Перейти до основного вмісту

Донбас без прикрас

Заключним акордом на BERLINALE-66 став прийом на честь українських режисерів і показ музичного кіноперформансу «Коло Дзиги. Одинадцятий»
26 лютого, 12:16

Захід було організовано Національним центром Олександра Довженко спільно з Всеукраїнським благодійним фондом Ігоря Янковського «Ініціатива заради майбутнього» та за підтримки Посольства України у ФРН. Перед кінопоказом хвилиною мовчання вшанували пам’ять жертв Майдану. Згадали і про політв’язнів нового часу, вимагаючи звільнення з російських катівень українців Олега Сенцова й Олександра Кольченка.

«Одинадцятий» — німий фільм 1928 р. про Донбас, знятий  геніальним режисером Дзигою Вертовим. Посол України в ФРН Андрій Мельник нагадав  присутнім про видатний внесок  цього майстра у розвиток світового кіномистецтва. Зліт творчості кіноавангардистів — режисера Дзиги Вертова і його брата, оператора Михайла Кауфмана розпочався у 1920-ті на базі Київської кіностудії, де вони зняли свої кращі  фільми.  

Голова Держкіно України Пилип Іллєнко наголосив про те, що  нам є чим гордитися. А схожі кінопокази об’єднують минуле та сьогодення.

Засновник Всеукраїнського благодійного Фонду «Ініціатива заради майбутнього» Ігор ЯНКОВСЬКИЙ, у якого дід і батько багато років будували заводи на Донбасі, розвивали промисловість на сході України, підкреслив: «Боляче дивитись на те, що нині  руйнується в результаті військових дій на сході. Щоб зрозуміти масштаби цієї трагедії, необхідно подивитися фільм 1928 р., присвячений індустріалізації Донбасу. Дуже важливо, щоб про це знали за кордоном... Саме тому ми привезли до Берліна групу молодих кінематографістів, переможців Національного конкурсу, щоб вони зарядилися енергією міжнародного кінофестивалю і приїхали в Україну повними ентузіазму втілити свої ідеї на екрані!»

— «Одинадцятий» — перший експеримент Вертова. Його програми створення відокремленої від мови театру і літератури специфічної мови кіно, в якій камера безпосередньо фіксує сиру матерію життя; програми, яку повністю було реалізовано Вертовим в його наступних українських фільмах,       — розказав директор Національного Центру Олександра Довженка Іван КОЗЛЕНКО. — Кінострічку відреставровано 2012 р. Показу фільму в Берліні передувала демонстрація анімаційного рекламного ролику, створеного 1928-го (ймовірно аніматором Євгеном Макаровим за участю самого Дзиги Вертова). Цей унікальний трейлер було випадково знайдено в Нідерландах на початку 1990-х, а  в середині 2000-х передано в Україну.

Вишуканості кіноперформансу надала жива музика композитора Антона Байбакова та піаністки Софії Турти. Цей музсупровід  маестро створив на замовлення Docudays UA в рамках проекту серії «Коло Дзиги». Гості вечора могли поспілкувалися з молодими українськими кінематографістами, яким Фонд Янковського виділив тревел-гранти для поїздки в Німеччину та участі в BERLINALE-2016.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати