В Україні запустили «Кровообіг»
Громадськість бере на себе відповідальність за пошук донорів для хворихУчора світ відзначив День донора крові. На жаль, нині в Україні питанням донорства переймаються переважно громадські організації, хоча знадобилася б серйозна державна програма, тому що питання нестачі донорської крові є вкрай актуальним. Офіційних даних про кількість необхідної донорської крові нині немає, але в кожній лікарні знайдуться люди, яким потрібно робити переливання. Громадські організації також мають списки хворих людей, в тому числі й із онкопатологіями, яким терміново потрібна кров. В Україні за 450—500 мл крові людина отримує 80 гривень, проте фахівці наголошують на актуальності безкоштовного донорства.
— На станції переливання крові приходять люди, щоб заробити гроші, але стан їхнього здоров’я часто незадовільний. Тому я вважаю необхідним пропагувати безкоштовне донорство крові — так, як це є в Італії чи Німеччині. Адже донор має бути людиною здоровою. В Німеччині, коли підлітку виповнюється 18 років, він отримує листівку з привітанням та роз’ясненням, що відтепер він може стати донором і врятувати чиєсь життя. Багато молодих людей «відзначають» повноліття саме здачею крові, — розповіла керівник Фонду допомоги онкохворим дітям «Краб» Лариса Лавренюк.
На жаль, в українців такий стан здоров’я, що 20% усіх бажаючих здати кров (а їх і так небагато), за медичними показниками не допускають до процедури (їх «бракує» лікар під час попереднього медичного огляду), а на етапі аналізів 6 із 10 донорів відсіюється через наявність інфекцій. Ще одна проблема — неякісні, застарілі тест-системи, які визначають, чи є в крові віруси гепатиту, ВІЛ, сифіліс тощо: за даними громадських організацій, вони дають тільки 50% гарантії правильності результатів. Тож буває, що хворим переливають інфіковану кров.
Щоб якось полегшити пошуки донора, а також заохотити людей здавати кров, вчора в Україні запрацювала електронна база krovoobig.com.ua
— На нашому сайті кожна людина, яка захоче здати кров, може зареєструватися, заповнивши анкету. Так само можуть зробити люди, котрим потрібна чужа кров. Для більшого поширення інформації про нашу роботу ми створили також сторінку на Facebook. Ми вже будемо координувати запити та пропозиції наших користувачів. Станом на вчора на сайті «Кровообігу» зареєструвалися 34 донори, — розповіла керівник проекту «Кровообіг» Людмила Косович.
Відсутність єдиного банку крові в Україні — це одна з чи не найбільших проблем, тому що немає злагодженої діяльності, й, за словами фахівців, на одній станції переливання крові може відчуватися її дефіцит, а на іншій її утилізують через прострочений термін. За словами голови Шевченківської районної організації Товариства Червоного Хреста України Наталі Пономарьової, за останні 20 років в Україні зруйнувалася система донорства крові, як і розуміння того, що це дуже важливо для інших людей (і що ніхто не застрахований від того, що стане реципієнтом). Часто громадяни навіть не знають про проблему.
Експерти переконані, що в Україні потрібна цільова програма розвитку та пропаганди донорства. Держава ж нині у багатьох випадках перекладає відповідальність за пошук крові для хворих на їхніх родичів.