Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Карпюк і Клих: судилище триває

Днями у Росії вже втретє перенесли дебати по справі українських політв’язнів
13 травня, 12:05
ФОТО ЗІ СТОРІНКИ FACEBOOK ОЛЕГА МЄЗЕНЦЕВА

11 травня на засіданні Верховного суду Чеченської Республіки з’явився лише один з державних обвинувачів — прокурор Блінніков. Він повідомив, що другий прокурор, Юнусов, захворів. «Що дивно, про хворобу другого прокурора Бліннікову стало відомо тільки 11 травня зранку, хоча напередодні у нас був робочий день, — коментує «Дню» адвокат Миколи Карпюка Докка Іцлаєв. — Прокурор Юнусов міг повідомити колезі про свою хворобу, але не зробив цього. У зв’язку з цим судове засідання призначили на 17 травня».

Крім того, головуючий суддя Вахід Ісмаїлов заявив, що отримав інформацію, буцімто на окремих присяжних здійснюється тиск. Конкретно — їм дзвонять аноніми і погрозами схиляють до винесення певного вироку. Якого саме — Вахід Ісмаїлов не вточнив. Але суддя доручив правоохоронним органам вжити заходів для забезпечення державної охорони присяжних.

«АДВОКАТИ ДАВНО ГОТОВІ ДО ДЕБАТІВ»

«На початку кожного засідання суддя запитує у присяжних, чи не чинився на них тиск у зв’язку зі справою. І щоразу старшина присяжних відповідає, що ні. Ось і 11 травня старшина відповів, що ні. Проте головуючий повідомив про погрози на адресу присяжних засідателів і призначив їм держзахист. Я не виключаю, що цією заявою суддя сам лякав присяжних», — стверджує Докка Іцлаєв.

Також адвокат зазначає, що не має відомостей про тиск на обвинувачених після надходження справи до суду. «Фізичний стан Миколи Карпюка і Станіслава Клиха нормальний, — каже Докка Іцлаєв. — Але Микола сидить вже більше двох років. У серпні буде два роки, як опинився за ґратами Станіслав. Тож можна зрозуміти їхні переживання з приводу ув’язнення». Нагадаємо, українців безпідставно звинувачують в участі у Першій чеченській війні, їм загрожує від 15 років тюрми до довічного ув’язнення. 

Захист Карпюка та Клиха сприймає дивну поведінку російської Феміди спокійно. «Ми, адвокати, давно готові до дебатів, — стверджує Докка Іцлаєв. — На цій стадії ми ніяк не реагуємо на затягування процесу. Це — незначна затримка з об’єктивних причин. Можливо, прокурор дійсно хворий. Робити якісь висновки зарано».

«ЗАХИСТ ЗРОБИВ ВСЕ МОЖЛИВЕ»

На початку травня кампанія Let My People Go оприлюднила відеосвідчення, які підтверджували алібі Миколи Карпюка. Матеріали зібрали, щоб представити у Верховному суді Чеченської Республіки, але там відмовились долучати їх до справи. Фрагменти записів виклали на російському ліберальному ресурсі «Грани.Ру», щоб їх побачило якомога більше громадян РФ.

«Сторона захисту вичерпала всі можливі засоби показати суду, що Карпюк і Клих невинуваті, — переконана Марія Томак, координаторка кампанії Let My People Go. — Якби ми мали справу з об’єктивним правосуддям, кримінальне переслідування треба було б припинити за відсутністю складу злочину. Але якщо підхід такий, як можна вплинути? Гадаю, все закінчиться переговорами з російською стороною».

За спостереженнями правозахисниці, влада Чеченської Республіки не виявляє зацікавлення в гучній справі. «Людей, пов’язаних зі «справою Карпюка та Клиха», у Чечні не переслідують — принаймні, відкрито. Це означає, що ніхто з місцевої влади не хоче на неї впливати, — продовжує Марія Томак. — Але різні федеральні структури намагаються зашкодити свідкам, а суддя явно підіграє обвинуваченню».

ПРОСТІР ДЛЯ ПОЛІТИЧНИХ МАНІПУЛЯЦІЙ

Інший тривожний дзвінок стосовно українських політв’язнів у Росії — раптове перевезення Геннадія Афанасьєва та Юрія Солошенка до СІЗО «Лефортово» у Москві на початку травня. Тоді ж Віктор Медведчук, спецпредставник України з гуманітарних питань у Тристоронній контактній групі, заявив ЗМІ, що веде переговори з Росією щодо можливостей звільнення Афанасьєва та Солошенка.  

«Те, що відбувається з Афанасьєвим і Солошенком, не пов’язано з процедурою, передбаченою Конвенція про передачу засуджених осіб. Натомість, судячи з усього, це має відношення до якихось переговорів, що веде Медведчук, — каже Марія Томак. — Тут мені важко щось коментувати. Але в Афанасьєва та Солошенка найдраматичніша ситуація з усіх засуджених у Росії українців. На Афанасьєва дуже сильно тиснуть, а у Солошенка проблеми зі здоров’ям, він — літня людина».

Правозахисниця зазначає, що російська Феміда не має єдиної лінії поведінки стосовно українських політв’язнів. За інформацією Марії Томак, ані Афанасьєву, ані Солошенку не пояснили, чому їх перевезли до Москви. Новин про можливу передачу Україні чотирьох політв’язнів — Олега Сенцова, Олександра Кольченка і тих же Геннадія Афанасьєва з Юрієм Солошенком — немає. Рішення прийматимуть суди за місцем відбування покарання засудженими. Скоріш за все, ці рішення будуть політичними. Відкривається простір для маніпуляцій, складних і небезпечних.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати