Перейти до основного вмісту
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Так народжується громадянське суспільство...

Під час десятиденної акції «екофани» чотирьох євроміст зібрали та утилізували 9 тисяч батарейок
23 лютого, 00:00

«Використана батарейка — як кишенькова таблиця Менделєєва не в доброму розумінні. Її ні в землю закопати, ні вдома тримати — усе одно шкоди від неї багато. Адже одна батарейка забруднює 400 літрів води або 20 квадратних метрів ґрунту. Викинувши всього дві старенькі батарейки з ліхтарика, ви зіпсуєте дві ванни, 8 відер і півтора чайника чистої води. Викинувши чотири — з фотоапарата — ви одним помахом руки забрудните дві грядки з картоплею і дві з полуницею», такими повідомленнями на початку зими звернулись до українців активісти екологічного проекту «Екофан». За 10 днів акції їм вдалося зібрати та передати на утилізацію 9 тисяч відпрацьованих батарейок. Таким чином вони, фактично, вберегли від забруднення 18 гектарів землі.

Нижче — коментарі «Дню» капітанів команд «екофанів» із різних куточків України.

ЛЬВIВ

зібрали та утилізували 4441 відпрацьований елемент живлення

Маркіян МИКИТКА: «Наші екоакції не припиняться й після проведення Євро-2012»

— Команда львівських екофанів облаштувала шість тимчасових пунктів прийому відпрацьованих батарейок живлення, які працювали з 21 до 31 січня. Впродовж десяти днів львів’яни кинули у спеціальні скриньки 4441 батарейку, і це найбільша кількість батарейок з чотирьох міст, що прийматимуть Євро.

Часом навіть складалося враження, що городяни до акції готувалися заздалегідь. Зокрема, дівчинка принесла аж 160 пальчикових батарейок, а якийсь чоловік — повну п’ятилітрову банку. Цікаво, що під час акції ми отримували повідомлення з Херсона, Одеси і Черкас про те, що й тамтешні мешканці хотіли би долучитися до проекту.

Ми дуже задоволені акцією, вважаємо, що мету досягнуто, бо вдалося привернути увагу громадськості до цієї проблеми. Нам допомагали керівники екологічних гуртків, де займаються школярі, а також студенти політехніки, які вивчають хімічні дисципліни. Долучили до акції і львівський «Пласт» — розмістили на їхньому сайті інформацію про прийом відпрацьованих батарейок.

Вважаємо, що проект не закінчено і підшуковуємо ще кілька постійних місць для збору відпрацьованих батарейок. Швидше за все, це будуть магазини, де продають побутову техніку, а також супермаркети.

Хочу зазначити, що це вже не перша екоакція у Львові до Євро-2012 — перед Новим роком агенція з підготовки міста до європейського чемпіонату проводила конкурс на найкращу ялинку із вторсировини. Попереду (наприкінці лютого — початку березня) акція зі збереження первоцвітів: проводитимемо роз’яснювальну роботу, організовуватимемо майстер-класи з виготовлення штучних квітів, наприклад, із вторсировини. Перед Великоднем плануємо ще одну акцію — велику толоку (прибиратимемо міські парки). Впевнений, що наші екоакції у Львові не припиняться й після проведення в Україні Євро-2012.

КИЇВ

зібрали й утилізували 1500 відпрацьованих елементів живлення

Рита ОКСЮТА: «Вразив рівень екологічної свідомості киян»

— Під час акції ми познайомились з киянами, які мають навдивовижу високий рівень екологічної свідомості. Люди самотужки, подекуди навіть офіси компаній не викидали батарейки у сміттєвий бак. Вони збирали їх. І коли хтось їхав у відрядження чи просто у справах за кордон, він брав цей багаж і відвозив його туди на утилізацію.

Сьогодні в Києві є кілька приватних пунктів прийому батарейок, але вони на платній основі. Щоб здати одну пальчикову батарейку, вам потрібно заплатити 1—2 гривні на її утилізацію. Якщо акумуляторну — 27 гривень. Це нібито пов’язано з особливістю її переробки. Але, за неперевіреними джерелами інформації, їх потім просто викидають у смітник. Таким чином, спекулюючи на екологічній свідомості громадян, окремі «мастаки» просто наловчились нагрівати руку. Тому і нам, коли ми почали реалізовувати нашу акцію в рамках проекту «Екофан», досить важко було зламати стереотипи, що ми ці батарейки дійсно передамо на утилізацію, а не викинемо на смітник. Це попри те, що ми забирали відпрацьовані батарейки у людей безкоштовно.

Насправді в Україні ситуація зі збором та утилізацією батарейок дуже складна. У нас немає виробника, тому звернутися з претензіями фактично нікуди. Якщо ми хочемо, щоб наші діти росли на здоровій землі і пили чисту воду, ми повинні потурбуватися про це самі.

Реалізовуючи проект, ми хотіли поінформувати людей про небезпеку батарейки — розповісти, що у ній всередині, чому її не можна викидати на смітник, чому важливо переробляти відпрацьовані елементи живлення тощо. І нам це вдалось. Коли акція закінчилась, люди продовжували приходити до місць, де були пункти прийому, телефонувати нам. Сьогодні, вже не в рамках проекту, а як приватна ініціатива ми відкриваємо постійні пункти прийому відпрацьованих батарейок у Києві. Їх вже є 52. Це і окремі приватні компанії, і університети, і мережа заправок. Але ми поки що не забрали звідти батарейки.

Прикро, що дрібні магазини з продажу чи заміни батарейок відмовляли у встановленні пунктів прийому відпрацьованих елементів живлення. Мовляв, навіщо займатися дурницями, у нашій державі це все одно нікому не потрібно, значно простіше викинути батарейку на смітник.

ДОНЕЦЬК

зібрали і утилізували 2127 відпрацьованих елементів живлення

Катерина ЖЕМЧУЖНИКОВА: «Аби місцева влада не виправдовувала свою бездіяльність відсутністю технологій»

— До акцій донецьких «екофанів» часто долучаються тваринки. Наприклад, батарейки нам допомагав збирати відомий донецький блогер «Кіт Басік».

Вік донецьких «екофанів» — від 17 до нескінченності. Постійних активних учасників у нас 15, але періодично долучається велика кількість людей, наприклад, музиканти, які виступають на наших заходах, або університетські викладачі, які помістили свої фото екологічного святкування Нового року в соціальній мережі в межах онлайн-конкурсу від проекту.

Донецькі «екофани» зібрали майже 28 кілограмів цього сміття. У трьох містах області (Донецьк, Макіївка, Костянтинівка) ми розмістили 13 пунктів прийому батарейок для населення. На завершальному етапі десятиденної акції провели акустичний концерт, на який люди так само могли приносити відпрацьовані елементи живлення. Але ще й досі донеччани телефонують активістам «Екофану» та питають, коли ми ще збиратимемо батарейки й коли почнемо збирати люмінесцентні лампи.

Я за фахом журналіст і, власне, працюю в Донецькому прес-клубі, тож якраз і була одним із ініціаторів підняття проблеми утилізації батарейок на регіональному рівні, а не тільки в межах проекту «Екофан». Тим більше, прес-клуб має намір продовжити розробку цієї тематики з метою вироблення однієї з концепцій вирішення цієї проблеми в регіоні, аби місцева влада не виправдовувала свою бездіяльність тим, що буцімто технологій в Україні немає.

Що змушує людей реалізовувати подібні проекти? Не скажу за всіх людей, а моя особиста мотивація в тому, щоб не лишати непотребу після себе.

Глобальна мета цього проекту для нас — донеччан — зробити Донецьк трішки екологічнішим. Команді-переможцю організатори обіцяли грант на втілення екологічного проекту. Донецька команда хоче відремонтувати колись прекрасне місце відпочинку «Поляну казок».

Чи переросте у щось саме проект «Екофан», я не знаю. Скоріше за все, ні, адже він заявлений організаторами як проект до Євро-2012. Але можу сказати одне, що він допомагає гуртувати в Донецьку екофрендлі-товариство. Зараз ми можемо робити невеликі акції, які максимум сприятимуть тому, щоб люди замислювались над важливістю екологічних питань. У майбутньому спільнота екологічно спрямованих людей зможе об’єднуватися для вирішення в тому числі й міських екологічних проблем, наприклад, тієї ж організації збору відпрацьованих елементів живлення у населення з подальшою їх передачею на утилізацію на постійній основі.

ХАРКIВ

зібрали й утилізували 1032 відпрацьовані елементи живлення

Тетяна РЯБЧЕНКО: «Ми хотіли створити суспільний запит»

— Ми зібрали 1032 батарейки та відпрацьовані акумуляторні батареї. Приносили їх дуже різні люди: молодь, літні люди, діти. Були навіть ті, хто приносили акумулятори ще радянського часу.

Цікаво, що під час акції до нас звернувся чоловік і запропонував нам 1,5 тонни зіпсованих батарейок за винагороду. Він перевізник. З цими батарейками щось трапилось на митниці. Він збирався їх продавати, але вони зіпсувались. Ми відмовились. Цей приклад демонструє, що батарейки, які потребують утилізації, є не лише в населення у кількості однієї чи десятка, але й у підприємців. Є багато охоронних агенцій, де батарейки використовуються для рацій та інших мобільних пристроїв. Тобто масштаби проблеми просто величезні.

От цей чоловік: куди він подіне ці 1,5 тонни зіпсованих батарейок? Відвезти на смітник він не має права.

Починаючи цю акцію в Харкові, ми хотіли створити суспільний запит. Якщо немає організованих пунктів прийому відпрацьованих елементів живлення — це не означає, що їх треба викидати на смітник. Можна самим для себе, для людей зробити такі пункти прийому. Треба організуватись, знайти небайдуже середовище і вирішити проблему, а не імітувати занепокоєння і продовжувати смітити. Мовляв, яка в нас влада погана, які люди несвідомі тощо.

Разом із ВМГО «Фундація регіональних ініціатив» ми хочемо зробити акцію зі збору батарейок не «одноденною», а постійно діючою. І вже можу сказати, що Хмельницький, Черкаси, Львів та Харків домовились, і там будуть постійно діючі пункти прийому відпрацьованих елементів живлення. Можливо, коли ми створимо таку мережу, врешті схаменеться і держава.

Наш проект сьогодні більшою мірою має стимулюючу та мотивуючу функцію. Не в наших силах вирішити глобальну екологічну проблему держави. Але ми можемо переконати людей, що екологія — це не щось далеке і надскладне. І займатись екологією потрібно почати зі своєї квартири, з пульту свого телевізора.

ДОВIДКА «Дня»

«Екофан» — це інтегрований екологічний проект від компанії «Кока-Кола», який передбачає змагання команд активістів чотирьох міст-господарів УЄФА Євро-2012 за право отримати грант для зміни екологічної свідомості мешканців міста. Всі учасники беруть участь у межах проекту на волонтерських засадах.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати