Перейти до основного вмісту

«Особиста безпека досягається лише через підвищення соціальної відповідальності та служіння спільному благу»

31 грудня, 11:53

Кінець грудня — традиційно час не тільки різноманітних звітів, а й пора підбивати підсумки прожитого року. 2020-й, як ніколи, був і лишається складним для всього світу. І тому вкрай важливо його проаналізувати та знайти ті, можливо, приховані, «поклади» оптимізму, які неодмінно він нам теж дав.

Тож дорогі друзі, ми вкотре звернулися до вас — своїх авторів, постійних читачів, партнерів та експертів з проханням відповісти на запитання новорічної анкети «Дня». Адже й сама інтелектуальна спільнота, згуртована головним редактором та колективом, — це ще один позитив та ресурс, який надбав «День» за свої майже 25 років (цю важливу дату газета відзначить якраз 2021 року). Про цей ресурс для країни не варто забувати і з ним, переконані, неодмінно треба рахуватися. Ваші думки завжди цінні дня нас.

1. 2020-й рік на фоні історії (думка, деталь, штрих, фото).

2. Кого ви вважаєте героєм та антигероєм року?

3. «День» на фоні року (автори, статті, проєкти, які зацікавили вас найбільше).

4. Що надавало вам сил цього року (події, люди, враження)?

5. Які нові сенси, уроки, цінності дав цей рік особисто вам?

6. У 2021-му «Дню» виповниться 25 років. Чим він за цей час став для вас та України?


«Особиста безпека досягається лише через підвищення соціальної відповідальності та служіння спільному благу»

Олександр МАЛИШЕВ, старший науковий співробітник Інституту держави і права імені В. М. Корецького НАН України, кандидат юридичних наук

1. Рік краху ілюзій та симулякрів. Біль, який є провісником протверезіння та оздоровлення.

2. Я не звик заперечувати роль особистості в історії, але для того, щоб визначити конкретні персоналії та їхні вікопомні діяння, треба набагато більше часу. Якщо ж ідеться про збірні образи, то «антигероєм» сьогодні стало міщанство, безініціативність, сірість, безмежна нудьга, неготовність міняти свої звички в нових умовах та хронічне озлоблення на цілий світ. Влада, яка прийшла на хвилі популізму, спершу орієнтувалася на прошарок так званих маленьких українців, яким (сподіваюсь, що лише з огляду на сформовані стереотипи) прийнято приписувати всі перелічені риси. Майданівським цінностям громадянськості, солідарності, орієнтації на патріотизм та національні інтереси судилося зазнати переоцінки. Утім, в умовах викликів поточного моменту, все це знов стало потрібним. Цілком природно, що героєм в очах громади знову став лікар, науковець, солдат, рятувальник, волонтер. У нас це не так наочно виражено та підкреслено демонструється, як у інших європейських країнах, але не можна того не помічати.

3. Завжди з інтересом читаю матеріали Інни Лиховид, яка системно приділяє значну увагу питанням освіти, науки, культурного життя, охорони природи та історичної спадщини. Загалом намагаюся моніторити рубрики «Культура», «Суспільство», «Україна Incognita».

4. Насамперед наукові дослідження, в які я поринув з головою навесні – влітку цього року. Утім десь восени відчув повне виснаження, і відтоді став намагатися приділяти більше часу спілкуванню з рідними та друзями. Ще можна відзначити, що в умовах вимушеної ізоляції (не стільки закритості в чотирьох стінах, скільки просто перебування в одній географічній точці), мимоволі починаєш входити у резонанс із еманаціями довкілля та космосу. Цьогорічне зимове сонцестояння якось особливо відчувається. Зажевріла надія, що відтепер разом зі збільшенням світлового дня щоденно буде все більше сонця та добра в нашому житті.

5. Змога абстрагуватися від буденності та зосередитись на маґістральних цілях, перебудова всього режиму і способу життя заради їхнього досягнення. Такої можливості ніколи раніше не було. Поруч із особистим, загострилося й значення суспільного. Та сама маска рятує від зараження передусім не її носія, а навколишніх осіб, і тому особиста безпека досягається лише через підвищення соціальної відповідальності та служіння спільному благу.

6. «День» – це поєднання вільного формату зі складно вловимим, але завжди добре витриманим стилем. Саме витриманим – як вино. Важливо зберегти цю тяглість і органічність розвитку стилю в нових умовах цифрової ери.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати