У Львові відкрили таблицю в пам’ять про Яцека Куроня
Інформаційну дошку трьома мовами (українською, англійською та польською) з портретом польського політика і державного діяча, також – великого прихильника України й почесного громадянина Львова встановили на площі його імені.
Участь у церемонії відкриття пам’ятного знаку взяли представники польської делегації, зокрема – дружина Яцека Куроня, віце-маршалок сенату Польщі Богдан Борусєвич.
Слова вдячності визначному учаснику польської антикомуністичної опозиції, співавтору стратегії незалежної профспілки «Солідарність», щирому прихильнику України та польсько-українського порозуміння виголосили міський голова Львова Андрій Садовий, правозахисник, віце-ректор Українського католицького університету Мирослав Маринович, народний депутат Ірина Подоляк.
«Ще задовго до того, як я почав працювати міським головою, ми з друзями були вдома у Яцека Куроня і вручали йому нагороду «Галицького лицаря», – зазначив, зокрема, мер Львова. – Це перше враження мені запам’яталося на все життя – усміхнена, відкрита, щира людина, яка любить людей. Його образ такий, як тут, на таблиці. Він дивився дуже далеко. І бачив дуже далеко. Сьогодні час, напевно, трохи інший. Але думаю, що його мудрість і його слова дуже потрібні. Ми повинні бути в мирі, злагоді і взаємопорозумінні — це те, чого завжди прагнув Яцек Куронь».
«У далекому 2003 році у листі до Яцека Куроня я ствердив одну річ, яка мені сьогодні видається ще більш важливою, а саме: Яцек Куронь належав до грона тих поляків, які підійшли до розуміння українського історичного болю чи не найближче. Саме це пояснює, чому голос Яцека Куроня був голосом польського сумління. Це для нас дуже важливо – чути і бачити, що нас хтось розуміє і намагається підтримати», – сказав Мирослав Маринович. І додав, що пам'ять про Яцека Куроня з його відходом не розвіялася. Так само не розвіялася його спадщина, бо є люди, котрі відчувають поклик продовжувати його справу, а час для співпраці між поляками та українцями є дуже відповідний. «Світ сьогодні схильний забути своє повоєнне рішення – «Ніколи більше!». Зараз щораз є більше політиків і громадян, які мають спокусу сказати: «Давайте спробуємо знову!». Я маю на увазі негативні справи – протистояння, ворожнечі. Єдиними засобами, якими можна зупинити цю негативну тенденцію, є ласка Божа і наша солідарність», – сказав віце-ректор УКУ і закликав до солідарності.
Варто додати, що сьогоднішній захід на вшанування видатного поляка – не перший такий у Львові. Зокрема, у липні 2012 року у будинку №38 на вул. Стрийській, де жив Куронь, відкрили меморіальну таблицю. А у березні цього року за рішенням депутатів Львівської міської ради площі біля Генерального консульства Польщі присвоїли ім’я Яцека Куроня.
Нагадаємо, одна з перших книг у бібліотеці «Дня» «Війни і мир, або Українці – поляки: брати/вороги, сусіди…» вийшла ще 2004 року з присвятою пам’яті відомого польського громадського та політичного діяча Яцека Куроня. Видання містить і статті самого пана Яцека.
Довідка «Дня»:
Яцек Куронь народився у Львові 3 березня 1934 року. Був співавтором стратегії незалежної профспілки «Солідарність» і учасником «Круглого столу» 1989 року, що привів до виборів і зміни влади у Польщі.
Працював міністром праці та соціальної політики (1989−1993) й обирався депутатом сейму (1989–2001).
Помер 17 червня 2004 року. Похований у Варшаві.
Тетяна КОЗИРЄВА, Львів.
Фото Романа БАЛУКА.