«Давос» нової генерації
Завершив роботу VI Економічний форум молодих лідерів у Новому Сончі
Яке майбутнє чекає на Європейський Союз? Якою повинна бути політика сусідства та трансатлантичних стосунків і якого лідера потребують розвинені європейські країни? Відповіді на ці та інші питання протягом першого вересневого тижня у невеличкому польському містечку Малопольського воєводства — Новий Сонч — у рамках VІ Економічного форуму молодих лідерів шукала прогресивна молода генерація Європейського континенту.
З 2005-го (року, коли форум був проведений уперше) до Нового Сончу на початку вересня щороку приїздять понад 300 молодих лідерів політичних, економічних, соціальних та недержавних організацій із країн Європейського Союзу, Східної Європи та Кавказу. Тож, за підрахунками організаторів, за 6 років роботи форуму на дискусії в Новому Сончі вже встигли побувати понад півтори тисячі молодих лідерів. За цей час форум став прогресивним майданчиком обговорення важливих світових проблем, що постають перед новим поколінням політиків, економістів та лідерів міжнародних неурядових організацій, рефлексують його натхненники.
Щороку тема зустрічі в Новому Сончі змінюється. Так, за пѓять попередніх років молода генерація вже встигли обговорити, чим є Європейський континент — майданчиком інновацій чи регресу (тема 2010 року), роль нової генерації в соціальних та економічних трансформаціях ЄС (тема 2007 року). Цього ж року наскрізною темою дискусії стало обговорення майбутнього Європейського Союзу в контексті криз, які він пережив і які йому прогнозують надалі. Як пояснили організатори, така досить непроста та дещо більш філософська, аніж економічна, тема цьогорічного форуму цілком логічна. Адже молоді лідери стежать за тим, що відбувається в Європі та світі. «Важко собі уявити вдаліший наскрізний месидж нашого сьогоднішнього зібрання. Адже це тема, яка хвилює молодь, що, опинившись у несприятливих економічних умовах, відчуває на собі відповідальність за створення стабільнішого економічного добробуту в майбутньому, — розповідає програмний директор форуму Міхал Вуйцік. — Гадаю, теперішня ситуація в Європі і в Європейському Союзі й ті виклики, які перед ними стоять, — досить важливі. Вони, я б сказав, є визначальними в тому ключі, яким буде наш розвиток у найближчі двадцять років. Ця тема є цікавою також для молодих людей, щоб вони знали, що їх чекає в найближчому майбутньому. Вони матимуть шанс про це дізнатися в розмові з їхніми старшими колегами, тобто не молодими, але теперішніми лідерами».
Щоб дискусія була максимально практичною й конструктивною, крім того, щоби проходила з достатньо високим ККД (коефіцієнтом корисної дії), організатори щороку забезпечують участь у панельних дискусіях іменитих та поважних експертів. Так, за час існування форуму його учасниками були Еско Ахо (виконавчий віце-президент корпорації Nokia), Марк Аллен (Міжнародний валютний фонд), Хосе Марія Азнар (колишній премѓєр-міністр Іспанії), Гіоргі Барамідзе (заступник прем’єр-міністра та міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Грузії), Ерхард Бузек (координатор Пакту стабільності для Південно-Східної Європи), Віталіно Канас (голова комісії з європейських справ парламенту Португалії), Вайра Віке-Фрайберга (колишній президент Латвії), Люк Фріден (міністр фінансів Люксембурга), Даліа Грібаускайте (президент Литви), Григорій Явлінський (політик, Росія), Мілан Кучан (колишній президент Словенії), Алєксандр Кваснєвські (президент Республіки Польща 1995 — 2005 рр.), Януш Левандовські (комісар ЄС з питань бюджетних і фінансових програм), Сергій Марков (політолог, Росія), Алєксандр Мілінкєвіч (лідер руху «За свободу»), Вальдемар Павлак (міністр економіки Польщі), Річард Пайпс (дослідник СРСР), Хорхе Сампайо (колишній президент Португалії), Марош Шевчович (віце-президент Єврокомісії), професор Райнхард Зельтен (нобелівський лауреат із економіки), Радослав Сікорський (міністр закордонних справ Польщі), Роберт Сутор (віце-президент IBM Co.) Леопольд Унтер (коментатор «Le Soir»), Людвік Вішнєвські та багато інших.
Спеціальним гостем цьогорічного форуму став президент Грузії Михайло Саакашвілі. Останній розповів про те, що зіграло вирішальну роль у трансформації Грузії й направило країну на траєкторію успіху. «Сьогодні громадянське суспільство Грузії фактично не уражене догматичним політиканством старої партійної номенклатури. При владі у нашій державі молоді люди, повні свіжих ідей, що мають загострене почуття добробуту, яке можна було виховати тільки у відкритому суспільстві, — заявив Саакашвілі. — Саме завдяки цьому ми спромоглися на фундаментальний розрив з урядом радянської епохи й перетворили Грузію на країну вільної та відкритої економіки». Можливо, сказав, відповідаючи на запитання з залу, Саакашвілі, успіх Грузії частково пов’язаний із готовністю йти на розумний ризик.
Варто також зауважити, що Економічний форум молодих лідерів є партнерською організацією Економічного форуму у Криниці, який відбувається в той же час, коли й захід у Новому Сончі. Саме тому молоді люди щороку мають можливість зустрітися з багатьма видатними політиками, економістами, бізнесменами та керівниками країн, урядів та корпорацій, які приїздять із Форуму в Криниці до Нвого Сончу. Крім того, щороку самі учасники зустрічі Молодих лідерів їздять на панельні дискусії Дорослого форуму.
Утім, як відзначив під час відкриття форму маршал Малопольсткого воєводства Марек Сова, дебати, які відбуваються в Новому Сончі для майбутнього покоління є важливішими, ніж ті, що в Криниці. «Цей форум — шанс для вас зустрітися, подружитися й поговорити про майбутнє Європи», — сказав він. Крім того, М. Сова підкреслив, що форум у Новому Сончі має величезний потенціал для розвитку. «Сьогоднішні випускники вишів — це нове обличчя світу, яке сильно різниться від того, що мають випускники вищих шкіл навіть лише п’ять років тому. Адже тоді робочі місця були очікуваними для тих, хто запитав себе: «Яку роботу ви повинні дати мені?» Сьогоднішні ж випускники будуть відокремлювати себе від своїх попередників, запитуючи себе не «яку роботу я можу взяти?», а «яку роботу я можу створити?» — підкреслив М. Сова.
У майбутньому натхненники форуму в Новому Сончі планують вивести захід на рівень Давоської дискусії. Утім, з однією умовою — дискусія повинна залишитися зосередженою на молоду генерацію лідерів. Хтозна, може, і справді через декілька років у Новому Сончі з’явиться такий собі «Молодий Давос», який диктуватиме настрої й тенденції економічного розвитку Європи чи навіть світу.