Мерія Дніпра має намір судитися з облрадою
Парадокс: 29 медичних установ фінансує місто, а належать вони областіІз 1 вересня 2017 року міська рада Дніпра припинить фінансування медичних установ вторинного рівня. Про це заявив на брифінгу міський голова Борис Філатов. Таке рішення він називає вимушеним. Оскільки для виплати зарплат медпрацівникам вторинної ланки необхідно знайти незаплановані 164 млн гривень. Зараз мерія Дніпра добивається від обласної ради повернення міських лікарень у власність міста (нагадаємо, «День» писав про проблему в № 87 від 25 травня 2017 р.).
«Ми неодноразово зверталися до керівництва Дніпропетровської обласної ради, порушуючи питання про повернення в міську власність усіх 29 медичних установ вторинного рівня, але позитивної відповіді від них не отримали. Тому місто з 1 вересня припиняє фінансування одержання зарплати співробітниками цих лікарень. А це — близько 10 тисяч осіб. З початку цього року субвенціями з держбюджету на зарплату отримано 333 мільйони гривень, які закінчаться до 1 вересня. Але ця сума становить лише 70% від необхідної. За мінімальної оплати праці цих коштів вистачить на 9,5 місяця. Решту повинен буде покривати міський бюджет. Для отримання медиками зарплати до кінця року місту треба десь узяти ще 164 мільйони», — сказав Філатов. Тим часом, за його словами, місто й так від початку року витратило близько 100 мільйонів гривень на оплату комунальних послуг та енергоносіїв лікарнями. «Ми не відмовляємось оплачувати ці статті витрат і надалі, але хочемо, щоб міські лікарні, які місто будувало й обладнувало, належали територіальній громаді, а не обласній раді. До речі, після закінчення «пілотного» проекту реформування медицини в Україні лікарні було повернуто містам, і лише в Дніпрі склалася така парадоксальна ситуація. В результаті непродуманої реформи медичний комплекс міста було штучно розірвано, і ми вимагаємо відновлення справедливості», — сказав міський голова. Він повідомив, що наразі готується позов до суду, і якщо обласна рада, як і раніше, не захоче повернути лікарні у власність міста, то їх повернуть за рішенням суду. Після чого міська рада готова їх фінансувати в необхідному обсязі. «Наша мета — розвивати медицину і первинного, і вторинного рівней, купувати нове обладнання, впроваджувати електронні новації. Але для того, щоб виділяти гроші з міського бюджету, потрібно розуміти, як і куди вони витрачатимуться. Ми вкотре сподіваємося, що обласна рада почує нас і нарешті передасть місту всі 29 установ вторинної медицини», — говориться в заяві міського голови Дніпра.
Думку мера підтримують і інші керівники міськради. За словами директора Департаменту охорони здоров’я Андрія Бабського, місту вже довелося зняти 13 мільйонів гривень на зарплату медикам лікарень із програми фінансування міської первинної медицини. Всього на розвиток міської первинної медицини в Дніпрі на цей рік виділено 1 мільярд 200 мільйонів гривень. «Знайти додаткові ще 164 мільйони на зарплати нам важко, тим більше що платити має місто, а командувати лікарнями хоче облрада», — пояснює Андрій Бабський.
Борис Філатов висловив готовність зустрічатися з колективами міських лікарень для вирішення ситуації, що склалася. До цього він уже проводив зустрічі з головними лікарями, але результатів це не дало. Тим часом фінансові проблеми вже призводили до кризових ситуацій у лікарнях Дніпра. Так було в лютому цього року, коли постало питання, хто платитиме зарплату співробітникам лікарень. У травні волонтери знову почали збирати продукти для бійців, які лікуються в медустановах Дніпра.