«Краплина крові — життя людини!»
До 3 серпня в Київському міському центрі крові триватиме Тиждень донорстваТиждень добровільного донорства відбувається в рамках довгострокового соціального проекту «Краплина крові — життя людини!», ініційованого Київським міським центром крові разом із компанією LG Electronics. Час його проведення вибрано невипадково: кінець липня і серпень — це період, коли особливо відчутна нестача донорів і, відповідно, крові — люди їдуть на відпочинок. Така акція відбувається не вперше, але може стати першою з-поміж інших за кількістю людей, які здали кров. Лише в день відкриття акції в Музей медицини прийшли 118 донорів, а банк донорської крові поповнився майже на 37 літрів. У рамках минулої акції до Дня донора, наприклад, кров здали 108 людей.
«За останні десять років кількість донорів різко скоротилася, а потреба у крові залишається», — розповідає Світлана Утвенко, завідувач донорським відділом Київського міського центру крові. За її словами, причина — у недостатній обізнаності людей, де, як і коли можна здати кров. «Люди в нас добрі і мають бажання допомагати, просто мало про це знають. Сьогодні на державному рівні не ведуть пропаганди донорства, немає достатньої практичної інформації про нього», — пояснює Світлана Утвенко. Тому такі акції, як Тиждень донорства, допомагають залучити до здачі крові нових людей і покращити ситуацію з донорською кров’ю в Україні.
«У Києві є лікарні, які мають відділення трансфузіології, — це, наприклад, лікарня швидкої допомоги, Олександрівська лікарня, міська лікарня №8 та інші. Але є лікарні, де такого відділення немає. Саме їм ми насамперед віддаємо кров. Це онкологічний центр, на вулиці Верховинній, дитячі лікарні, пологові будинки тощо. Крім екстрених випадків, коли, наприклад, людина потрапила в аварію й потребує крові негайно, є ще заплановані операції, для яких необхідною є донорська кров», — пояснює Утвенко.
20-річний студент Київського торговельно-економічного університету Андрій Олексієнко, який прийшов взяти участь в акції, кров здає не вперше. «Мені такі акція подобаються, адже завдяки їм маю можливість допомогти людям. Для мене це принципово — допомагати людям, поки я молодий і перспективний. А потім, можливо, зможу відкрити власний благодійний фонд, чому ні?» — розповідає «Дню» хлопець.
Щоразу організатори намагаються вигадати щось нове, щоб зацікавити якнайбільше людей взяти участь в акції. Часто до донорів залучають відомих людей. Цього разу до акції запросили українських байкерів. «Я почав здавати кров тому, що моя мама працювала завідувачем відділення переливання крові в лікарні Полтави, тож бачив цей постійний пошук донорів. У мене склалося враження, що це нікому не потрібно, і тоді я сам почав здавати кров, — розповідає Геннадій Попенко, ведучий байк-фестивалю «Тарасова гора», і додає: — Узагалі чоловіки створені для того, щоб боротися, бігати, падати, втрачати кров, захищаючи родину... І якщо вже чоловікові випало втрачати кров, то краще втрачати її з користю». Для байкерів бути донорами — принципово, адже всі вони перебувають у групі ризику і в будь-який момент можуть потрапити до числа тих, хто потребує донорської крові.
Здати кров можна до 3 серпня, із 9 ранку до 13 дня, у Київському міському центрі крові за адресою: вул. Максима Берлінського, 12. За дві доби до здачі крові потрібно відмовитися від алкоголю, жирної та гострої їжі. Із собою мати паспорт із пропискою.
КОМЕНТАР
«МОТИВАЦІЯ — МОЖЛИВІСТЬ ВРЯТУВАТИ КОМУСЬ ЖИТТЯ»
Денис СИЛАНТЬЄВ, заслужений майстер спорту з плавання, чемпіон світу і Європи, срібний призер Олімпіади в Сіднеї, донор:
— Потрібно більше й частіше говорити і показувати, яким важливим є донорство, як ваша кров може врятувати життя людей. На сьогодні у всіх вистачає повсякденних клопотів і проблем, і тому багато хто не знає чи не замислюється над тим, що така проблема існує, що є великий попит на донорство. Гадаю, багато хто буде готовий допомогти, якщо дізнається й усвідомить, що цим він комусь врятує життя. Окрім того, жоден із нас не має гарантії, що сам не потребуватиме колись донорської крові.
Особисто для мене саме можливість урятувати чиєсь життя і є найсильнішою мотивацією бути донором. Крім того, як публічна людина можу своїм діями дати приклад іншим, можу допомогти в поширенні інформації про донорство: це не страшно, це нині актуально і вкрай потрібно. Сьогодні ми живемо в безмежному інформаційному просторі, а тому розповісти людям про донорство — не проблема. І це потрібно робити. Завдяки різним заходам кількість донорів збільшується. Дехто приходить здавати кров і після завершення акцій — для нього це стає звичайною практикою. Якщо про це говорити частіше, якщо буде спеціальна соціальна реклама, то, я впевнений, за короткий час ми зможемо змінити ситуацію з донорством на краще.