Перейти до основного вмісту

«Неприпустиме підвищення»

Прем’єр-міністр вимагає скасувати абонплату за газ. Чи почують його в Національній комісії?
03 квітня, 14:07
ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА / «День»

Демократія — велика сила. А ще більша сила — «недоторканність» уряду, що закінчується у квітні, й, отже, — можливість його відставки або дострокових виборів до Верховної Ради України. Можемо припустити, що саме ці, а не якісь інші сили або інтереси змусили прем’єр-міністра України Володимира Гройсмана зробити несподівану й навіть сенсаційну заяву.

Минулої суботи голова українського уряду досить різко й чітко засудив збільшення плати за газ для населення після запровадження абонентної плати за його транспортування і розподіл. Він зажадав від Національної комісії, що здійснює регулювання у сфері енергетики та комунальних послуг (НКРЕКУ), переглянути відповідне рішення.

«Вчора я пообіцяв розібратися з абонплатою за газ, провести ретельні розрахунки й подивитися, як це вплине на оплату за газ для кожного українського громадянина. Щойно я завершив нараду з цього приводу. Збільшення дійсно є і становить у середньому в розрахунках від 1,3 до 3 разів, особливо це стосується тих, хто живе у багатоквартирних будинках», — написав глава уряду на своїй сторінці у Facebook.

За його словами, нове підвищення газових цін є неприпустимим. (А «старе»? Його прем’єр, як відомо, схвалив, хоча, як вважають прості виборці в країні, воно є найбільш неприпустимим). «Ні я, ні уряд це категорично не підтримуємо, — сміливо фейсбукував прем’єр абонплату, незважаючи на те, що голосування із цього питання в Кабміні ще не було.

«Я щойно розмовляв із представником комісії, яка встановила цю абонплату з 1 квітня. Хоча Національна комісія з енергетики і не підпорядковується уряду та прем’єр-міністру, але я в понеділок направлю офіційне звернення. Вимагаю, щоб це рішення було переглянуто», — наполягав Гройсман, роблячи вигляд, що не знає про закон про ринок газу, який, напевно, сам же і направляв до парламенту і яким керувалося НКРЕКУ, ухвалюючи постанову про абонплату.

Він, як наяву, вже бачив гай рук народних депутатів, що підтримують його, а за ними — справжній ліс рук пересічних виборців. Народ навіть аплодував своєму прем’єрові за розуміння, співчуття, а головне — за сміливість поговорити з непідзвітним йому представником «незалежного» НКРЕКУ й виступити проти його неприпустимого рішення.

А що буде, коли НКРЕКУ послухається! А що трапиться, якщо вона взагалі образиться за порушення її суверенітету «кермувати» цінами й раптом поверне населенню вітчизняний газ за старою ціною? Не здогадуєтесь? Все дуже просто: народ як ніколи згуртується й обере нового президента. А кого? Абсолютно вірно! Його — рідного заступника.

Втім, радіти зарано. «День» має сміливість нагадати, що прем’єр заходив на свій Facebook не колиcь, а саме 1 квітня. Тож, які будуть наслідки, ще зовсім неясно. Пам’ятайте українське прислів’я «Дай Бог нашому теляті Вовка з’їсти». Не дивуйтеся, у нашому випадку, Вовк пишеться з великої літери не тільки через граматику (це людина, та ще й велика: глава тієї самої НКРЕКУ!), а ще й тому, що за ним стоїть і, швидше за все, не дозволить образити якомусь теляті сам пан Президент. Нещодавнім своїм рішенням він визначив, що Вовка можна буде «з’їсти» (в ході ротації у НКРЕКП) не раніше, ніж через 18 місяців. І Президента можна зрозуміти: кому сподобається, що, осідлавши енергокомунального вовка, його обганяє в очах країни потенційний й до того ж молодий суперник?

Проте залишимо політику. З погляду економіки та досвіду Євросоюзу газова абонплата нашій країні потрібна. (А хіба не потрібна ще й європейська зарплата? На українській можна тільки борги нарощувати, і вони вже досягли 26 мільярдів гривень?). Тож, швидше за все, незважаючи на першоквітневу неприпустимість, саме вовк вийде ситим із цієї ситуації. Що ж буде далі?

Відповідь на це питання детально розписала «Дню» громадська організація «Громадський аудит». Її експерти підрахували, що тепер абонплата може від півтора до 9 разів перевищувати вартість використаного газу. Наприклад, раніше споживач спалював 5 кубометрів газу на місяць. За це він повинен був сплатити 34,4 гривні, з яких 3,65 гривні за транспортування і розподіл.

Після нововведення НКРЕКП за ці ж 5 кубометрів газу (при наявності лічильника G1,6) він заплатить 30 гривень за сам газ і від 24,3 гривні до 170,9 гривні складе абонплата. З лічильником G2,5 — ті самі 30 гривень — за сам газ і від 38,82 до 272,68 гривень (залежно від регіону) — за транспортування та розподіл. До того ж на абонплати не буде субсидії, оскільки її сьогодні немає у списку послуг, що компенсуються урядом.

«Потрібно розуміти, що абонплата залежить не від фактично використаного газу, а лише від потужності лічильника й тарифу, встановленого конкретному газорозподільному підприємству, — розповідають у «Публічному аудиті». «Найбільш відчутно це вдарить по споживачах, які мають газові плити й використовують незначні обсяги газу», — пояснює провідний аналітик ГО Тарас Галайда.

За його словами, сьогодні підприємства, які використовують газорозподільні мережі, не платять державі за користування ними, хоча раніше планувалося запровадити таку оплату. Тепер на побутових споживачів навісили абонплату, яка в сумі становитиме 1,8-2,4 мільярда гривень на рік. Нерівний рахунок, вам не здається?», — запитує очільник «Публічного аудиту» Максим Гольдарб. Експерти організації зазначають, що споживачеві доведеться сплачувати за розподіл газу так, начебто він спалюється у його плиті всі 24 години на добу в максимально можливому обсязі. Розмір оплати буде залежати від наявності та потужності газового лічильника: чим він потужніший, тим більшою буде платіжка. Наприклад, при використанні лічильника G1,6, незважаючи на незначний обсяг споживання газу власниками плит (4-6 кубометрів на місяць), абонплата буде розраховуватися, виходячи з максимальної місячної пропускної здатності лічильника — 1830 кубів. Якщо у вас лічильник G2,5 (максимальна потужність 4 куба на годину), то розмір абонплати буде встановлюватися з розрахунку максимальної місячної пропускної здатності у 2920 кубів. Тарифи для газорозподільних організацій розраховані з урахуванням середнього рівня рентабельності у 3,1%. Найнижчий встановлений для ПАТ «Тернопільміськгаз» — 0,01108 гривень за кубометр на годину (без ПДВ), найвищий — для ТОВ «Газснабсервіс» — 0,07782 гривень за кубометр на годину (без ПДВ). Як бачимо, різниця суттєва — у сім разів.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати