Перейти до основного вмісту

На Харківщині фіксують зростання випадків захворювання, що передають гризуни

29 січня, 14:23
Фото Unsplash (ілюстративне)

У Харківській області та інших регіонах України протягом 2023 року зафіксували зростання випадків захворювання на лептоспіроз — інфекційну хворобу, яку передають людям дрібні ссавці.

Про це інформує Суспільне.

Якими хворобами можуть заразити миші, як убезпечити себе від інфікування та чи існує лікування — Суспільне Харків розповіла завідувачка відділення особливо небезпечних інфекцій Відділу організації епідеміологічного нагляду спостереження за інфекційними хворобами обласного центру контролю та профілактики хвороб Ганна Сухорукова.

За словами науковиці, у 2023 році на Харківщині зафіксували 10 випадків захворювання на лептоспіроз, один з яких — летальний.

"Хтось може сказати, що це небагато, але кількість випадків, які реєструвалися за останні 10 років в області — 46, із них 10 — за останній рік і летальність від цієї хвороби склала понад 10%. Летальність залежить від тяжкості перебігу і збудника, бо є багато лептоспір, які можуть викликати захворювання як у людини, так і в деяких тварин: собак, великої рогатої худоби, свиней", — каже Сухорукова.

Серед інфікованих у 2023 році — шестеро жителів Харкова та по одному жителю деокупованих територій — з Чугуївського й Ізюмського районів, Балаклійської й Великобурлуцької громад.

Також зростає захворюваність на території всієї України: за перші 11 місяців 2023 року зареєстрували 400 випадків, за весь 2022 рік — 135, розповідає Ганна Сухорукова.

Зокрема, лептоспіроз фіксували у Чернігівській, Рівненській, Івано-Франківській, Волинській, Полтавській, Черкаській, Хмельницькій, Львівській, Закарпатській областях.

Перебіг хвороби залежить від стану пацієнта, віку, наявності супутніх захворювань, говорить науковиця.

"Лептоспіроз починається як банальна гостра респіраторна вірусна інфекція, часто його плутають на початку з вірусними гепатитами, можуть і з іншими інфекціями, які викликають лихоманку, ураження печінки", — розказує вона.

Серед основних ускладнень Сухорукова називає печінкову й ниркову недостатність, інфаркт: "Хворі навіть переводяться на гемодіаліз; бувають випадки інфарктів викликані порушеннями зі згортанням крові, тромбозами".

Захворювання переважно розповсюджують дрібні ссавці, каже завідувачка відділення: більшість інфікованих відзначали наявність гризунів у помешканнях.

"Шляхи інфікування — при вживанні продуктів, інфікованих сечею дрібних ссавців, або збудник потрапляє через мікротравми на шкірі або подряпини, що не помічає людина. Це основні два шляхи для передачі збудника. Інфікуються в лісі, на узбережжі або у воді. Під час холодів дрібні ссавці ховаються по домівках, теж можуть заражати. У нас зростає інфікованість мишей, які відловлені в житлових приміщеннях", — пояснює епідеміологиня.

Щоб не заразитися на лептоспіроз, Ганна Сухорукова рекомендує:

  • не відпочивати влітку на необладнаних пляжах чи на зарослих берегах;
  • не рибалити босоніж;
  • не вживати пошкоджені мишами або крисами продукти;
  • не вживати не сертифіковані молочні та м'ясні продукти на стихійних ринках;
  • не брати гризунів, які потрапили до пасток, голими руками;
  • дезінфікувати місця у приміщеннях, де могли перебувати гризуни;
  • використовувати респіратор у приміщеннях, де могли перебувати миші й пацюки.
Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати