Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Питання — незручне чи недоречне?

13 квітня, 00:00
ВІТАЛІЙ ПОРТНИКОВ

Російську телеведучу Ксенію Собчак звинуватили в нетактовності та самопіарі через питання про проморолик Путіна. Утім, багато хто вбачає в її вчинку прояв громадянської позиції...

Гучний скандал розгорівся в Москві після відвертого запитання Ксенії Собчак до акторки Чулпан Хаматової під час церемонії вручення золотих крилатих статуеток Національної кінематографічної премії «Ніка» за 2011 рік. Ведуча урочистої церемонії Собчак поцікавилася в лауреата премії, актриси й засновниці благодійного фонду «Подаруй життя» Хаматової, чи підтримувала б вона Путіна під час виборчої кампанії, якби не благодійна діяльність? Приводом для цього запитання стала активно обговорювана в Інтернеті чутка про те, що актрисі Хаматовій довелося знятися в агітаційному ролику Путіна, щоб її благодійному проекту «не перекрили кисень».

— Якщо б ви не займалися благодійною діяльністю, чи стали б брати участь у передвиборній кампанії Путіна, чи утрималися б від політичної активності? — запитала Собчак.

На сцені Чулпан Хаматова не відповіла на це запитання. Але незабаром в інтерв’ю російській службі Бі-Бі-Сі заявила: «Чутки з приводу того, що мене катували й примушували, і прикладали праску до грудей, це, звичайно, не відповідає дійсності. Це мій вибір. При тому, що я аполітична людина».

Присутні в залі миттєво обсвистали ведучу, мовляв, не дуже коректно ставити такі запитання. А актор Євген Миронов, вийшовши на сцену вручати Хаматовій статуетку, взагалі заявив, що ті, хто обговорює її в Інтернеті, «нероби, авантюристи, виродки, які, сидячи вдома на дивані, хочуть якось вкусити, образити».

Власне, як написала Ксенія у своєму блозі на «Эхо Москвы», «саме після цих слів Миронова я вирішила просто поставити запитання, яке хвилювало й мене особисто, й, як мені здається, хвилювало багатьох».

— Я нікому не хотіла псувати свято... Але я також поважаю людей, які ведуть блоги, пишуть статті в ЖЖ і ведуть як можуть важливу діяльність, спрямовану на просування цінностей вільного суспільства в нашій країні. Ці люди мають право на свої думки, питання та позицію щодо участі Чулпан Хаматової в президентській передвиборній кампанії. Не важливо, поділяю я думки цих людей, чи ні, я не вважаю їх «виродками й неробами»... Я вважаю, що кожна людина, незалежно від соціального статусу й заслуг, має право на думку, — пояснила вона свою позицію.

Вчинок Собчак викликав гостру дискусію в російському суспільстві. Частина росіян вважає, що ведуча заходу не повинна була відходити від сценарію заходу й псувати цим свято кіно, інші — що Собчак абсолютно доречно запитала про причини підтримки Путіна. Під час телефонного голосування в ефірі «Эхо Москвы» на тему доречності запитання Ксенії Собчак думки радіослухачів розділилися практично порівну. Натомість в інтернет-версії голосування дві третини учасників опитування сказали, що питання телеведучої було цілком слушним.

— Ксенія Собчак майже такий самий подразник для деяких верств російського суспільства, як колись був Анатолій Чубайс. Хор недоброзичливців заволав, що не там вона затіяла «допит» Чулпан Хаматової про причини її публічної підтримки кандидата в президенти Путіна! — написав у своєму блозі на сайті «Эхо Москвы» журналіст Анатолій Панков. — Чому критики Собчак «забули» про провокаційні слова народного артиста РФ Миронова?

Утім, учасники дискусії «забули» й про те, що не Чулпан Хаматова агресивно повела себе у відповідь на запитання.

— Мене дуже засмучує, що і з одного, і з другого боку всі використовують актрису. В результаті вона залишається крайньою, яка чомусь усім щось винна. Одним — знятися в ролику. Іншим — публічно від цього відректися. А вона просто хоче рятувати дітей», — написала у своєму блозі на сайті «Эхо Москвы» журналіст Аліна Гребеньова. І справді, в інтерв’ю Бі-Бі-Сі Чулпан Хаматова відкрито заявила, що заради допомоги дітям вона готова йти на компроміс: «Я вважаю, що не займаюся політикою... Я її не розумію, я не можу в ній розібратися. Я маю стосунок до конкретних речей, майже побутових». Тут є лише одне тонке «але» — те, що політика в Росії саме така, і змушує створювати подібні фонди допомоги.

— Такі запитання є очевидним проявом громадянської позиції людини, яка їх ставить. Не бачу в цьому самопіару. Як на мене, вся ця скандальна ситуація набула розголосу не так через запитання Собчак, як через відсутність відповіді в Чулпан Хаматової. Якщо б актриса спокійно відповіла, що підтримала Путіна, бо симпатизує йому, не було б жодних проблем. Взагалі ця ситуація підштовхує до роздумів із такого приводу: ми весь час намагаємося виправдати позицію пристосуванців від інтелігенції тим, що вони роблять «малі справи». Не забуваймо, що цим вони фактично підтримують систему, яка знищує мільйони людських перспектив і тисячі людських життів. Коли Миронов пропонує підтримати Путіна, він таким чином, можливо, рятує свій Театр націй, але одночасно підтримує систему відсутності перспектив для російської молоді, — вважає головний редактор телеканалу ТВі Віталій ПОРТНИКОВ. — Серед російської інтелігенції частина людей абсолютно задоволена тим режимом, в якому вони живуть. А живуть вони в режимі «метеликів» — одноденного сприйняття ситуації. Вони не думають, що буде завтра, що буде після них.

На думку Вікторії СЮМАР, медіа-експерта та виконавчого директора Інституту масової інформації, в цій ситуації дві сторони медалі: з одного боку — можливість для Собчак, так би мовити, пропіаритися, з другого — дійсно проявити свою громадянську позицію:

— Ксенія однозначно розуміє інформаційні тренди, знає, що саме скандальні теми привертають найбільшу увагу. А в цьому випадку тема надскандальна, адже Росія все більше політизується. Звичайно, Ксенія Собчак це прекрасно розуміє. Ця тема додає їй рейтингу. Але з іншого боку, зважаючи на те, що Собчак має власні стосунки з російською владою, вміння говорити правду, озвучувати дійсно важливі запитання, які крутяться на вустах у багатьох людей, — це прояв нової генерації особистостей. Називати речі своїми іменами й говорити відверто, питати очі в очі про проблеми, які турбують більшість, але ця більшість боїться їх навіть озвучити, як на мене, — позитивна ознака нового покоління людей, тих, хто сьогодні не хоче мовчати.

Мустафа НАЄМ, журналіст «Української правди», телеведучий ТВі:

— Ми точно знаємо, в якому стані перебувають засоби масової інформації в Росії. Й при цьому, якщо якась людина (не важливо хто це, навіть останній безхатченко) ставить відверте запитання й хоче почути суспільно важливу відповідь на нього, це називають не дуже нормальним явищем. Ксенія Собчак запитала не про нижню білизну, а про важливі для російського суспільства речі. Громадяни мають знати, в який спосіб влада досягає прихильності відомих публічних людей. І яка різниця, де запитувати? Це ж не церемонія поховання. Своїм питанням Ксенія нікого не образила. В Росії будь-яку можливість дізнатися правду максимально потрібно використовувати. Мене взагалі неприємно здивувала поведінка Чулпан Хаматової. Якби вона спокійно відповіла, мовляв, Ксенія, я вважаю питання недоречним, але мене ніхто не змушував, — всі інші питання б відпали самі собою.

PS: Інтерв’ю з Чулпан Хаматовою.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати