Перейти до основного вмісту

Музей, який обороняється

Чому в «Київській фортеці» дочасно згорнули проект про Маріуполь під час АТО?
17 червня, 10:20
НА ВИСТАВЦІ «МАРІУПОЛЬ — МІСТО, ЯКЕ ОБОРОНЯЄТЬСЯ» ОРГАНІЗАТОРИ ПРЕДСТАВИЛИ ДОКАЗИ ЗЛОЧИНІВ ПРОТИ УКРАЇНИ: ЗОКРЕМА СНАРЯДИ «СМЕРЧУ» І «ГРАДІВ», ЩО ПРИЛЕТІЛИ ВІД БОЙОВИКІВ, ВІКНА, РОЗБИТІ ПІД ЧАС АРТОБСТРІЛУ МАРІУПОЛЯ 24 СІЧНЯ, ДОКУМЕНТИ БОЙОВИКІВ... / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

«Справжній цирк! В експозиції були навчальні муляжі піхотних мін, відповідно марковані. Причепилися до цих муляжів, намагалися звинуватити нас, що ми диверсанти і хочемо підірвати музей. Викликали міліцію, яка підтвердила: експонати безпечні, — каже одна з організаторів виставки «Маріуполь — місто, яке обороняється» Валентина Охлопкова. — Але виставка «накрилася мідним тазом». Приїздили люди з Польщі, Канади, спонсори проекту і «цілували двері», не могли подивитися експозицію».

Навесні ми писали про проект «Маріуполь — місто, яке обороняється» (№43 за 13 березня 2015 року). Виставку організовували за допомогою фахових військових: генерал-лейтенанта Сергія Попка і представників всеукраїнського об’єднання «Союз учасників миротворчих операцій». Проект представили у Національному історико-архітектурному музеї «Київська фортеця», він мав тривати до кінця травня. Але за місяць після відкриття «Косий капонір», де розмістили виставку, опечатали.

Заступник генерального директора «Київської фортеці» з науково-просвітницької роботи Оксана Новікова-Вигран пояснила «Дню», чому виставку закрили. У співробітників музею давно триває конфлікт із нинішнім генеральним директором «Київської фортеці» В’ячеславом Кулінічем, і прикрість з проектом про Маріуполь — лише один з його наслідків. «Виставка про Маріуполь відкрилася 11 березня. В’ячеслава Кулініча, якого звільнили з посади директора музею 2012 року, у березні суд поновив на посаді. У квітні В’ячеслав Кулініч привів у «Косий капонір» представників дозвільної системи, показав їм виставку, на якій начебто представлена небезпечна зброя. Але у правоохоронців не було претензій до виставки. За наполяганнями Кулініча викликали вибухотехнічну службу. Але і ці спеціалісти не знайшли нічого небезпечного», — розповідає Оксана Новікова-Вигран.

Врешті, на прохання директора музею, представниця дозвільної системи опечатала вхід до «Косого капоніру», але за кілька днів зняла свою печатку, бо не мала зауважень до експонатів. Натомість В’ячеслав Кулініч опечатав приміщення музейною печаткою і заборонив його відкривати.

Наприкінці травня департамент культури Київської міської державної адміністрації видав наказ щодо термінового відкриття виставки. Наказ представники департаменту привезли до музею. Виставку про Маріуполь знов відкрили 29 травня — за два дні до її завершення. За кілька днів Валентина Охлопкова приїхала за експонатами. Із собою привезла листа з Адміністрації Президента, в якому директора музею просили передати експозицію для представлення в Українському кризовому медіа-центрі. Але виставку не давали забрати, доки не приїхав ще один організатор проекту — голова ради «Союзу учасників миротворчих операцій» Сергій Грабський.

Виставку, яку багато охочих так і не побачили, за кілька тижнів хочуть представити в Українському кризовому медіа-центрі. Конфлікт у музеї триває. Минулого тижня музейники зустрілися із заступницею голови КМДА Ганною Старостенко. Просили терміново організувати комісію, яка б дослідила порушення, що відбуваються у закладі. Музейники прагнуть, щоб до складу комісії увійшли представники громадських об’єднань. Комісію поки не створили, але співробітники «Київської фортеці» сподіваються, що скоро вона запрацює і допоможе встановити справедливість у музеї.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати