Перейти до основного вмісту

Ціна доступу

Український експорт електроенергії віддали тим, хто вміє його нарощувати
16 грудня, 00:00

Учора в НЕК «Укренерго» відбувся аукціон на право експорту електроенергії 2012 року. Його учасники змагалися за свою долю в перетині міждержавних ліній електропередач. На торги були виставлені перетини загальною пропускною потужністю 5,48 тисячі МВт до Росії, Білорусі, Молдови, Польщі, а також з Бурштинського енергоострова в напрямку на Словаччину, Угорщину й Румунію. (Лоти на експорт до Росії були зняті з аукціону у зв’язку з відсутністю заявок.) До аукціону допустили компанії «ДТЕК Пауер Трейд», «Укрінтеренерго» і «Східенерго». А Білоцерківській ТЕЦ, що належить структурам бізнесмена Костянтина Жеваго, через відсутність необхідних документів комісія з проведення аукціону відмовила: в компанії не погоджені зовнішньоекономічні контракти з «Укренерго». Згідно з умовами аукціону, термін дії контрактів має бути не меншим за термін доступу до перетину, виставленого на аукціон.

За результатами аукціону НЕК «Укренерго» продала компаніям «Східенерго», «ДТЕК Пауер Трейд» (входять до холдингу ДТЕК) і держпідприємству «Укрінтеренерго» доступ до пропускної спроможності міждержавних ліній електропередачі для експорту 2012 року електроенергії загальною потужністю 2,38 тисячі МВт за 220 тисяч гривень.

«Східенерго» за 110 тисяч гривень дістав доступ до перетину Бурштинського енергоострова загальною потужністю 545 МВт, а доступ до перетину Добротворська ТЕС — Замость (Польща) загальною потужністю 235 МВт — за 10 тис. гривень. «Східенерго» також купила 5 з 8 лотів вартістю 25 тисяч гривень, що дають право експортувати електроенергію потужністю до 650 МВт до Білорусі. «ДТЕК Пауер Трейд» за 25 тисяч гривень дістав доступ до українсько-молдовського перетину потужністю 700 МВт.

Ще три лоти Білоруського перетину придбала за 50 тисяч гривень державна компанія «Укрінтеренерго», що дозволяє їй експортувати 2012 року до Білорусі електроенергію потужністю до 250 МВт.

Як бачимо, історія повторюється. Білоцерківська ТЕЦ торік також не змогла нормально підготуватися до аукціонів, оскільки завчасно не продовжила свій договір з ДП «Енергоринок». Дуже дивно, що за цілих дванадцять місяців білоцерківське підприємство не змогло засвоїти уроки минулого року та підготувати як годиться необхідні документи. Компанія не надала оригіналів контрактів, а їхні копії мають однакові номери, але відрізняються за змістом і суперечать вимогам Господарського кодексу.

Більше того, контракти БТЕЦ передбачають щорічні постачання максимальною потужністю 545 МВт з острова Бурштинської ТЕС упродовж усього року, тоді як в осінньо-зимовий період технічні можливості експорту електроенергії з острова обмежені 500 МВт. Компанія також не надала комісії персональний код EIC (Energy Identification Code), що використовується в єдиній системі обміну електронними даними європейського енергооб’єднання ENTSO-E в разі транскордонних обмінів електроенергією. Без цього коду експорт електроенергії до Європи взагалі неможливий.

Думаю, компанія ДТЕК, що має великий досвід експорту української електроенергії й навіть вважається головним вітчизняним експортером, перемогла, маючи для цього всі підстави. Достатньо ознайомитися з підсумками її експортної діяльності за цей рік. Фахівці ДТЕК прогнозували зростання експорту в 3,3 разу (до 4 млрд кВт/год.) проти 2010 року, й, швидше за все, компанія перевищать ці плани. Але вже за дев’ять місяців 2011 року структури ДТЕК наростили експорт у 12,4 разу (!) порівняно із січнем-вереснем минулого року (до більш ніж 3,35 млрд кВт/год.).

У той же час, ДТЕК не варто дуже заздрити. Прогнозна оптова ціна кіловата на українському внутрішньому ринку в грудні становить 64 коп. Для порівняння: ф’ючерсні контракти на базову електроенергію на ринках Німеччини й Австрії на 2012 р. котируються на рівні EUR 50,77 за МВт/год., або 5,077 євроцента за кВт/год.), а на перший квартал 2012 р. — EUR53,19 і на січень — EUR54,15. Трохи більше можна заробити на східноєвропейському ринку — в Угорщині контракт на базову електроенергію на 2012 рік можна придбати по EUR 56,3, що, втім, все одно дешевше за український опт (за курсом НБУ).

Експерти вважають, що за таких цін конкурувати на європейському ринку буде дуже складно. Причому взимку збільшиться енергоспоживання населення, й у структурі оптового тарифу підвищиться частка перехресних дотацій для населення, внаслідок чого ціни на українському ринку можуть іще більше зрости, тоді як на європейському ринку цього, швидше за все, не буде. На думку енергетиків, уже до липня наступного року, відповідно до характерного для України тренду, оптова ціна кіловата підніметься на 25—30%, тоді як контрактні ціни на європейських енергобіржах, як і раніше, падатимуть. Крім того, уряд прогнозує на 2012 рік на тлі зростаючого енергоспоживання виникнення дефіциту вугілля на внутрішньому ринку. Експерти вважають це ще одним ризиком для експортерів електроенергії й сумніваються, що нашим компаніям у цих умовах удасться знайти вихід на роздрібні ринки Європи. Там на енергобіржах працюють досвідчені трейдери, котрі мають багаторічні контракти з виробниками, що гарантують якість і надійність постачань і відповідають за свої обов’язки. І зрозуміло, що, незважаючи на вступ України до європейського енергетичного співтовариства, європейські вимоги в нашій країні здатні виконати далеко не всі енергетичні компанії.

Виникає питання: а навіщо всі ці проблеми ДТЕК? Але ж не випадково в СКМ, структурою якого є ця компанія, так давно й наполегливо говорять про соціальну відповідальність бізнесу. У ДТЕК, який цього року істотно збільшив свої енергетичні потужності за рахунок придбання додаткового пакету акцій «Західенерго», добре розуміють, що в умовах продовження, зокрема й у Європі, кризи, необхідно виконувати зобов’язання перед колективом приватизованого підприємства. А вихід на експортні ринки дозволить забезпечити колектив Бурштинської ТЕС, що входить до «Західенерго», роботою на цілий рік, та ще й почати її модернізацію.

Delimiter 468x90 ad place

Підписуйтесь на свіжі новини:

Газета "День"
читати