Замість вугілля — «словесна маса»
Міністр, прем’єр і лідер профспілок не мають спільної думки щодо управління енергетикою![](/sites/default/files/main/articles/29072015/6yac_dem.jpg)
До зими ще далеко, але ситуація в енергетиці неабияк насторожує. На ранок понеділка НЕК «Укренерго» констатувала «небаланс» потужності в об’єднаній енергосистемі України в 2,8 ГВт, зокрема лише по теплових електростанціях — 1,55 ГВт. Через обстріли бойовиками (згорів трансформатор і зруйновані лінії електропередач) зупинилися три енергоблоки Вуглегірської ТЕС. Крім того, по одному блоку відключено на Ладижинській і Запорізькій станціях, на позаплановому ремонті був блок №1 Запорізької АЕС.
Україна в рамках паралельної роботи отримує від сусідніх з нею енергосистем близько 800-900 МВт, повідомив міністр енергетики й вугільної промисловості Володимир Демчишин. «Небаланс» в ОЕС України він округлює до 2,5 ГВт, але вказує, що ситуація сьогодні вкрай напружена. «Десь 800-900 МВт отримуємо у паралельній роботі від наших сусідів, по перетіканню. Але сьогодні ми за це не платимо. Наприкінці місяця подивимося, яким буде баланс і, я сподіваюся, частково повернемо потужністю. Сподіваюся, це не триватиме довго».
Незважаючи на поточні проблеми, Міненерговугілля живе не лише сьогоднішнім днем. Свою зустріч з журналістами в понеділок Демчишин почав з розповіді про підготовлювані в його відомстві законопроекти. Це закон про ринок електроенергії, над яким зараз працює заступник міністра Олександр Светелик. Дамчишин обіцяє після кількох раундів обговорень до вересня винести його на Кабмін, а потім і на теківський комітет Верховної Ради. Працює міністерство й над законом про енергоефективність, який поки що, як сказав Демчишин, на дуже ранній стадії. Міністр вважає, що цей напрямок буде ключовою темою впродовж подальших трьох років. Він зазначає: «І проект, і фінансування, і стимулювання необхідно розробляти в цьому напрямку, тому що ресурси (непоновлюваних джерел енергії. — Авт.) дуже обмежені. Ви бачите, скільки зусиль витрачаємо, щоб завозити вугілля — закривати пікові навантаження, а ефективність дуже сумнівна — енергоносії у нас використовуються дуже неефективно».
Чи не тому першим міністр назвав закон про ринок вугілля, в якому, за його словами, будуть сформульовані основні принципи цього ринку, а також принципи оцінки цього палива, оскільки на це є дуже багато нарікань, зокрема щодо ціноутворення. Демчишин зазначає, що було б правильно, щоб продавці просто виставляли свою продукцію на біржу, а покупці, керуючись ринковими принципами, визначали їй ціну. Але цьому, на думку міністра, заважає («ускладнює існування такої біржі») обмежена кількість покупців і продавців.
«Є, звісно, й трейдери, які можуть завозити вугілля на територію України з будь-яких напрямків, — говорить Демчишин, — з Росії, з непідконтрольної території України, морським шляхом з ПАР, але я розумію, що такі постачальники на даний момент досить пасивні («не активні») й здебільшого прагнуть виходити на кінцевого покупця. Так, за його словами, «Центренерго» провів низку переговорів з великими трейдерами, але підписаних договорів поки що немає.
Демчишин комунікабельний, діловитий і напористий, наче відчуває за своєю спиною якусь іншу, на яку можна спертися. «Нам не вистачає грошей на зарплату шахтарям, — говорить він, — внутрішніх грошей, які є в системі, недостатньо, щоб вкладати в устаткування. За останні 7-8 місяців кошти, що прямували на розвиток шахт, були мізерними. Про них навіть не варто говорити. І не вкладаючи, не логічно, в принципі, чекати, що шахти розвиватимуться. Упродовж останніх кількох тижнів я ставив принципові питання перед Кабміном про перерозподіл коштів, що були заплановані на ліквідацію й реорганізацію шахт, і просив направити їх на оплату праці й підтримку собівартості, що дозволило б погасити заборгованість у зарплаті (на сьогодні це близько 400 мільйонів гривень). А кошти від виручки тоді можна було б спрямувати на розвиток й розвивати вугільну галузь внутрішнім ресурсом».
«Це питання я й сьогодні порушував на нараді у прем’єра, — розповідає міністр, — але прем’єр говорить, що на такі програми немає коштів, та й пропозиції ці недостатньо глибоко пропрацювали, хоча ми цим займаємося не перший день. Його пропозиція: піднімайте ціну вугілля, підвищуйте вартість електроенергії, перекладайте це питання на споживачів.»
Незручний міністр? Чи випадково глава уряду минулого тижня висловив незадоволеність наявною системою управління у сфері енергетики, що, за його словами, негативно позначається на підготовці сектора до майбутнього опалювального сезону. «Ринок працює погано», — сказав він на колегії Мінрегіонбуду. За словами прем’єра, до майбутнього опалювального сезону Україні слід накопичити 19 мільярдів кубометрів газу й мінімум 3,5 мільйона тонн вугілля. Якщо по газу країна отримала гарантії на суму 1 мільярд, говорить прем’єр, то питаннями закупівлі вугілля Кабмін займається в ручному режимі. Останнім часом для закупівлі вугілля, за словами Яценюка, вдалося залучити один мільярд гривень від енергоринку й два мільярди гривень — від Ощадбанку.
Але де купувати, не вирішено. І тут не можна не нагадати про нещодавнє повідомлення енергохолдингу ДТЕК, у якому легко можна роздивитися докори як Міненерговугіллю, так і уряду. «Уже понад рік у державі відсутнє системне розв’язання проблеми вивозу необхідного Україні вугілля для ТЕС. Залізнична інфраструктура в зоні АТО дуже пошкоджена, не розв’язана проблема дефіциту локомотивної тяги та порожніх вагонів», — наголошується в прес-релізі. З цих причин відвантаження вугілля від підприємств «ДТЕК Ровенькиантрацит» і «ДТЕК Свердловантрацит» — основних виробників вугілля дефіцитної антрацитної групи — на Придніпровську ТЕС і Криворізьку ТЕС становило з 1 липня 2015 року всього 32 вагони за можливого відвантаження від 38 до 114 вагонів на добу. А фактичне відвантаження вугілля від «ДТЕК Шахти Комсомолець Донбасу» — 50 вагонів на добу при можливому показнику — 100-120 вагонів в добу.
Не в захваті від діяльності міністерства і його керівника лідер Незалежної профспілки гірників України Михайло Волинець. У коментарі «Дню» він сказав: «У Демчишина нічого не виходить тому, що в Кабміні його ніхто не поважає й не хоче будувати з ним стосунки. Це однозначно. До того ж ціни на вугілля в Україні розбалансовані. Основний добувач вугілля й одночасно власник 70% теплових електростанцій ДТЕК неабияк скорумпувався при формуванні тарифів на електроенергію й у всяких дозвільних моментах. Тому найкращий варіант для міністра буде в тому, якщо він через два-три місяці втече з України, бо його посадять до в’язниці або просто розірвуть...»
«А те, що він розповідає про свої дебати з прем’єром, — це суто маневри, — продовжує Волинець. — Особисто мені дуже неприємно, коли він бреше й вдає, що розуміє суть проблем. Наприклад, коли вугілля купують у Росії — країні агресорові, причому за ціною удвічі вищою, ніж вартість українського вугілля. Сьогодні страйкують гірники шахти Нововолинська №1. Страйкує перша зміна шахти 1/3 Новогребінська (Донецька область), відправлені у відпустку гірники шахти Україна тієї ж області. Уже 12 днів триває пожежа на шахті ім. Стаханова, де працює чотири тисячі осіб. Вона має добувати 5-6 тисяч тонн вугілля на добу, а видає на-гора всього 400 тонн гірської маси. І приблизно так по всіх шахтах. У цьому проблема, трагедія й цинізм нашої влади».