Перейти до основного вмісту

Демократичний «переворот»

Робоча група парламенту, що розслідує звинувачення уряду в корупції, переобрала голову, який наполягав на тісному співробітництві зі ЗМІ
08 травня, 12:59

Вчора пресу знову попросили залишити засідання робочої групи Верховної Ради, яка відповідно до анонсу, мала намір зайнятися «перевіркою і подальшим оприлюдненням у засобах масової інформації фактів можливих зловживань і порушень у державному секторі економіки, оприлюднених Державною фінансовою інспекцією України, а також перевіркою інших фактів зловживань». Але цього разу українські ЗМІ стали ще й свідками скандалу, що закінчився демократичним, але все ж «переворотом» у керівництві цієї групи.

А починалося все зі звичайних формальностей. Глава групи Олег Осуховський розповів про спроби продовжити роботу групи, які наразі не мали успіху, проте висловив сподівання, що вона буде працювати до 2 червня. Він також розповів, що до 15 травня Генеральна прокуратура надасть робочій групі звіт про всі ті факти, які оприлюднив екс-глава фінінспекції Микола Гордієнко. Осуховський перерахував державні структури, які відповіли на запити робочої групи, і назвав тих, хто їх проігнорував. Останніх виявилося набагато більше: «Укргазвидобування», «Укрзалізниця», Мінфін, «Родовід Банк», ПАТ «Аграрний фонд», «Енергоатом», «Укрнафта», Національний банк ... За словами голови групи, на засідання прийшли далеко не всі запрошені. Виявилася надзвичайно зайнятою (і навіть не направила свого представника) глава Мінфіну Наталія Яресько («це означає, що погоджується з тими порушеннями, які заявлені щодо Мінфіну», — сказав Осуховський ). Не прийшла й глава НБУ Валерія Гонтарєва.

«У зв’язку з тим, що вони (Яресько та Гонтарєва) ігнорують наш виклик, можна говорити про те, що зараз відбувається саботаж, справжнісінький саботаж. Іншого слова я підібрати не можу, — заявив член групи Борислав Береза. — Ми бачимо системну картельну змову вищих державних осіб, які не хочуть пролити світло на це розслідування. Якщо враховувати, що нам не дали повноваження ТСК (тимчасової слідчої комісії), а дали робочу групу, то це дійсно саботаж ... ». Далі розгорнулася палка дискусія і голосування про те, чи обговорювалося питання про Мінфін за відсутності його керівника (НБУ направив представників). Вирішили перенести на наступне засідання і знову запросити представника не нижче заступника міністра.

У залі стало ще спекотніше, коли зайшла мова про те, щоб обговорити в присутності преси або без неї організаційні питання. Секретар групи Петро Добродомов зазначив: «У мене дійсно дуже багато питань, які (треба обговорювати) без преси. Я не хотів би, щоб це було опубліковано. Тим паче, що результати наших попередніх засідань опубліковані з точністю до навпаки. І я вам хочу поставити питання, але без преси й ми (минулого разу) за це голосували, а тепер ви кажете «давайте працювати». В результаті пресу й запрошених залишили на місці, а члени групи вийшли на 20 хвилин до окремої кімнати ... Що вирішили? Схоже, мова знову йшла про пресу. Повернувшись, народні депутати дружно проголосували за те, що засідання знову буде закритим, оскільки, як сказав Осуховський, є дуже багато конфіденційної інформації, яку повинні надати представники правоохоронних органів та Держфінінспекції.

І тут голова групи, очевидно, несподівано для її членів, заявив, що хоче «дати інформацію щодо основних порушень, які планують сьогодні розглянути». «Це має стосунок до Мінфіну, який не прийшов. Це зайві витрати, пов’язані зі сплатою відсотків за комісію за незаконно взяті кредити в розмірі 17,9 мільйона доларів, — перераховував він, — незаконне виділення 220 мільйонів гривень на витрати з покриття інвестиційних зобов’язань покупця «Укртелекому»... Але члени групи явно не хотіли, щоб преса чула ці цифри й почали все голосніше висловлювати своє обурення, змусивши зрештою замовкнути свого молодого і, схоже, надміру принципового голову. «Я зараз доношу правду до українських журналістів, тому що ми не можемо бути закриті перед народом, ми маємо виступати відкрито», — наполягав Осуховський. «Я надаю ті факти, які представив голова (колишній) Держфінінспекції Гордієнко, але, бачите, робоча група не хоче слухати, має своє бачення, проте ми розуміємо, чому це відбувається», — сказав він й оголосив перерву на півгодини.

У коридорі в центрі уваги журналістів опинився Гордієнко. «Робоча група почала працювати, й коли будуть якісь висновки, — заспокоював він, — нехай голова все вам розповість. Я так вважаю, що все має бути детально й зважено вивчено, а оскільки є відкриті кримінальні справи і таємниця слідства, то все повинно йти в рамках чинного законодавства».

Ще до закінчення перерви пресу запросили до залу й почали пояснювати, що «справа резонансна, проявилися певні емоції, але група констатує, що хоче працювати конструктивно й об’єктивно розібратися в ситуації. Ми чекаємо, коли цю інформацію буде легалізовано, 15 травня, як обіцяв пан Жебрівський на минулому засіданні ... Тому у нас ухвалено спільне рішення про те, що ми зараз закриваємо наше засідання, ми вирішуємо усі організаційні проблеми, які у нас виникли, і згодом відновимо свою роботу».

Незважаючи на те, що пресу попросили «відступити», слово ще взяв представник Генеральної прокуратури Павло Жебрівський. Він роз’яснив, що 15 травня на засіданні групи може бути представлено не доповідь Генпрокуратури, а попередній звіт її слідчого управління Генпрокурору «про виявлені зловживання керівників Кабінету Міністрів». 12 кримінальних справ мають різний рівень готовності для передачі до суду, і до того часу жодну кримінальну справу ще не буде передано до суду, оскільки проводяться численні експертизи «й багато що іншого». «Це не буде відкритий звіт, а попередній, для вас, а не для Верховної Ради», — додав Жебрівський. Осуховський подякував журналістам і пообіцяв «надалі доводити до них всі цифри, які стосуються порушень». «А Генеральна прокуратура буде залучати всіх до кримінальної відповідальності», — перебив його хтось із членів групи ...

Продовжував Осуховський вже в коридорі. «Зараз на закритому засіданні, можливо, буде порушено питання про зміну голови групи, який хоче, щоб корупціонери відповідали за свої злочини й сиділи за них, а вкрадені гроші були повернуті до держбюджету», — сказав він журналістам і продовжив зачитувати свій список «конкретних фактів» (крім тих, про які говорив Гордієнко) про багатомільярдні порушеннях нового керівництва Державної продовольчої зернової корпорації України.

«Це закупівля 55 тисяч тонн кукурудзи (сорту) Мобіл-ресурс за завищеною ціною, що призвело до 852 мільйонів доларів збитків, — говорив, заглядаючи до свого списку Осуховський, — також зміни умов визначення ціни в китайському контракті без узгодження з урядом, тобто до зниження ціни за кукурудзу з 400 до 300 доларів за тонну, внаслідок чого втрати за 13 років контракту можуть скласти від 4 до 5 мільярдів доларів, а також факти кредитування державними компаніями за рахунок 100-ї передоплати 260 мільйонів гривень у вигляді заставних складських свідоцтв приватним підприємствам, до яких мають стосунок сьогоднішні менеджери тієї ж державної корпорації». «Таким чином, — продовжував народний депутат, — можна стверджувати, що керівництво аграрної галузі свідомо доводить державну корпорацію до банкрутства з метою віддати її на приватизацію. І ви бачили, що тієї миті, коли я про це говорив, члени робочої групи підвелися і вийшли із залу».

Народний депутат підкреслює, що журналісти, українське суспільство має право знати правду, і тільки в цьому випадку, на його думку, можна подолати корупцію. «Вся інформація має бути публічною, — із запалом переконує народний депутат. — Якщо вона обговорюється на закритих засіданнях, то результату не буде. Ми й надалі будемо мати корупційні схеми в нашій країні». Він також пояснив журналістам, що інформацію, якої немає у звіті Гордієнка, розміщено на сайті «Главком» і підтверджено відповідними документами. 

«Чи кидають наведені вами факти якусь тінь не тільки на чиновників зазначених компаній, а й на керівництво уряду?», — запитав «День» у правдошукача. «Звичайно, тінь і на них лягає», — відповів він і поспішив на закрите засідання.

А через кілька хвилин журналістів, які почали вже розходитися, повернули до залу й, мотивуючи тим, що робота групи стала надто заполітизованою, і її хочуть перевести «в конкретику об’єктивності фактів», представили нового керівника робочої групи — Борислава Березу. «День» запитав у нового голови, чи не побоюється він, що завтра якісь ЗМІ розкажуть про переворот у робочій групі? «Ми працюємо на результат, на підсумок, — відповів Береза, — вкидання інформації — це завдання чорного піару. Наше завдання — деполітизувати процес для того, щоб українське суспільство нарешті побачило результат. Чи не голослівними є звинувачення і слова, які не підтверджені фактами? В Україні ще тільки будується правова держава, і презумпція невинності — це наріжний камінь системи. Якщо ми його викинемо, вся система завалиться».

«Хороша газета і хороше запитання, — сказав «Дню» трохи пізніше незнайомий оператор якогось каналу, — а щодо презумпції невинності, то в Європі вона поширюється на громадян, а не на високопосадовців. Тільки-но на них падає тінь, вони подають у відставку. Я, мовляв, йду, а ви — розбирайтеся».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати