ніхто не знав, скільки будуть тривати воєнні дії. Коли ж у вересні стало зрозуміло, що найближчим часом дітей туди повертати небезпечно, бо ця зона вже окупована, почалася тяганина з поверненням документів цих сиріт.

— Хто вів переговори щодо повернення документів?

— Спочатку представники місцевої влади намагались отримати документи безпосередньо від директорів закладів. Потім, коли терористи заборонили директорам спілкуватись із законними органами влади, до перемовин долучилися волонтери. Очільників дитячих закладів кожен по-своєму намагався запевнити віддати документи. Адже для директорів тут виникає серйозна проблема: заклад без документів вже не може вважатися установою відповідного профілю. Немає документів на дітей — значить, і дітей там немає. Навіть ті інтернати, які знаходяться нині на звільненій території і з яких також свого часу евакуювали дітей, досі не передали частину документів у ті установи, де сьогодні евакуйовані діти перебувають, — щоби не опинитися під загрозою закриття. Тому за документи — при тому, що дитини в закладі вже немає, — борються до останнього.

Так було і з цими документами — представники «ЛНР» опечатали їх у сейфі й під загрозою трибуналу заборонили директорам їх віддавати. І директори не погоджувалися йти нам на поступки... Але ж сьогодні немає з ким домовлятися. Торгуватися з терористами, як вони хочуть — мовляв, давайте обміняємо частину дітей на частину документів інших дітей — аморально. Крім того, ситуація на окупованих територіях дуже складана ще й тому, що ті заклади, з яких було вивезено дітей, сьогодні наповнюються новими, але якими саме — у нас немає інформації.

— Тобто невідомо, це діти, в яких загинули батьки, чи просто діти, полишені батьківського піклування?

— Скоріше за все, ці діти мають батьків, які просто не займаються їхнім вихованням, або які пішли в ополчення. І на вільних територіях живуть діти, чиї батьки воюють на боці так званих ДНР та ЛНР.

Але на сьогодні документи не поновлено повністю — лише свідоцтва про народження. А відносно дітей-сиріт має бути цілий пакет документів: медичні довідки, документи щодо статусу дитини як сироти, рішення судів про позбавлення батьківської опіки та інші. І наразі серйозна проблема виникає саме з цими документами: якщо свідоцтво про народження можна поновити, то всі інші — можливо відновити лише у судовому порядку. Та при цьому відсутність документів не має бути приводом, щоб позбавляти дитину права на сімейне виховання. Тому ми вирішили піти іншим шляхом. Спільно з групою народних депутатів ми розробили законопроект (його уже зареєстровано у Верховній Раді під № 2254), ухвалення якого надасть можливість таким дітям бути усиновленими або проживати у прийомній сім’ї чи у будинку сімейного типу. Для цього буде достатньо наявності свідоцтва про народження та виписки з бази даних Мінсоцполітики, що така дитина дійсно є сиротою. Тобто цей закон спростить процедуру влаштування дітей без документів у заклади з сімейними формами виховання.

«МАЙЖЕ ЩОДНЯ ДО НАС ЗВЕРТАЮТЬСЯ ЛЮДИ, ЯКІ ГОТОВІ ВЗЯТИ ДО СЕБЕ ДИТИНУ-СИРОТУ ЗІ СХОДУ»

— Наскільки великий запит українців з інших регіонів на усиновлення дітей-сиріт зі сходу?

— Достатньо великий. Майже кожного дня до нас звертаються люди, які готові взяти дитину-сироту зі сходу до себе на виховання. Але поки є певні проблеми. По-перше, як я говорив, у частини дітей документів немає. По-друге, дуже багато сімей хочуть маленьку дитину. Ми ж пояснюємо, що 95 % тих, хто залишився без батьків, — старше 10 років. І тут потрібна роз`яснювальна робота з населенням, соціально-рекламна кампанія, спрямована на мотивацію сімей приймати дітей старше 10 років.

— За рахунок чого сьогодні виживають дитячі заклади на окупованих територіях?

— Механізм фінансування цих закладів із боку української держави сьогодні розробити складно. Хіба що в мішках гроші через лінію розмежування перевозити... Але ж зрозуміло, що, скоріше за все, саме таким закладам ці гроші й не дістануться. Контролювати надходження коштів за адресою ми ніяк не можемо. Тож на сьогодні таким установам допомагають волонтери та релігійні громади, а наш офіс на різних етапах підключається та підтримує їх у цій діяльності.

Нещодавно, наприклад, ми отримали інформацію, що у якомусь притулку створюється заклад на кшталт будинку дитини для немовлят, від яких відмовилися батьки. Але яким він буде — незрозуміло. Ми, як і раніше, намагаємося якомога більше мотивувати тих, хто опікується дітьми-сиротами, виїжджати з окупованих територій на підконтрольні українській владі. Йдеться і про сім`ї, які виховують прийомних дітей, і про те, щоби заклади соціального захисту віддавали цих дітей. Якими засобами ми це робимо, не буду розповідати, оскільки це дуже небезпечно для людей — для тих, хто нам допомагає, і тих, хто погоджується переїжджати. Але щодо кожної дитини ведеться окрема розмова майже щодня. Ми допомагаємо тим, хто переїжджає сюди, — із влаштуванням, лікуванням, іншим забезпеченням. Все робимо, щоби сім’ї з такими дітками були забезпечені найнеобхіднішим.

— Тобто канали для зв`язку з тими, хто перебуває на окупованих територіях, у вас налагоджені?

— Звісно. І дуже боляче усвідомлювати, що ми не можемо вплинути на те, що там відбувається. Тому що не маємо доступу туди. Але в тих ситуаціях, які можемо вирішити, робимо все можливе — знову ж таки, не буду розповідати, як, але різними способами перевозимо і дітей, і їхніх батьків.

«ТЕРОРИСТИ ПОСТІЙНО МАНІПУЛЮЮТЬ, ЗОКРЕМА Й ДОЛЯМИ ДІТЕЙ»

— Волонтери кажуть, що державні механізми вивозу дітей з окупованих територій взагалі не відпрацьовані.

— На жаль, система виїзду з окупованої території, дійсно, складна, але той, хто вирішив, — виїжджає. Інша справа, ми не можемо приїхати в окупований Донецьк чи Луганськ і вивезти усіх бажаючих із території, де сім’ї, справді, потерпають від зубожіння і страху. Ми не визнаємо владу тих територій. Це терористичні угрупування, тому будь-які домовленості з ними неможливі. З того боку йде постійне маніпулювання, у тому числі й долями дітей. Про що можна домовлятися з тими, хто маніпулює дітьми?

— У чому суть цих маніпуляцій? З боку терористів, з боку Росії, яка нещодавно створила моніторингову групу з прав дитини в Україні?

— Все дуже просто. Завдання Росії — захопити якомога більше українських територій і виправдати свої дії. Факт російського вторгнення в Україну сьогодні вже доведено. Тому росіянам необхідно вдаватися до пропагандистських інсинуацій, які, на їхню думку, можуть їх виправдати. Перше — поливати брудом Україну: чим гірший вигляд має в очах світу та російських громадян Україна, тим «гуманнішими» є дії Росії. Друге — маніпуляції. На чому найлегше маніпулювати? На дітях. «Розп’ятий хлопчик», «українська армія вбиває дітей»... Тоді зрозуміло, чому Росія воює: вона захищає дітей і взагалі мирне населення. І з усіх боків це подається як піклування про українських дітей.

В Україні треба терміново створити орган, можливо, в структурі Генпрокуратури, по розслідуванню злочинів проти дітей в зоні бойових дій. Адже на сьогодні в нас вже 65 дітей, які загинули, і щонайменше 150 поранених — і це неточні дані. Ми за результатами своїх власних розслідувань не можемо звернутися до суду, оскільки наші дані не є підтвердженими. У нас є дані ЮНІСЕФ, через наші міністерства та облдержадміністрації ми зібрали інформацію про обставини загибелі дітей, але все це треба підтверджувати документально, щоби можна було притягнути до відповідальності у міжнародному суді винних в цих злочинах. Я впевнений, що оця російська моніторингова група «по правах дитини в Україні» сьогодні якраз займається тим, щоби приховати факти злочинів проти дітей

Щодо російської моніторингової групи. Уповноважений президента Путіна з питань дитини Павло Астахов виходив на мене неодноразово — з пропозицією переговорів. На мої питання, на які теми ми маємо вести переговори, мені говорили: вивезення українських дітей на лікування в Російську Федерацію, допомога сім’ям, які перебувають у зоні бойових дій. Я питав: а ви могли би нам допомогти вирішити питання на окупованих територіях — забрати документи сиріт, домовитися з тією владою про захист мирних людей, про перевезення дітей на лікування в київські клініки?.. Зацікавленості в такій взаємодії не було. У нас є достовірна інформація: якщо сім’я на окупованій території звертається по медичну допомогу для дитини і якщо така допомога потрібна, дитину відправляють на лікування в Російську Федерацію. Просто жорстко поставлене завдання: жодна сім’я на лікування до України не має поїхати — тільки в Росію. «То в чому я можу вам допомогти? — цікавлюсь у своїх російських колег. — Дати письмовий дозвіл для доступу на ті території? Так вам не потрібен такий дозвіл. Ви маєте туди вільний доступ. А я не маю. Хочете, щоби ми легалізували незаконні дії Росії стосовно наших дітей на території України — цього не буде!»

Тому єдина наша пропозиція до російської сторони сьогодні — припинити постачання зброї терористам, припинити вбивати українських дітей, перекрити кордони для доступу бойовиків. Тоді ми можемо про щось говорити. А з агресором нам немає про що вести переговори.

На моє переконання, в Україні потрібно терміново створити орган, можливо, в структурі Генпрокуратури, з розслідування злочинів проти дітей у зоні бойових дій. Адже на сьогодні в нас уже 65 дітей, які загинули, і, щонайменше, 150 поранених — і це неточні дані. Ми за результатами своїх власних розслідувань не можемо звернутися до суду, оскільки наші дані не є підтвердженими. У нас є дані ЮНІСЕФ, через наші міністерства та облдержадміністрації ми зібрали інформацію про обставини загибелі дітей — але все це треба підтверджувати документально, щоби можна було притягнути до відповідальності у міжнародному суді винних у цих злочинах.

Я впевнений, що ця російська моніторингова група «з прав дитини в Україні» сьогодні якраз займається тим, щоби приховати факти злочинів проти дітей.

«З ТОГО БОКУ ВІДБУВАЄТЬСЯ АКТИВНЕ ЗАЛУЧЕННЯ ДІТЕЙ ДО УЧАСТІ У ВОЄННОМУ КОНФЛІКТІ»

— Нинішні злочини є пусковим гачком для майбутніх. Сьогодні на окупованих територіях підлітків, у яких загинули батьки, вербують в ополчення. Їм кажуть, що їхніх батьків вбивають українські військові. Коли закінчиться війна, ці молоді люди, які вже вміють стріляти і вважають, що Україна зробила їх сиротами, виявляться вибуховим механізмом...

— Це стосується не тільки молоді... Хоча, звісно, з того боку йде активне залучення дітей до участі у воєнному конфлікті. Починаючи від того, що їх змушують рити окопи, і закінчуючи їхнім озброєнням. Підлітки йдуть воювати і гинуть.

— Їх також використовують для збору інформації...

— ... і для диверсійної роботи. На дитину менше звертають уваги, і це полегшує її доступ до різних об`єктів. І головне — маніпулювати дитячою свідомістю набагато простіше. Переконати дитину, що ці люди — вороги, що їх потрібно вбивати, легше, ніж дорослу людину. Їх цілеспрямовано налаштовують проти українців. Ще два роки тому вони ходили з українськими прапорами на матчі Євро-2012, співали Гімн України, українські пісні, і все було добре... І ось їм буквально переключили свідомість. Почали лякати різними страшилками, які підлітки ще не в змозі аналізувати, — і вони стають першими жертвами російської пропаганди. Навіть під час нашої останньої поїздки на схід свідомі люди, які там живуть, говорили: найбільш нагально, що потрібно сьогодні зробити, — заборонити російські телеканали.

«ІЗ МАРІУПОЛЯ ДИТЯЧІ ЗАКЛАДИ ВЖЕ ЕВАКУЙОВАНІ, КРІМ ОДНОГО»

— Як взагалі у нас вибудовано систему евакуації дітей? Коли наступає той «час ікс» і ухвалюється рішення щодо їх вивезення — коли вже починаються обстріли населених пунктів, тоді влада «оперативно реагує», як було, наприклад, у Артемівську? Зараз небезпечний напрямок — Маріуполь. Чи вживаються там превентивні дії щодо евакуації?

— Два місяці тому уряд розробив нормативи стосовно евакуації дітей-сиріт. Листом прем’єр-міністра ці нормативи та механізми доведено до кожного дитячого закладу на сході. І під час поїздок я особисто бачив у дитячих домах ці документи. В них указується, яким чином дітей мають вивезти і хто за це відповідає. Єдині корективи, які сьогодні потрібно внести, — зміна обставин, за яких має відбутися евакуація. Тому що однією з таких обставин ми зазначали віддаленість закладу від бойових дій мінімум на 30 кілометрів. Тобто якщо установа знаходиться у 30 кілометрах від лінії зіткнення, її необхідно евакуювати. Сьогодні, напевно, треба вже зазначати 50 кілометрів або навіть більше. З Маріуполя дитячі заклади вже евакуювали, крім одного — він підпорядкований місцевій владі, яка вирішила, що загроз для нього немає.

Але, на жаль, дійсно, багато закладів евакуювали вже після того, як снаряди вибухали поруч. Чому я акцентую на вивезенні саме дітей-сиріт? Тому що, за законом, за цих дітей несе відповідальність держава. І всі прекрасно розуміють, що персонал, який працює у таких закладах, також має сім`ї і своїх дітей, і в першу чергу буде рятувати своїх дітей. Тому принаймні сиріт треба захистити раніше, ніж вони опиняться в зоні небезпеки. Щодо інших дітей — їхніми законними представниками є батьки. І ми не маємо права примушувати їх до евакуації. Коли цієї зими під Дебальцевим ішли активні бойові дії, до мене зверталися народні депутати — мовляв, давайте і в самому Дебальцевому, і в прилеглих районах примусово забирати дітей у батьків і їх вивозити. Я відповідав, що для евакуації таких дій немає законних підстав, тому необхідно працювати з батьками. І переконав депутатів, що батьків треба мотивувати покинути цю зону. А головне — створити умови для безперешкодного переїзду і подальшого влаштування в належних умовах. Щоби ці люди знали, що про них хтось турбується. Ми й сьогодні працюємо, намагаємося переконати людей переїздити на безпечні території.

«СЬОГОДНІ МИ ЗОБОВ’ЯЗАНІ РЕФОРМУВАТИ ЦЮ СИСТЕМУ»

— Як ви оцінюєте інтернатну систему в Україні загалом?

— Сьогодні ми витрачаємо шалену кількість грошей на функціонування цієї системи. Тобто держава готова надавати підтримку не на вирішення проблем сім`ї, а на дієздатність інституції. Було звільнено 12 тисяч соціальних працівників, які мали опікуватися саме сім’ями, які опинилися в складних життєвих обставинах. Допомагати цим родинам — щоби дитина не випала з сім`ї, у якої, скажімо, немає грошей на одяг, на лікування, вчасно побачити ці проблеми і допомогти їх вирішити. Наприклад, вчасно оформити матеріальну допомогу від держави. Або, якщо батьки пиячать, працювати з ними: може, вони самі не в силах впоратися з труднощами і знаходять вихід в алкоголі чи наркотиках, і їм немає навіть із ким поспілкуватися.

Але одночасно є державна система інтернатних закладів, яка завжди готова прийняти таку дитину. У цій системі сьогодні близько 120 тисяч дітей, більшість з яких мають сім`ї, а сиріт — тільки 10%. Це різного типу і різного рівня підпорядкування заклади, на які держава витрачає щорічно майже шість мільярдів гривень. На одну дитину виділяють від трьох до тридцяти тисяч на місяць — залежно від типу закладу, його наповнюваності та фінансування. Замість того, щоби підтримати сім’ю, зберегти в ній дитину, держава витрачає зусилля на підтримку дитини в установі. Якщо ми сьогодні знищуємо пам`ятники Леніну, то пам`ятники Крупській залишаються по всій країні. Це інтернати. Давайте знищувати систему інтернатних закладів, яка руйнує наші сім’ї, забираючи звідти дітей. І батьків це дуже розслаблює: замість того, щоби тримати себе у формі, піклуватися про дитину, — віддають її в інтернат і перекладають відповідальність на чужих людей. Тому сьогодні ми зобов`язані реформувати цю систему. Повірте, на кошти, які ми сьогодні витрачаємо на цю велику розгалужену мережу, ми могли би вибудувати ефективну систему допомоги сім’ї.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати