Коротко / Культура
Ім’я Зарецького викарбувано на меморіальній дошці
У рамках ІV Тижня національного гончарного здвиження в Опішному на Стіні гончарної слави (на фасаді «Будинку Кричевського-Лебіщака») з’явилася бронзова меморіальна дошка відомому керамологу, музеологу, археологу, колекціонеру й фотографу — Івану Антоновичу Зарецькому (1857—1936 рр.). Він був автором наукових праць, зокрема першої в Україні та Російській імперії керамологічної монографії з проблематики народного гончарства — «Гончарный промысел в Полтавской губернии»; завідувачем (1894—1896 рр.) першої в Лівобережній Україні зразкової гончарної навчально-показової майстерні, відкритої в Опішному. Упродовж 1902—1906 та 1910 років дослідник зібрав для Руського музею (нині — Російський етнографічний музей у Санкт-Петербурзі) понад 1800 предметів з Полтавської, Харківської, Київської, Чернігівської, Подільської й Катеринославської губерній, із них — близько 600 глиняних виробів. На особливу увагу заслуговує колекція рідкісних мальованих мисок, зібраних керамологом в Опішному (понад 220), на основі якої 2010 року підготовлено й видано альбом «Опiшнянська мальована миска другої половини XIX — початку XX століття». Колекції старожитностей, зібрані Іваном Зарецьким, зберігаються в музеях України й Російської Федерації, зокрема в Полтавському краєзнавчому музеї, Російському історичному музеї (Москва), Російському етнографічному музеї (Санкт-Петербург), Оренбурзькому краєзнавчому музеї. Помер Іван Антонович 14 серпня 1936 року під час археологічних розкопок, поховано його у місті Кувандик (Оренбурзька область, РФ). Над виготовленням меморіальної дошки Івану Зарецькому, працював відомий український скульптор Володимир Гамаль. Участь в її офіційному відкритті взяли відомі художники, скульптори, народні майстри, гончарі, науковці, гості селища та представники влади, повідомляє Світлана ПРУГЛО.
Камерна музика в... горах
Із 25 до 29 липня в Яремчі-Ворохті в Карпатах відбудеться Перший мистецький фестиваль-пленер, що поєднується з активним відпочинком. Цього літа темою фестивалю стала «Камерна музика», тому можна буде зосередитися на академічному музикуванні. Як розповів «Дню» PR-менеджер Денис Бортіков, програма фесту передбачає провести в горах незабутні п’ять днів. Це буде насичена робота в групах, імпровізації, дискусії, також відбудуться лекції, виступи музикантів на відкритих майданчиках і в камерних залах karpatyArt. Гості та учаники познайомляться з традиціями Карпатського краю. Фестиваль karpatyArt спрямований на актуалізацію академічної музики, об’єднання та обмін досвідом між молодими виконавцями в груповій (тренінги) та сценічній (концерти) роботі. Заходи відбудуться в межах святкування дня міста Яремчі. Подія має бути цікавою як для активних музикантів, ансамблістів, молодих композиторів, критиків, мистецтвознавців, так і для шанувальників академічної музики, розповідає Аліса АНТОНЕНКО.
Копію римського Колізею зібрали з LEGO
Австралійський музей отримав до свого розпорядження копію римського Колізею, яку було зібрано з деталей конструктора LEGO, пише lenta.ru, посилаючись на The Daily Mail. Автором композиції став сертифікований фахівець із збірки великих фігур з популярного конструктора Раян Макнот. На те, аби зібрати LEGO-версію Колізею, йому знадобилося близько 200 тисяч деталей. Копія Колізею змальовує пам’ятку в наші дні — біля нього можна побачити фігури туристів, які купують морозиво й фотографуються з аніматорами, що виконують ролі гладіаторів. Крім того, біля Колізею можна побачити дерева, фонтан, тварин. Усередині споруди знаходяться глядачі, гладіатори, а також робітники, що займаються реконструкцію пам’ятника. За словами Макнота, в процесі збірки Колізею він переосмислив своє ставлення до древніх римлян і оголосив про те, що віднині ще більше поважає цей народ. «Будувати щось овальне з прямокутних і квадратних деталей, — це, я вам скажу, понад усяке людське розуміння!», — відзначив фахівець із збірки фігур з LEGO. Копію Колізею було зібрано Макнотом ще в кінці червня, і зараз її отримав музей імені Ніколсона в Мельбурні. Побачити роботу майстра можна буде до січня 2013 року. Нагадаємо, Колізей є амфітеатром, будівництво якого було закінчене 80-го року н. е. До теперішнього часу пам’ятник архітектури Стародавнього Риму зберігся частково, проте навіть частина, що залишилася, дає уявлення про масштаби цієї споруди. Амфітеатр вважається одним з туристичних символів Риму й Італії в цілому.
Робін Вільямс зіграє роль Ейзенхауера
У фільмі «Дворецький» популярний актор виконає роль 34-го президента США Двайта Девіда Ейзенхауера», — повідомляється на сайті Deadline. За постановку стрічки візьметься Лі Деніелс. Фільм розповідатиме про Юджина Аллене — чорношкірого дворецького, який працював в Білому домі впродовж 34 років. Аллен вийшов на пенсію 1986 року. Разом із Вільямсом в «Дворецькому» знімуться Джейн Фонда, Форест Вітакер, Джон К’юсак, Ванесса Редѓрейв, Алан Рікман, Опра Вінфрі, Ніколь Кідман та Мелісса Лео. Також стало відомо, що Робін Вільямс виконає одну з головних ролей в комедії «Найзліша людина в Брукліні», постановку якої здійснюватиме Філ Олден Робінсон. Мова у фільмі піде про жінку-лікаря, яка помилково повідомляє пацієнта, що йому залишилося жити всього 90 хвилин. Пацієнт за півтори години вирішує виправити всі помилки, яких він наробив за життя. У стрічці будуть задіяні Міла Куніс, Джеймс Ерл Джонс і вищезазначена Мелісса Лео. В даний час останнім фільмом за участю Робіна Вільямса, що вийшов у прокат, є комедія 2009 року «Старі пси» (оригінальна назва — «Old Dogs»). У 2011 році на екрани випустили мультфільм «Веселі ніжки 2», в якому актор озвучив одного з персонажів.
Випуск газети №:
№129, (2012)Рубрика
Культура