«Таке враження, що люди у пастці»
Активісти вимагають вдосконалити пропускну систему, бо вона – дискримінаційна та неефективна. СБУ переконує: над змінами вже працюютьДо пропускної системи на лінії розмежування у Донецькій та Луганській областях з’являється все більше і більше нарікань і зауважень. А керівництво Донецької обласної військово-цивільної адміністрації нещодавно заявило, що ініціюватиме скасування перепусток, щоб перетинати лінію розмежування лише за паспортами. Адже за півроку існування пропускного режиму система і досі не запрацювала як злагоджений механізм: за обіцяні десять днів перепустку отримує мало хто, а щоб отримати цей документ, треба кілька разів їздити на блокпости наших військових, дорогою минаючи КПП бойовиків. Довжелезні черги на подачу заявок — теж не додають ентузіазму, що перепустку отримаєш вчасно, іноді це затягується до двох місяців. Стояти в чергах на блокпостах небезпечно, особливо коли територія проглядається сепаратистами.
Електронна система, яку запущено в березні, не працює, точніше діє у тестовому режимі, телефонні лінії не відповідають, а СБУ просто не встигає опрацювати всі заявки, бо перевіряти документи осіб треба по п’яти базах даних, і питання до цих баз — хто гарантує безпеку персональних даних? Бо у квітні масмедіа повідомляли, що є факти витоку інформації із сектору «А» та «С», дані людей, що подавали заяву, опинились у відкритому доступі.
ПРАВИЛА ПЕРЕТИНУ ЗМІНЮВАЛИ ВЖЕ ВІСІМ РАЗІВ
Та найбільша біда пропускної системи, за словами громадських активістів, — хабарництво. Громадські організації, які евакуюють людей чи консультують телефоном, в один голос переконують: вона оповита корупцією. Щоб просунутись у черзі — плати, щоб перетнути блокпост без перепустки — плати, дійшло до того, що документ можна купити нелегально. Нещодавно у прямому ефірі «5-го каналу» телеведуча змогла домовитись із шахраями про виготовлення такої перепустки. Схожі оголошення на території «ДНР-ЛНР» стали не рідкістю, а правилом, і люди цим користуються, і що дивно — з фальшивими перепустками є більше шансів покинути територію війни, ніж зі справжньою. Бо ту ще треба дочекатися.
Як реагує на шахраїв СБУ, яка запустила цю пропускну систему, чи бореться з корупціонерами і на яке місце ставить безпеку людей? Із цими питаннями «День» звернувся до Служби безпеки України, надіславши офіційний запит. На відповідь ще чекаємо, а в прес-службі нам порадили взяти інформацію на офіційній сторінці СБУ у «Фейсбуці». У новинах ідеться, що у квітні створили робочу групу з громадськими експертами для чергового переписування правил перетину лінії розмежування (до цього правила перетину переписували вже вісім разів). Робоча група підготувала проект оновленого порядку перетину лінії зіткнення, невдовзі його подадуть на розгляд міністерствам.
СБУ РОЗРАХОВУЄ НА ПІДТРИМКУ ВОЛОНТЕРІВ
Але разючих змін СБУ не пропонує. За словами Олесі Цибулько, засновниці Благодійного фонду допомоги батальйону «Донбас» та члена робочої групи, протягом 20 днів людина зможе отримати відмову на отримання пропуску (якщо відповіді немає, покидати територію не можна), також дозволили виїздити дітям у супроводі будь-якого дорослого, а державні органи повинні повідомити про це МВС чи службу у справах дітей (це на випадок загибелі чи зникнення родичів).
У Києві планують відкрити координаційний центр, який би забезпечив функціонування електронного реєстру. І це нібито має розвантажити координаційні групи на місцях та подолати корупцію. Але найцікавіше, що роботу координаційного центру, на думку СБУ, бажано б профінансувати за донорські кошти, бо вартість одного робочого місця становить п’ять тисяч євро, а лише для Києва їх треба 60 осіб. Запрацювати цей центр зможе лише через три або шість місяців, бо ще треба його сертифікувати. А взагалі, якби у цьому допомогли волонтери, було б пречудово. Так само розраховують на поміч волонтерів і в прийомі дзвінків, і консультаціях, навіть готові розмісити контакти громадських об’єднань на офіційному сайті СБУ...
«БІЛЬШІСТЬ ЛЮДЕЙ ОТРИМАЛИ ПРОПУСКИ ШЛЯХОМ ХАБАРІВ»
Водночас позиція СБУ незмінна: пропускна система існуватиме. До речі, пропуск дійсний лише до кінця року, а потім знову все по колу. Голова СБУ Валентин Наливайченко визнає, що система працює незадовільно, тому виходитимуть на нормальний режим роботи для законослухняних громадян. А корупціонерів, яких піймають на гарячому, судитимуть — відкрито і показово.
Хочеться додати, що і системно. Олександр Горбатко, експерт ініціативи «Донбас-СОС», наводить приклад, що на хабарі піймали чиновника за продаж цих пропусків. «Ми просили зробити це слухання відкритим, нам гарно пообіцяли, що ми багато чого дізнаємося, але на сьогодні нічого немає. Як нам відомо, видано близько 300 тисяч пропусків, при цьому близько 90 тисяч заявок у письмовому вигляді ще на опрацюванні. Більшість людей отримали пропуски шляхом хабарів. Суми — від 300 гривень, якщо ви дуже близько до тих, хто це робить, і тарифи піднімаються вгору до двох тисяч гривень, залежно від того, як швидко це потрібно і де ви знаходитесь», — додає Олександр Горбатко.
Олександр Горбатко, головний координатор «Донбас-SOS»: Як нам відомо, видано близько 300 тисяч пропусків, при цьому близько 90 тисяч заявок у письмовому вигляді ще на опрацюванні. Більшість людей отримали пропуски шляхом хабарів. Суми — від 300 гривень, якщо ви дуже близько до тих, хто це робить, і тарифи піднімаються вгору до двох тисяч гривень, залежно від того, як швидко це потрібно і де ви знаходитесь
І чи виправдовує себе система з таким підходом? Нагадаємо, що насамперед за мету ставили відстежувати небезпечних осіб, імовірних терористів тощо. Але ж у документах, які подають громадяни для оформлення пропуску, не вказано політичні погляди чи наявність або відсутність зброї. Наразі пропускний режим більше нагадує блокаду мирних мешканців.
«Зрозуміло, що сепаратист не піде через блокпост, але в СБУ вважають, що таким чином шукають тих, хто співпрацює з ними. Але хто це? Бабця, яка їм їжу носить, чи здає позиції українських вояків? Але це вони знають і без цивільних людей. Кожен може проїхати через Росію, з боку Харкова. Це трохи дорожче, але точно. Є історія про дідуся, який віз у банці з медом гранату, коли отримував перепустку, цього не бачили, а виявили при обшукові. Тому ці документи незрозуміло для чого, можна звичайний обшук провести», — переконана Олеся Цибулько.
Юристи вбачають у перепустках порушення прав людини, певну дискримінацію, навіть Омбудсмен з прав людини Валерія Лутковська назвала їх негуманними. Активісти подали позов до суду, щоб скасувати пропускний режим взагалі. Заяву подали у лютому, судді довго призначали справу до розгляду, зрештою ухвалили рішення, що все законно. Зараз позивач Олександр Куликов чекає 10 червня, тоді його скаргу розглядатимуть в апеляційному суді.
«За юридичною суттю цей документ про пропускну систему дискримінаційний та неефективний, система не працює. Якщо хочуть виловлювати бойовиків, то має бути база у МВС із даними злочинців, хто захоплював СБУ, адміністрації, сподіваюсь, що така база є. Система не працює заради відлову терористів. Таке враження, що люди у пастці», — додає Куликов.
РЯТУВАТИ ЖИТТЯ БЕЗ ПЕРЕШКОД
Якщо скасовувати систему СБУ не збирається, то покращити її зобов’язана. Активісти радять передусім покращити побутові умови на блокпостах, де подають заявки, обладнати там медпункти, парковку тощо. Олександр Горбатко мав розмову з цього приводу із чиновниками облдержадміністрацій, однак вони такої потреби не бачать, бо скупчення людей, черги — це додатковий шанс для фінансових зловживань.
Серед пропозицій — перетинати лінію розмежування лише з паспортом. На думку Олесі Цибулько, на лінії розмежування не може бути більш жорсткий контроль, ніж на кордоні з Росією: «СБУ не може пояснити, навіщо потрібні інші документи, які подають разом із заявою на перепустку. Усі міжнародні інстанції кажуть, що це порушує права людини. Якщо пускати в зону АТО, то можуть додатково щось уточнювати, але коли людина виїжджає, держава не може створювати перешкоди, бо це її громадяни, які рятують своє життя».
Але те, з чого мало б все починатись, це нормальна підготовка до пропускного режиму. Бо так виходить, що зламану автівку намагаються полагодити по ходу її руху, все сиплеться, до купи зібрати ніяк не вдається. А в тій автівці, як не іронічно, живі люди, діти, старенькі...
P.S. Коли матеріал було завершено, надійшла відповідь від СБУ. У ній ідеться, що над змінами працюють, і над боротьбою з корупцією зокрема. Натомість, найбільше таких фактів фіксують при зловживанні службовим становищем працівниками координаційного центру та координаційних груп під час оформлення перепусток. «19 березня під час одержання хабара затримано співробітника СБ України «Б». Військовослужбовець вимагав непомірну винагороду за сприяння групі цивільних осіб в отриманні перепусток для перетину лінії зіткнення. Слідчими прокуратури Борисенку В.В. оголошено про підозру. Слідство триває», — інформують в СБУ. Інший випадок — 6 квітня затримали прокурора Краматорська, його заступника та співробітника МВ ГУ МВС України в Донецькій області. У них вилучено коштів на суму 110 тисяч доларів, а також список підприємців, від яких вказані особи вимагали та одержували неправомірну вигоду. Проти порушників також ведеться слідство. Наостанок СБУ просить громадян інформувати про схожі випадки, обіцяють реагувати на кожне звернення.