Ставки "зроблені"
Чи вдасться Нацбанку домогтись здешевленння кредитів?Національний банк України вирішив дати українській економіці позитивний сигнал. Постанова НБУ №102 від 21 березня передбачає зниження від сьогодні облікової ставки з 7,75% до 7,5%. З 31 березня намічається зміна порядку формування обов’язкових резервів банків і зниження частки резервів, що зберігаються банками на рахунку в Нацбанку, з 70 до 60%.
Облікова ставка утримувалася НБУ на незмінному рівні з 10 серпня 2010 року, а порядок формування обов’язкових резервів змінювався востаннє 30 листопада 2011 року.
Обґрунтовуючи своє рішення, НБУ звертає увагу на продовження 2012 року позитивних тенденцій у розвитку економіки і грошово-кредитного ринку країни: річна інфляція, за підсумками лютого, знизилась до 3%, банки зменшили вартість ресурсів.
«Указані зрушення і сприятлива цінова динаміка створюють можливість для вживання додаткових стимулюючих заходів із метою активізації кредитування реального сектора економіки, зокрема, через використання відсоткових важелів і впровадження більш гнучких підходів до формування банками обов’язкових резервів шляхом зниження частини резервів, які банки формують на окремому рахунку...» — підкреслюється в документі.
Щоправда, при цьому НБУ вирішив посилити вимогу до формування обов’язкових резервів, які щодня повинні зберігатися на кореспондентському рахунку банку в центробанку (на початок операційного дня): з 31 березня вони повинні становити вже не 25%, а не менше 30% від суми обов’язкових резервів. Прийнято також рішення про більшу диференціацію нормативів обов’язкового резервування. Створюватимуться преференції при резервуванні коштів, залучених у національній валюті. Це повинно знизити ризики стабільності гривні і сприяти, зокрема дедоларизації економічних процесів. У зв’язку з цим норматив обов’язкового резервування за короткостроковими депозитами в іноземній валюті фізичних і юридичних осіб збільшується з 31 березня із 7,5% до 8%. А норматив обов’язкового резервування за коштами депозитів юридичних і фізичних осіб в інвалюті до запитання зростає з 8% до 8,5%.
У принципі зниження облікової ставки і послаблення вимог щодо резервування спрямоване, перш за все, на здешевлення кредитів комерційних банків. На скільки? На це запитання керівник групи радників глави НБУ Валерій Литвицький не відповів, оскільки, за його словами, не любить ворожити на кавовій гущі. Він твердо переконаний, що це рішення допоможе інвестуванню економіки, її зростанню. Але ефективність відсоткової політики НБУ буде забезпечена, як сказав експерт, лише в тому разі, якщо працюватиме «в компанії з іншими рішеннями: щодо ослаблення ризиків для банків, щодо бюджетної політики, щодо зростання доходів населення через бюджетні ініціативи тощо». Литвицький упевнений, що разом з іншими заходами адміністративного і законодавчого характеру зниження ставок позитивно вплине на ціну кредитів у нашій країні. «Більш-менш рівномірно на це повинні працювати і всі інші канали, — говорить Литвицький, — купівля-продаж валюти, рефінансування банків, робота на фондовому ринку».