Коротко / ПЛАНЕТА
Європа шокована грецьким референдумом
Намір грецького прем’єра Георгіуса Папандреу провести референдум щодо шляхів вирішення національного боргу здивував європейських лідерів. Французький президент Ніколя Саркозі вважає, що альтернативи брюссельським угодам про допомогу Греції немає. «Франція нагадує, що план, схвалений 17 державами-членами єврозони, є єдиним можливим шляхом вирішення проблеми грецького боргу. Дати слово народу — це завжди легітимне рішення, але єдність усіх країн зони євро неможлива без зусиль її кожного члена», — заявив Саркозі. Тим часом багато деталей програми допомоги Євросоюзу Греції досі офіційно не затверджені, і тому народне голосування відбудеться, ймовірно, не раніше кінця року — коли буде про що запитувати у громадян Греції. В понеділок деякі грецькі офіційні особи виступили із заявою про те, що референдум призначать на середину січня. Нагадаємо, при активній участі Франції і Німеччини минулого тижня країни ЄС погодилися списати близько 100 млрд євро боргу Греції, за умови запровадження цією країною режиму жорсткої економії.
Ассанжа екстрадують до Швеції
Високий суд Лондона відхилив апеляцію засновника сайту Wikileaks Джуліана Ассанжа проти екстрадиції до Швеції для подальшого розгляду справи про злочини сексуального характеру, в яких його обвинувачують. Двоє суддів постановили, що рішення про екстрадицію має залишитися в силі. Ассанжа було заарештовано у Великій Британії в грудні 2010 року за загальноєвропейським ордером, виданим у Швеції, через заяви двох жінок, які обвинувачують 40-річного австралійця в зѓвалтуванні та сексуальних образах. У липні Високий суд Лондона відклав винесення ухвали у справі щодо апеляції засновника Wikileaks. Ассанж всі звинувачення відкидає і заявляє, що справа є політично мотивованою. Раніше адвокати австралійця, який майже рік перебував під арештом, заявили, що екстрадиція (якщо вона відбудеться) буде «несправедливою і протизаконною».
У Парижі спалили редакцію журналу за кепкування з пророка
Редакцію французького сатиричного тижневика Charlie Hebdo спалено зловмисниками, які кинули у вікно пляшку із запалювальною сумішшю. Це сталося наступного дня після виходу в світ номера журналу, в якому головним редактором випуску було оголошено пророка Мухаммеда. На обкладинці журналу розміщено карикатуру на пророка, який погрожує: «Сто ударів батогом, якщо вам не смішно». У редакційній статті журналу йдеться про те, що редакція хоче таким чином відзначити перемогу партії ісламізму на виборах у Тунісі. Незабаром після пожежі редактор журналу Філіпп Валь заявив: «Вихід видання припинено, все устаткування знищено». Інтернет-сайт тижневика зазнав атаки хакерів, які розмістили на ньому образливі коментарі французькою і турецькою мовами. Випуск журналу, який мав вийти в середу, змінив назву на Charia Hebdo, що співзвучно зі словом «шаріат». Видання публікує редакційний коментар, автором якого оголошено пророка Мухаммеда, а також інші карикатури на пророка, на одній з яких він змальований у вигляді клоуна з червоним носом.
У Лондоні визначають долю кіберпростору
Британський міністр закордонних справ Вільям Хейг заявив на Міжнародній конференції з кіберпростору в Лондоні, що свобода висловлювання думок у інтернеті має залишитися одним з основних принципів кіберпростору в майбутньому. При цьому він зробив докір владі певних країн за спроби обмежити свободу інтернет-користувачів і ввести цензуру. «Я вважаю, що ми маємо наближатись до такого майбутнього кіберпростору, який не душитимуть державний контроль або цензура, а де процвітатимуть інновації і конкуренція, а інвестиційні компанії отримуватимуть винагороду. Ми знаємо, що цю думку поділяють не всі країни, але державам буде все важче намагатися обмежити вимоги їхніх громадян щодо свободи висловлювань», — відзначив глава британського МЗС. Це лише один з цілої низки принципів, запропонованих Хейгом, під егідою якого і проходить перша міжнародна конференція такого роду. Форум покликаний наближати підходи держави, бізнесу і громадянського суспільства до основних проблем кіберпростору, а також захистити і зберегти широкі можливості, які воно пропонує.
Випуск газети №:
№199, (2011)Рубрика
День Планети