Перейти до основного вмісту

У Вінниці відкрилася документальна виставка про геноцид ромів під час Другої світової війни

23 вересня, 14:41

20 стендів з архівними документами, сімейними світлинами та особистими історіями, у яких йдеться про політику переслідувань та «викоренення» з суспільства ромів під час Другої Світової війни, презентував Вінницький обласний краєзнавчий музей. Виставка «Зневажливий геноцид» покликана донести до якомога ширшої української та європейської аудиторії історію геноциду ромів за часів нацизму. Вона висвітлює дискримінацію ромського населення та боротьбу з нею сьогодні – як в Україні, так і в Німеччині.



Організатором експозиції у Вінниці стала спілка «Освіта заради миру». За її інформацією, тема геноциду ромів довгий час залишалася невивченою й витісненою на узбіччя академічних досліджень і суспільної пам’яті. Особливо це стосується трагічного становища ромських громад на теренах окупованого у 1941–1944 роках СРСР, зокрема й України. У 2013 році Український центр вивчення історії Голокосту за підтримки німецького фонду «Пам’ять, відповідальність та майбутнє» розпочав трирічний дослідницький та освітній проект, який дозволив створити і наповнити онлайн-ресурс. На ньому містяться публікації вітчизняних та зарубіжних науковців з питань ромської історії та геноциду ромів; методичні розробки стосовно проведення пошукової робити; шляхів пошуку очевидців та правил фіксації усноісторичних свідчень; а також допоміжні матеріали для підготовки й написання шкільних дослідних робіт. А візуальним так би мовити результатом стала виставка «Зневажений геноцид».



«Виставка складається з 20-ти стендів, містить архівні документи та сімейні світлини, презентує особисті історії тих, кому пощастило пережити геноцид, – розповідає заступниця директора Вінницького обласного краєзнавчого музею Світлана Шароварська. – Вона відповідає на запитання: якими були підґрунтя, перебіг та наслідки геноциду для ромів? Про що мовою розпоряджень та статистики свідчать офіційні архівні документи? Як ставилося місцеве неримське населення до переслідуваних? Що відомо про масштаби втрат? Цей матеріал стане у нагоді краєзнавцям, дослідникам життя національних меншин та вчителям історії. Для них, до слова, у рамках експозиції провели методичний семінар, який мав на меті забезпечити викладачів історичними відомостями та методичними інструментами для роботи з учнями».



Виставка вже експонувалася у Національному музеї історії України у Другій світовій війні (Київ) та краєзнавчих музеях Волинської, Полтавської та Черкаської областей. Німецькомовну версію експозиції було відкрито у Берліні. Ознайомитися з документами та свідченнями очевидців тих подій вінничани і гості міста зможуть до 3 жовтня поточного року.

Олеся ШУТКЕВИЧ, Вінниця, «День», фото авторки

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати