Перейти до основного вмісту

«Зелений» експеримент для Чорнобиля

Розвиток «альтернативи» в зоні відчуження додасть потужностей Україні, але тільки за умови попереднього проведення екологічного аудиту
09 серпня, 00:00
УРЯДОВОЮ ПОСТАНОВОЮ ПРОПОНУЄТЬСЯ ДОЗВОЛИТИ РОЗМІЩЕННЯ В ЧОРНОБИЛЬСЬКІЙ ЗОНІ ВІТРОВИХ ТА СОНЯЧНИХ ЕЛЕКТРОСТАНЦІЙ, ВИРОЩУВАННЯ СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКИХ ЕНЕРГЕТИЧНИХ КУЛЬТУР (РІПАКУ, ВЕРБИ, ЩО ШВИДКО РОСТЕ, ТОЩО) ТА РОЗМІЩЕННЯ ВИРОБНИЦТВА З ЇХНЬОЇ ПЕРЕРОБКИ / ФОТО РЕЙТЕР

Кабінет Міністрів схвалив впровадження проектів з альтернативної енергетики в зоні відчуження Чорнобильської АЕС. Про це йдеться в урядовому розпорядженні № 535-р «Концепція реалізації державної політики у сфері розвитку діяльності в окремих зонах радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 18 липня 2012 року. Документом пропонується дозволити розміщувати на цій території вітрові та сонячні електростанції. Крім того, буде дозволено і створення в зоні відчуження установок зі спалення деревини, вирощування сільськогосподарських енергетичних культур (ріпаку, швидкозростаючої верби тощо) і розміщення виробництва з їхньої переробки.

Нагадаємо, що за даними голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження Миколи Пашкевича, в 2012 році у проекти сонячної й вітрової енергетики очікується близько мільярда євро. Цього року планується запуск об’єктів вітроенергетики на 252 МВт і сонячних станцій на 290 МВт. Загалом же в Україні працюють 76 гідроелектростанцій, 11 вітропарків, 18 сонячних станцій і 2 біоенергетичних об’єкти.

«День» запитав експертів про життєздатність та екологічну безпечність такого кроку.

«Цю зону треба реанімувати. Якщо немає можливості використовувати її під сільське господарство, то треба залучати для виробництва відновлювальної енергетики. Це ідеальний варіант для реалізації інфраструктурних проектів у цьому регіоні», — сказав «Дню» президент Асоціації учасників ринку альтернативних видів палива України Віталій Давій. На його думку, мова може йти про виробництво кількох сотень мВт нових енергетичних потужностей. Будівництво одного мВт сонячної електростанції, говорить він, коштує 2 мільйони євро. Якщо збудують 200 мВт, продовжує він, то треба 400 — 450 мільйонів євро. Бажаючі інвестувати в альтернативну енергетику в Чорнобилі, переконаний експерт, знайдуться. Адже інтерес до Чорнобильської зони, розповідає Давій, виявляли у 2006 — 2007 роках компанії-виробники біодизеля. Були й пропозиції з вирощування ріпаку для моторного біопалива. Але тоді ці проекти не спрацювали, бо не було головного — дозволу працювати в цій зоні.

Зараз ця перепона скасована, продовжує екс-голова Національного агентства з питань забезпечення ефективного використання енергетичних ресурсів, колишній очільник Мінпаливенерго Сергій Єрмолов. «Загалом концепція правильна. Вітер та сонце не нашкодять екології, навпаки, треба їх використовувати. А виробництво біопалива та його подальша переробка в Чорнобилі не можливі без посиленого радіаційного контролю», — розповідає він «Дню». За його словами, держава ні центу не мусить вкладати в такі проекти, бо це прибуткова діяльність. Існує зелений тариф, якого досить для стимулювання розвитку альтернативної енергетики приватним бізнесом.

Не придатні для сільського господарства землі, на думку директора Європейсько-Українського енергетичного агентства (ЄУЕА) Олени Рибак, треба використовувати для розвитку альтернативної енергетики. За її словами, перші пілотні «зелені» проекти в Чорнобилі незабаром з’являться, якщо буде процедура зеленого вікна та підтримка таких компаній. У Чорнобилі в кількох зонах, говорить вона, можна вирощувати енергетичні культури. Але вирощені рослини мають проходити ретельну перевірку якості, бо в деяких зонах можуть лишатися радіоактивні речовини, які вбиратимуться цими рослинами і при спаленні потрапляти в повітря. Тому треба бути обережними і попередньо провести дослідження на вміст таких речовин, говорить експерт.

Експерт ринку альтернативної енергетики Лоїк Лерміньо зауважує, що завадити потраплянню радіонуклідів у повітря з таких переробних підприємств допоможе сучасна система фільтрації диму. Загалом же цей напрямок, за його словами, перспективний. Використання половини зони для вирощування енергетичних рослин дасть енергетичний еквівалент у кількості 0,8 мільярда кубів газу, впевнений експерт.

Екологи на питання розвитку альтернативної енергетики в Чорнобильській зоні дивляться по-своєму. «З точки зору екологічної безпеки розвиток сонячної та вітрової енергетики в Чорнобильській зоні та зоні відчуження може бути ефективним. Адже встановлення сонячних батарей та вітряків не потребує залучення великої кількості людей, а території для розвитку цього напрямку великі», — говорить «Дню» голова Всеукраїнської екологічної ліги Тетяна Тимочко. Саме тому, наголошує вона, обсяги отримання енергії можуть бути значні. Крім того, продовжує експерт, сонячна та вітрова енергетика не змінять суттєво існуючі ландшафти та не потребуватимуть значної кількості людей та транспорту.

Якщо ж мова йде про вирощування різних енергетичних культур (ріпаку, швидко зростаючої верби) на території Чорнобильської зони, то це, на думку Тимочко, абсолютно не прийнятно. «Це пов’язано з господарським освоєнням великих територій та залученням для їх обробітки великої кількості людей. Без проведення серйозних наукових досліджень, екологічного аудиту та паспортизації окремих територій, які будуть використовуватися в господарській діяльності, такий крок може нанести невиправної шкоди працівникам, що оброблятимуть цю землю. Екологічний аудит і паспортизація покажуть реальний стан чорнобильських територій, адже сьогодні ніхто не знає, який рівень радіації на окремих територіях в зоні ЧАЕС», — сказала вона «Дню». Але навіть якщо й проведуть такі дослідження, продовжує Тимочко, навряд чи можна говорити про вирощування чого-небудь на цій території. «По-перше, там працюватимуть люди, на них впливатиме радіоактивне забруднення, а це безпосередній негативний вплив на їхнє здоров’я. Крім того, рослини, вирощені на радіоактивно забруднених землях, і самі стають радіаційно забрудненими. І сьогодні немає технологій, які стовідсотково не пропускають викиди радіоактивних часток у повітря при спалюванні таких рослин», — підсумовує вона.

«Використання відновлюваних джерел енергії в зоні відчуження Чорнобильської АЕС, зокрема енергії вітру та сонця, можливе після вивчення відповідного потенціалу. А от питання розвитку біоенергетики, на наше переконання, потребує ретельної експертизи профільних наукових та екологічних установ. В даному випадку питання безпеки та здоров’я громадян мають бути першочерговими», — майже вторить Тимочко заступник голови Державного агентства з енергоефективності та енергозбереження України Сергій Дубовик. Зараз же, говорить він, є лише концепція, в якій ідеться про можливість використання відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива в зоні відчуження. «Ні про конкретні технології, ні про проекти мова поки не ведеться. У разі появи конкретного плану заходів, де будуть відображені вищезгадані питання, Агентство долучиться до їх обговорення та детального аналізу», — обіцяє чиновник.

Тож Україна ще на півшляху до обробітку радіоактивно забруднених територій. У світі ж існують приклади вирішення цієї проблеми. Так, Білорусь ввела в господарський обіг третину заражених радіацією земель, але тільки після дорогих програм дезактивації. «За попередніми підрахунками, до 50% заражених земель зони відчуження з 260 000 га можна використовувати для вирощування енергетичних культур. Це, в свою чергу, могло б забезпечити 200МВт електроенергії, що дасть енергозабезпечення 400 тисячам домогосподарств або в розрізі комбінованого виробництва електроенергії та тепла, обсяг якого порівнюється з генерацією одного блоку невеликий атомної електростанції (500МВ)», — говориться у прес-релізі ЄУЕА.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати