Перейти до основного вмісту

«Які ж гарні шатри твої, Якове...»

Виставку, аналогів якій в Україні ще не було, наразі мають можливість переглянути чернівчани, а незабаром вона помандрує до Харкова, Дніпра, Києва і за кордон — у Румунію, Німеччину
11 жовтня, 17:23
ФОТО АВТОРА

За підтримки Фонду Ротшильда Музей історії та культури євреїв Буковини представив на суд глядачів зразки настінного малярства вцілілих буковинських синагог.

— На відміну від інших регіонів, на Буковині дивом збереглися сліди давньої єврейської традиції прикрашати настінними розписами інтер’єр синагог. Вважали своїм обов’язком донести цей призабутий пласт сакрального мистецтва до сучасників, а також звернути їхню увагу на необхідність термінових заходів зі збереження зразків синагогального живопису. В іншому разі йому може загрожувати цілковите знищення, адже більшість синагог, які діяли на території краю у довоєнний період, сьогодні перепрофільовані, — розповідає директор Музею Микола Кушнір.

Готували виставку протягом двох років, а її ідея виникла ще 2009-го, коли кілька ентузіастів на чолі з екс-чернівчанином Йосипом Зісельсом звільнили від вапна розписи напівзруйнованої синагоги у буковинському містечку Новоселиця.

— Особливістю буковинського синагогального живопису є те, що в ньому більше тепла, світла, більше зображень фруктів та музичних інструментів. Незважаючи на детермінованість сюжетів, а це — рядки псалмів, частини Тори, їх бачення й кольористику кожен автор відображав по-своєму. Через це, наприклад, традиційна для подібних розписів сцена дарування Тори на горі Синай в одній із представлених на виставці синагог зображена на тлі лісистих Карпат, що є доволі несподіваним. Війна і Голокост обірвали та знищили цю культуру, тому даний проект є, окрім іншого, даниною світлій пам’яті загиблих, — каже один із керівників Асоціації єврейських організацій та громад України Йосип Зісельс.

Виставка та виставковий каталог, який кілька тижнів тому презентували у Єрусалимі, містять фотозразки з восьми синагог Північної (української) та Південної (що на території Румунії) частини Буковини, їх описи, коментарі, тематичні статті, історичні довідки й фотореконструкції, що допомагають сформувати цілісне уявлення про східноєвропейську єврейську традицію синагогального розпису і її регіональні особливості.

Крім чернівчан, у підготовці проекту «Які ж гарні шатри твої, Якове... Настінні розписи синагог Буковини» брали участь провідні науковці, історики та мистецтвознавці інших міст України, Ізраїлю та США.

— Сподіваюся, що в продовження проекту нам вдасться спільними зусиллями врятувати вцілілі розписи. Завдяки існуючим сьогодні технологіям їх можна зняти з перепрофільованих синагог, відреставрувати та представити у більш живій формі або музифікувати, — висловлює побажання М. Кушнір.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати