ЗМІ: країни східного флангу НАТО готують до війни свої лікарні

Країни східного флангу НАТО оновлюють протоколи кризового реагування для медичних установ, проводять навчання, закуповують засоби захисту, зокрема шоломи й бронежилети, а також облаштовують підземні операційні.
Про це повідомляє Politico, передає Рубрика.
Зокрема Вільнюська університетська лікарня Santaros Clinics, розташована всього за 50 км від зовнішнього кордону ЄС з Білоруссю, розвиває підземну інфраструктуру, укриття, вертолітні майданчики та автономні системи, що дозволять закладу функціонувати навіть за відключення електрики чи води.
Тим часом в Естонії, на додаток до бронежилетів для бригад швидкої допомоги, роздаватимуть супутникові телефони, щоб підтримувати зв'язок, якщо традиційні мережі вийдуть із ладу. Існують навіть плани створити незалежну інтернет-мережу за потреби.
"Електричні генератори встановлюються по усій системі охорони здоров'я, враховуючи досвід України, де внаслідок російських ударів регулярно відключають цивільне електропостачання", – інформує видання.
Водночас багато лікарень радянських часів у Східній Європі є особливо вразливими. Зараз лікарні шукають шляхи перепрофілювати підвали на операційніу разі потреби.
"Я не можу собі уявити роботу на верхньому поверсі… лікарні, просто чекаючи на обстріл", – зазначив заступник гендиректора Департаменту здоров'я Естонії Рагнар Вайкнеметс.
За його словами, питання не в тому, чи нападе Росія, а у тому, коли це станеться.
Естонія закуповує мобільні медичні частини, які можуть бути розгорнуті у надзвичайних ситуаціях, аби допомогти вирішити проблему обмеженого потенціалу критичної медичної допомоги у Європі, пише Politico.
Також країни Балтії створюють запаси медикаментів, витратних матеріалів та обладнання.
Наразі Естонія виділила 25 млн євро на постачання матеріалів для масових жертв, включно з ортопедичним обладнанням, джгутами і травматологічними наборами. Вайкнеметс сказав, що ці запаси забезпечать роботу лікарень до того, як до них надійде допомога від членів НАТО. Він додав, що Альянс відіграє вирішальну роль у забезпеченні маршрутів постачання.
Крім цього, у Латвії заклади охорони здоров'я зобов'язані підтримувати тримісячний запас медикаментів із початку пандемії Covid-19. Країна також працює над створенням національних запасів.
Водночас у країнах Балтії фундаментальною проблемою є дефіцит робочої сили: там і зараз не вистачає щоденного медичного персоналу. Інша проблема – не усі лікарі готові залишитися. Так, опитування у Литві показало, що під час війни у країні залишилися б менше ніж 40% лікарів.
Також повідомляється, що в Естонії лікарні, бригади швидкої допомоги і медичні працівники проходять інструктаж щодо переходу на "кризовий режим", у якому вони повинні справлятися із великим напливом пацієнтів та лікувати травми воєнного часу.
У Вільнюському університетському госпіталі для персоналу спільно із ЗС Литви та Стрілецькою спілкою проводять навчання із евакуації та підготовки до прийому великої кількості поранених.