Перейти до основного вмісту

Рівні рівності

Сьогодні в Києві розпочався XV фестиваль документального кіна про права людини Docudays
23 березня, 10:12
«ДЕЛЬТА»

Цьогоріч єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіна відбуватиметься в Києві в кінотеатрах «Жовтень» і «Україна» та в креативній спільноті IZONE на Подолі. Глядачі побачать 62 фільми з 36 країн світу, з них — 11 українських картин.

Тема цьогорічного Docudays UA — «Рівні рівності». Як наголошують організатори, в такий спосіб вони хочуть привернути увагу до суспільних викликів, пов’язаних із поняттям рівності. Це пропозиція обговорити поширені стереотипи та визначити, яким чином можна впровадити практики рівності в нашому повсякденні, одне слово — «виміряти» рівні рівності.

Відкриває Docudays UA-2018 стрічка угорської режисерки Бернадетт Тузи-Ріттер «Жінка в полоні». Це фільм про Маріш, 52-річну угорку, яка служить одній родині вже десятиліття, працюючи по 20 годин на день без оплати. В неї відібрано документи, і їй не дозволяють виходити з дому. Маріш мріє про те, щоб повернути собі своє життя. Присутність камери допомагає їй усвідомити, що вона — не одна. Після двох років зйомок вона збирається з духом і розказує про свій план: «Я втечу». Автори відстежують шлях Маріш назад до свободи. Стрічку представлятиме сама режисерка.

Конкурсна програма постає в новому форматі: в міжнародному конкурсі «Docu/Світ» фільми змагатимуться в номінаціях «Docu/Права» (правозахисна тематика) та «Docu/Життя» (загальнокінематографічне спрямування). До цього конкурсу відібрано роботу української режисерки Аліни Горлової «Явних проявів немає».

Уперше на Docudays UA відбудеться національний конкурс повнометражних фільмів «Docu/Україна»; всього тут 6 робіт: «Вона та війна» (режисерка — Марія Кондакова); «Манливий, солодкий, без меж, або Пісні і танці про смерть» (Тетяна Ходаківська й Олександр Стеколенко); «Какофонія Донбасу» (Ігор Мінаєв); «Перша сотня» (Ярослав Пілунський, Юлія Шашкова і Юрій Грузінов), «Веаюфром» (Дмитро Лавриненко) та «Майже 10.000 виборців» (Уляна Осовська). До позаконкурсних програм увійшли стрічки «Дельта» (Олександр Течинський) і «Михайло та Даниїл» українсько-американського документаліста Андрія Загданського.


«ОСТАННІ ЛЮДИ АЛЕППО»

Ще один конкурс — «Docu/Коротко» — складений короткометражними фільмами українських та іноземних авторів. Україну представляють «Вихідний» (Жанна Максименко-Довгич) та «Гірчиця в садах» (Пьотр Армяновський).

Кожний конкурс оцінює окремий склад журі, до якого входять закордонні та українські експерти та документалісти. Свого переможця, як завжди, оберуть глядачі та студентське журі.

Найочікуваніші прем’єри, фільми-переможці світових кінофестивалів увійшли до традиційної секції «Docu/Хіти»; серед них і номінант на «Оскара» — «Останні люди в Алеппо» (реж. Ферас Файяд).

Шість позаконкурсних програм певним чином торкаються теми (не)рівності в суспільстві.

«Проста жіноча рівність» із іронією натякає на вислови про «жіноче щастя», водночас порушує питання, де пролягає межа між особистим та політичним у історіях окремих жінок у Сирії, Сербії, Німеччині. Програма «Квірність» розповідає про досвід людей зі спільноти ЛГБТІК+ та про те, як по-різному звучать історії гомосексуальних та трансгендерних людей у різних країнах. «Поважна рівність» — про те, що означає лік років у межах одного життя, однієї родини й усього світу, про опозицію «молодих» і «старих», що тримається на крихкій основі з суспільних стереотипів. «Синдром рівності» присвячений людям із інвалідністю, «Свята рівність» релігії як інституту влади та як суто приватній справі, а «Неонерівність» — проявам ксенофобії та небезпеці посилення ультраправих рухів у Європі.

Ретроспектива фільмів відомого литовського документаліста Арунаса Мателіса включає повнометражні роботи «Перед поверненням на Землю» й «Дивовижні невдахи: Інший світ» і добірку короткого метру. Сам режисер завітає на Docudays UA як член журі конкурсів «Docu/Україна» та «Docu/Коротко».

Традиційно на фестивалі діятиме «Жива бібліотека». Це простір, де можна поговорити з живими книжками — реальними людьми, стосовно яких існують упередження в суспільстві.

Серед особливих подій — прем’єра «Ex Libris: Нью-Йоркська публічна бібліотека» — нового фільму видатного режисера Фредеріка Вайзмена, що в своїх роботах досліджує життя американських інституцій. Цього разу режисер зазирає за лаштунки однієї з найвідоміших бібліотек у світі. Вперше також покажуть проект «Рани 360°», зроблений за технологією віртуальної реальності. Це три десятихвилинні новели про військових, які воювали на сході України та зазнали тяжких поранень.

У майстерні «Docu/Клас» відбуватимуться різноманітні дискусії й зустрічі зі знаними кінематографістами й кінокритиками про підходи в сучасній документалістиці та про те, чи може документальне кіно ставати рушієм соціальних змін.

Правозахисна програма «Rights Now!» відбудеться в креативному просторі IZONE (вулиця Набережно-Лугова, 8) і включатиме понад двадцять правозахисних подій, п’ять кампаній та унікальні кінопокази. Зокрема Docudays UA стане першим в Україні фестивалем, який підготує два конкурсні фільми з тифлокоментарями (це стислий закадровий опис візуальної частини фільму, який допомагає людям із вадами зору зрозуміти сюжет фільму). Так люди з вадами зору зможуть переглянути фільми «Перша сотня» та «Віддалений гавкіт собак». Docuday UA також проведе для українських кінорежисерів майстер-клас зі створення тифлокоментарів. Кампанію «Я маю право» під час фестивалю представить Міністерство юстиції України. Мета кампанії — підвищити юридичну грамотність населення та надавати доступ до безоплатної правової допомоги.

Також «Rights now!» спільно з Радою міжнародних наукових досліджень та обмінів IREX розпочнуть кампанію «Без насильства» — упродовж дня гості (ініціаторка акції #яНеБоюсьСказати Анастасія Мельниченко, засновниця «Дикого театру» Ярослава Кравченко, засновниця благодійної організації «Tінерджайзер» Яна Панфілова та інші) розповідатимуть дітям, підліткам і дорослим про ґендерну рівність, про булінг у школах та про те, як розпізнати домашнє насильство.

Кампанія HeForShe від Агенції «Жінки ООН в Україні» — це рух, ініційований міжнародною організацією «ООН-Жінки» за солідарність та рівність статей, його ціль — залучити чоловіків та хлопців захищати ґендерну рівність.

Щороку «Rights now!» ставить собі за мету не лише обговорювати проблемні питання, а й приймати рішення, які б допомогли їх вирішити. Так, на дискусії «Права дітей в українському медіапросторі» депутати й продюсери провідних телешоу обговорюватимуть зміни до законодавства задля захисту прав дітей, а на круглому столі «Право на справедливий суд» порушать тему суддівських помилок у справах довічно ув’язнених та необхідності створення механізмів перегляду їхніх справ, що за нинішнього законодавства неможливо.

У межах «Rights now!» відбудуться покази фільму «Літопис «Чорного тюльпану» — про волонтерів, які взяли на себе місію шукати тіла загиблих воїнів у зоні АТО й повертати їх близьким, серії відеоісторій про українських правозахисників та правозахисниць, а також картин, які відображають обставини життя в окупованому Криму — «Крим. Нескорений», «Крим. Переможців не судять», «Микола Семена. Думки під забороною», «Непохитний Балух. Вирок», «Заборонене кохання: життя ЛГБТ-спільноти в Криму».

Завершиться фестиваль всеукраїнською прем’єрою хроніки «Документи епохи» (1928). Ця сенсаційна архівна знахідка — монтажний фільм режисера Леоніда Могилевського, знаного як Моґі (1928), що об’єднав у одному творі унікальні кадри Києва, Одеси початку XX століття та кінохроніку історії України від Першої світової війни до кінця 1920-х років.

ДОВІДКА «Дня»

Docudays UA — єдиний в Україні міжнародний фестиваль документального кіна про права людини. Входить до Міжнародної мережі правозахисних кінофестивалів Human Rights Film Network. Відбувається щороку в Києві впродовж останнього тижня березня. Після завершення Docudays UA представляє найкращі фільми в регіонах України під час «Мандрівного фестивалю». Покази та обговорення фільмів за участю експертів та експерток із прав людини тривають із жовтня до грудня. Протягом року Docudays UA популяризує авторську документалістику в кінотеатрах у рамках проекту «Docu/Хіт». Також фестиваль розвиває в молоді критичне мислення в кіноклубах медіапросвіти з прав людини, представляє проект культурної дипломатії «See Ukraine» в Європі, допомагає молодим українським документаліст(к)ам з виробництвом фільмів на платформі Docu/Pro і щороку за підтримки Держкіна випускає каталог нових українських фільмів для промоції за кордоном.

ХV Docudays UA завершиться 30 березня.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати