Перейти до основного вмісту

Чотирилапі захисники

Капітан Олександр Джурабаєв – про підготовку собак до служби у зоні АТО
03 січня, 21:25

До 2017 року на базі військової частини 3028 Національної гвардії України, що дислокується поблизу Калинівки, діяла лише кінологічна група у складі трьох осіб та шести службових собак. Торік відбулося значне розширення цього підрозділу і реорганізація його у кінологічну службу, у якій нині працює 10 співробітників. Щодня – в свято та будні – вони тренують своїх чотирилапих «побратимів». Вчать їх виявляти вибухівку, наркотики, затримувати злочинців і охороняти порядок у громадських місцях.

«Тренування службових собак – це відповідальна робота, від якої залежить успіх виконання того чи іншого завдання. І кожен кінолог має це розуміти, особливо якщо ми готуємо чотирилапих «бійців» для виконання службово-бойових завдань у зоні АТО, – зазначає начальник кінологічної служби військової частини 3028 капітан Олександр Джурабаєв. – У моєму підрозділі служить 14 собак. Це в основному німецькі та бельгійські вівчарки – малінуа, а віднедавна ми стали залучати до роботи лабрадорів. Здебільшого беремо цуценят, але не молодших 6 місяців, коли вже всі щеплення зроблені і організм стійкий до різних захворювань. Тестуємо їх стандартним способом: перевіряємо на психіку, тип оборонної реакції, ставлення до людей, пострілів, тобто до різних подразників зовнішнього середовища. Рідше буває, що військовослужбовці-кінологи приходять із своїми тваринами, але тестування все одно проводимо, бо собака має бути готовою до роботи в надзвичайних ситуаціях».

Окрім підготовки собаки, до служби готуються і кінологи. Вони проходять навчання на курсах навчального центру кінологічної служби Нацгвардії, який розташований у місті Золочів Львівської області. Отримують статус молодших спеціалістів-кінологів. Там же первинну підготовку проходять і всі собаки. Спершу загальний курс підготовки, коли відпрацьовуються первині команди: «До мене!», «Поруч!», «Сидіти!», «Лежати!». Потім – спеціальний курс, під час якого собак навчають виявляти вибухівку, зброю, наркотики тощо. Олександр каже, щоб собака була готова до роботи, її треба тренувати щонайменше рік і в подальшому як мінімум 4 години на день відпрацьовувати рефлекси. Після закінчення курсу кінолог і собака складають іспити і вже тоді можуть приступати до виконання бойових завдань.

«За нормами, собака несе службу до 8 років. Потім її перевіряють і якщо вона в хорошій формі і справляється із завданнями, то вона продовжує служити доти, поки не покаже на тестах, що їй уже важко, – продовжує розповідати начальник кінологічної служби. – Для кінолога розлучитися зі своєю собакою нелегко. А якщо враховувати те, що наші чотирилапі друзі зростають та тренуються разом із нами щодня, то вони справжні члени родини. За 20 років кінологічної служби я зрозумів, що собака – це не просто найкращий друг людини, як кажуть. Це – найнадійніший товариш, який ніколи не залишить тебе у скрутну хвилину. Доказів можна навести чимало. Наш Шархан (це бельгійська вівчарка), який ніс службу в зоні АТО, не раз виручав товаришів. Собака охороняла блокпост і виявляла не лише підозрілі предмети, але й людей, котрі становили небезпеку для особового складу.

Ми пишаємося своїми чотирилапими «побратимами». Але якось по-особливому цей Новий рік, символом якого є жовтий вогняний Собака, не святкували, бо ми – кінологи – рік Собаки відзначаємо щороку! Щоразу в новорічну ніч, коли бажаємо усіх благ своїм рідним, зичимо здоров’я та витримки і своїм підопічним. І хоча харчування у них збалансоване – концентрований корм преміум-класу, з нагоди свята побалували їх соковитим м’ясом і цукерками – дуже люблять солоденьке. Багато не давали – вони ж треновані «бійці» – форму втрачати не можна».

На завершення розмови Олександр зізнається, що попри те, що собак тренують за різними видами служби, нині головний акцент у підготовці чотирилапих захисників робиться на пошук вибухових речовин і вибухових пристроїв. Адже війна рано чи пізно закінчиться і саме собаки стануть незамінними помічниками у процесі розмінування територій. Тренована тварина має в десять разів сильніший нюх, аніж у людини, вона здатна не лише виявити вибуховий предмет, але й правильно позначити небезпечну територію. Тоді вже за справу беруться сапери.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати