Перейти до основного вмісту

Надія є!

У Львові обіцяють відновити легендарне мозаїчне панно «Море і риби»
31 серпня, 14:18
фото з архіву "Дня"

«День» неодноразово розповідав про скандал, що зчинився через варварське знищення декору будинку № 26А, що на вул. Володимира Великого, авторства лауреата Національної премії ім. Тараса Шевченка, народного художника України та почесного громадянина Львова Володимира Патика (див., зокрема,  публікації «Громадськість б’є на сполох» від 23 липня та «Справедливий баланс ситуації?» від 21 серпня). 

Отаке хамське ставлення до 37-річної давнини праці, здавалося би, всіма шанованого в Україні Майстра – справа рук компанії «Ріел-естейт груп», власником якої є Володимир Швед – підприємець із дуже сумнівною репутацією, який не вперше за кілька останніх років порушує взяті на себе зобов'язання. 

Мозаїчне панно на будинку №26А вандали розвалили 17 липня. На об’єкті відразу ж розпочалася перевірка, за результатами якої щодо генпідрядника будівництва складено протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, яке передбачене п. 8 ч.3 ст. 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» і призначено штраф у розмірі сорока п’яти  прожиткових мінімумів для працездатних осіб – це 91 тисяча 125 гривень (!!!). Також замовнику та генеральному підряднику будівництва видано приписи про зупинення підготовчих та будівельних робіт до моменту усунення виявлених порушень, які, відповідно до положень містобудівного законодавства, є обов’язковими до виконання.

Кілька днів тому Володимир Швець почав посипати голову попелом, надіславши міському голові Львова Андрієві Садовому листа, в якому, визнаючи свою провину, просить вибачення в громади Львова й обіцяє власним коштом реконструювати знищену мозаїку. Ба більше – пропонує місту приміщення площею близько тисячі квадратних метрів для облаштування мистецького простору, коворкінгу та дитячої школи художнього і музичного спрямування. «Сподіваємося, що це буде справедливим балансом ситуації», — йдеться у листі ТОВ «Компанія Ріел-Естейт груп».

А далі події почали розвиватися дуже стрімко, бо вже вчора заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко повідомив, що з наступного тижня розпочнуться роботи з відновлення мозаїки «Море і риби».  Її, до слова, залишать на звичному оку львів’ян  місці – на вул. Володимира Великого. 

За словами сина художника, Остапа Патика, теж художника, відновити панно цілком реально, але робити це потрібно вже, поки сприяє погода. 

«Я радий, що процес розпочато, – сказав Остап Патик. – Місто дуже добре відреагувало на цю прикру ситуацію, забудовник визнав свою провину і зараз практично ні в кого не виникає сумнівів, що треба відновлювати мозаїку». (Тут, вочевидь, варто додати, що передусім потрібно дякувати громадським активістам, які першими забили на сполох, причому дуже голосно і на всіх рівнях, і не дали можливості спустити на гальмах цю дикість).

Щодо суто технічних питань на об’єкті, то, зазначив Остап Патик, в першу чергу потрібно зміцнювати стіну, на якій була мозаїка, бо її конструкція порушена, і захистити 12 відсотків площі мозаїчного полотна, котрі не встигли добити  горе-забудовники. Важливо також, що дивом (як сміття, яке не встигли вивезти) збереглися 70 відсотків елементів розваленого декору, які мають використати при відновленні панно.

Стосовно подальшої долі руйнівника (нагадаю, що це ТОВ «Компанія Ріел-Естейт груп»), то він отримає право на продовження будівельних робіт тільки після того, як буде відреставрована мозаїка. 

Але це вже, як мовиться, з розряду «поживемо-побачимо». 

Тетяна КОЗИРЄВА, Львів. Фото з архіву «Дня».

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати