6 квітня – свято для кожного шотландця, цього дня відзначають День тартана

Тартан — це вовняна клітчаста тканина, відома у нас як «шотландка». Можна подумати, що це локальне національне свято, але навіть побіжна розвідка теми дає усвідомлення, що тартан — не просто тканина, а культурне та естетичне явище світового масштабу.
Варіантів орнаменту налічується понад чотири тисячі! І кожен із них є не випадковим поєднанням кольорів та ритму, а являє собою закодовану інформацію. Всі вони поділяються на особливі категорії. Наймолодша з них — категорія fashion, наприклад, усім відома клітинка бренда «Барберрі» — теж тартан, створений ще 1920 року. А найстарішими є регіональні, або «місцеві». Вони пов’язані з конкретними селищами, пагорбами ба навіть дрібними стрімчаками. Також існують святкові та буденні тартани, корпоративні, кланові, іменні, мисливські, військові, персональні та ін. За кольором шотландки можна визначити не лише вид діяльності та походження носія, а й заможність цілого клану. До прикладу, червоний колір традиційно вважається престижним, адже за часів виникнення натуральних фарбників саме червоний був найдорожчим.
Але в історії тартана були й темні часи. Так, 1745 року англійці заборонили в Шотландії носити одяг із тартана. За порушення цього закону можна було опинитися в засланні терміном до семи років. Саме через це 1800 року шотландці усвідомили, що велику кількість історичних орнаментів втрачено. Так розпочався рух відродження тартанів, у якому брав участь Вальтер Скотт. Завдяки його акції «Нехай кожен носить свій тартан» рух набув сили і популяризував забуті традиції. З тих пір кількість видів тартана тільки зростає.
Сьогодні кожен охочий може створити власний тартан на сайті Музею Вікторії та Альберта, де є для цього спеціальна рубрика.