«Розвиток країни розпочнеться з міст»
У Миколаєві відбувся унікальний перший в Україні Форум майбутнього
Пересічні громадяни можуть і мають брати участь в управлінні своїм містом. Реформувати потрібно усе й одразу, а не там трохи чи там трохи. Україна розвиватиметься не у загальному, а за рахунок окремих регіонів.
Такі думки звучали від гостей і спікерів «Форуму майбутнього Миколаєва», що його організував і провів виконком Миколаївської міської ради з міжнародними партнерами минулої неділі, 24 січня.
Як відомо, 15 листопада 2015 року у другому турі виборів мера Миколаєва свого опонента з «Опозиційного блоку» переміг 33-річний підприємець, IT-шник Олександр Сєнкевич. І до виборів, і після них він обіцяв, що впритул візьметься за розвиток Миколаєва, для чого має намір розробити стратегію розвитку міста, за якою воно рухатиметься надалі. Саме для цього й було організовано, як сказав співголова Громадянської платформи «Нова країна» Валерій Пекар, перший в Україні форум, сконцентрований на майбутньому конкретного міста.
Перша частина форуму складалася з виступів запрошених спікерів і експертів з урбаністики, економіки та менеджменту. Кожен із них запропонував свої рекомендації щодо розвитку одного конкретного міста — Миколаєва.
ВІКТОРІЯ ПОДГОРНА: «НА ЗАХОДІ ВЖЕ СЬОГОДНІ БУТИ МЕРОМ МІСТА НАБАГАТО ВАЖЛИВІШЕ, НІЖ БУТИ ДЕПУТАТОМ ПАРЛАМЕНТУ»
«Справді, міста стають дуже впливовими. І на Заході вже сьогодні бути мером міста набагато важливіше, ніж бути депутатом парламенту. Тому міста набагато більше впливають на розвиток країни, ніж ми гадаємо. І лише міста можуть змінити Україну. І, я вважаю, Миколаїв може стати в цьому сенсі дуже класним прикладом, і я насправді трохи заздрю, що Форум майбутнього відбувається у вас, а не в Києві...» — зазначила під час свого виступу Вікторія Подгорна, член експертної ради Kyiv Smart City.
Друга головна думка, до якої схилялися експерти, — це люди, без яких неможливий розвиток міста. А точніше, без їхньої участі в управлінні своїм містом. Олександр Солонтай, експерт Інституту політичної освіти сконцентрував увагу учасників форуму на тому, що мерія не може сама повноцінно керувати містом — для цього брати участь у розробці і ухваленні рішень мають усі його мешканці. Тому місто має запровадити зрозумілі й чіткі механізми участі мешканців у керуванні містом, поданні ними проектів рішень для муніципалітету. Адже очевидно, що батьківський комітет у школі чи пацієнти в лікарні набагато краще знають, які «внизу» існують проблеми і як їх можна розв’язати, ніж мерія.
Не менш важливе питання, на яке варто звернути увагу адміністрації будь-якого міста, що стало на шлях розвитку, — це бізнес. А точніше — необхідність остаточно владі відокремитися від бізнесу і навпаки. Саме це питання стало третьою темою форуму, яка явно виокремлювалася у виступах більшості спікерів.
За словами Павла Шеремети, який нині очолює Школу управління Українського католицького університету, аби зрозуміти, які є проблеми в місті і як їх розв’язувати, потрібно спершу переглянути так званий шлях клієнта у всіх сферах. «Потрібно переглянути шлях споживача і знайти в цьому циклі так звані больові точки, — заявив екс-міністр.
Після цього місто має забезпечити успіх свого бізнесу, тому що місто не може бути багатим із бідним бізнесом.
«Але головне — це забезпечити успіх бізнесу не на державному чи міському бюджеті. Тому що сьогодні найуспішніший український бізнес «сидить», на жаль, на національному чи місцевому бюджетах. І це фатально погано, цю хворобу ми будемо вимушені лікувати роками, тому що конкурентоспроможність українського бізнесу, на жаль, залежить все ще від наближеності до влади. Це нічого не дає українському бізнесу у глобальній перспективі. Тому що змінюється влада і ти втрачаєш свої конкурентні переваги. Якщо миколаївці зможуть надавати якісні послуги на глобальних ринках, це буде найкращий шлях для міста, — наголосив Павло Шеремета.
Друга частина «Форуму майбутнього Миколаєва» полягала у проведенні так званої стратегічної сесії. Понад 300 мешканців Миколаєва різного віку й професій — від студента до пенсіонера, від учителя до депутата — зібралися в одній залі, поділилися за групами і почали разом формулювати проблеми Миколаєва, їх причини, шляхи розв’язання, а також ідеї щодо розвитку міста. Багато скептиків, які були і серед тих, хто реєструвався для участі у форумі, доходили висновку, що все це — не більш ніж черговий круглий стіл, який у результаті скінчиться нічим. Кілька осіб таки залишили стратегічну сесію, не дочекавшись її закінчення.
ОЛЕКСАНДР СЄНКЕВИЧ: «ЦЕ ПЕРШИЙ КРОК ДО РОЗРОБКИ СТРАТЕГІЇ НАШОГО МІСТА»
Мер Миколаєва Олександр Сєнкевич заспокоює: людей збирали не просто так, а для подальшої спільної роботи. По суті, кількасот мешканців стали на три години своєрідними «піддослідними кроликами», з яких «вичавили» все, що їх хвилює, а також їхнє бачення майбутнього міста — спочатку на три роки. Усе це «ляже» в концепцію майбутньої Стратегії розвитку Миколаєва.
«Ми оцифруємо все це і опублікуємо на сайті міської ради, аби всі бачили, до чого ми прийшли. А 28 січня, я сподіваюся, депутати проголосують за створення Агенції розвитку Миколаєва, нададуть їй повноваження, аби ми змогли впроваджувати наші проекти в життя», — заявив учасникам форуму Миколаївський міський голова.
Євген Асташкін, учасник Форуму розвитку Миколаєва і, зокрема, стратегічної сесії, залишився задоволений витраченим днем. За його словами, люди змогли відчути себе причетними до процесів розвитку свого міста. Але при цьому він розраховує, що на цьому взаємодія мерії і мешканців міста не скінчиться, усі не розійдуться по своїх місцях, а продовжать працювати тепер уже над реалізацією спільно напрацьованих ідей, серед яких як ті, що цілком реально реалізувати, так і трохи фантастичні для сьогоднішніх економічних умов — наприклад, будівництво нового мосту чи електростанції, що спалює сміття.