«Кандидатура повтору»
Жан-Мішель ДЕМЕЦ: Шанси Саркозі виграти вибори СЬОГОДНІ практично дорівнюють нулю![](/sites/default/files/main/openpublish_article/20120217/428-3-2.jpg)
Президент Франції Ніколя Саркозі позавчора ввечері заявив про участь у президентських виборах, два тури яких намічено на 22 квітня і 6 травня. В ефірі телеканалу TF1 він пообіцяв французам у разі його обрання главою держави проводити референдуми і скоротити безробіття. Президент вважає, що заслуговує на довіру виборців, зокрема й тому, що розпочаті ним реформи дають плоди. «Економічне зростання в четвертому кварталі 2011 року у Франції було вищим, ніж в інших країнах. Те, що ми зробили, аби модернізувати університети, скоротити виплати підприємств, що ми робимо задля посилення конкурентоспроможності наших підприємств — це потрібно зробити, аби змінити освіту безробітних, національну освіту, продовжити необхідні зусилля щодо скорочення витрат», — навів він аргумент на користь своєї кандидатури.
Офіційна заява про участь Ніколя Саркозі в майбутніх виборах викликала цілу хвилю підтримки в його таборі. Лідер партії «Союз за народний рух» Жан-Франсуа Копе привітав рішення президента, наголосивши, що той висловив «свою любов до Франції і радість бути французом». Він поділяє думку Саркозі про те, що «нині ми всі гуртом маємо підвестися, стати на службу Франції, що набирає сил, аби захистити кожного з наших співгромадян, аби забезпечити їх майбутнє». Прем’єр-міністр Франсуа Фійон також підтримав кандидатуру свого шефа, сказавши, що Ніколя Саркозі «звертається до французів щиро і з відкритим серцем і виступає за сильну Францію, яка захищає своїх громадян».
Зовсім іншої думки про Саркозі в опозиційному таборі. Кандидат-центрист Франсуа Байру зазначив таке: «Найбільш вражаючим у виступі Ніколя Саркозі було те, що він повторює одні й ті ж слова, ті ж самі фрази і ті ж приклади впродовж багатьох місяців». Лідер «Демократичного руху» вважає, що більшість французів хочуть змінити капітана, через якого «корабель натрапив на риф». Соціалісти мляво відреагували на заяву президента, дотримуючись прийнятої кілька днів тому в партії стратегії з мінімізації цієї події. Під час зустрічі в Руані Франсуа Олланд не втримався від іронії: «Цю новину ми знали тижні, роки тому! Правда в тому, що президент Саркозі є кандидатом вже п’ять років. Одразу після обрання він розпочав нову кампанію, щойно вмостившись у президентському кріслі, він подумки уявив його звільнення». Член виборчого штабу кандидата від соцпартії і лідер Радикальної партії лівих Жан-Мішель Байле назвав кандидатуру президента «кандидатурою повтору», наголосивши на його «потрійному провалі: безробіття, дефіцит і купівельна спроможність». Він не пропонує французам «жодної нової ідеї чи перспективи», — зазначив Байле.
Згідно з даними опитувань, зараз всі шанси перемогти на цих виборах має кандидат від Соціалістичної партії Франсуа Олланд, який може випередити Саркозі на 14—15% у другому турі голосування.
Чи справді нинішній французький президент не має шансів перемогти на цих виборах. І як може вплинути обрання Олланда на відносини Франції і ЄС?
КОМЕНТАР
Жан-Мішель ДЕМЕЦ, заступник головного редактора L’Express:
— Шанси Ніколя Саркозі виграти вибори СЬОГОДНІ, згідно з опитуваннями, практично дорівнюють нулю. Згідно з будь-яким опитуванням він не може бути обраним. Але кампанія справді розпочалася лише зараз. А Ніколя Саркозі в 2007 році показав, що він є дуже гарним кандидатом під час кампанії: жвавим, енергійним, винахідливим.
Вочевидь, перемога Франсуа Олланд в умовах кризи непокоїть уряди європейських країн. Він не має міжнародного досвіду, він оголосив про бажання переглянути закон про бюджет після 1 березня. А цього не хоче жоден європейський уряд. Але він також є прагматиком, чутливим у боротьбі за владу, і я гадаю, швидко адаптується і забуде свої передвиборні обіцянки. Він не піде на ризик ізоляції Франції стосовно Німеччини.