Перейти к основному содержанию
На сайті проводяться технічні роботи. Вибачте за незручності.

Як за 30 гривень вирішити свої "наркологічні проблеми"

02 августа, 00:00

Якщо ви хочете влаштуватися на роботу водієм, висотником, міліціонером, або просто придбати газовий пістолет або мисливську рушницю, вам необхідно буде надати довідку про те, що у вас відсутні психіатричні та наркологічні протипоказання до цього. Ця цілком логічна вимога є нормою в усіх розвинутих країнах. Згідно з наказом №555 від 29.09.89, протипоказаннями для виконання цих робіт є хронічні психічні захворювання, хронічний алкоголізм та наркоманія.

Тож, майбутньому водієві або висотникові, а тим більше міліціонеру для отримання свідоцтва про відсутність протипоказань не обійтися без візиту до єдиного у Києві Центру наркологічних профоглядів, що на вулиці Лікарняній, 4. Але обстежено вас буде лише після того, як заплатите 29 гривень 20 копійок - згідно з прейскурантом УII-02-КГ від 02.07.96, що регламентує ціни на платні медичні послуги. Звідки береться ця сума? Наскільки ефективний наркологічний профогляд? Цими питаннями був збентежений кореспондент "Дня".

Діагностика алкоголізму проводиться за кількома клінічними і психологічними критеріями. До них належать, по-перше, наявність абстинентного синдрому - "бодуна", що проходить після "опохмеління", амнестичних форм сп'яніння - "ой, де я був учора", і підвищеної толерантності (стерпної дози) до спиртного. По-друге, це зміни у внутрішніх органах - печінці, слизових оболонках шлунку і стравоходу, очах. По-третє, зміни у соціальному функціонуванні індивіду, простіше кажучи, проблеми з грошима, професійною віддачею на роботі, стосунках з близькими. Всі ці спостереження необхідно провадити в комплексі й протягом деякого часу, з метою перевірки звичайних заяв обстежуваних на кшталт "не пив, не п'ю і не буду". Яким же чином це дослідження лише за декілька годин провадиться в Центрі наркологічних профоглядів?

Як стверджують працівники Центру, їхній заклад і не ставить перед собою завдання діагностувати хронічний алкоголізм або наркоманію. Але ж протипоказам до певних видів профдіяльності є саме ці діагнози! А обстеження, що провадиться в Центрі лише констатує наявність "наркологічних проблем", до яких окрім алкоголізму, належать і наслідки вчорашнього дня народження друга, і вживання за медичними показами цілої низки, приміром, снодійних препаратів, і багато іншого. Для діагностики "наркологічних проблем", згідно з наказом МОЗ №299 від 24.07.96, в Центрі проводиться психолого-клінічне обстеження, перевірка перебування на наркологічному обліку і лабораторне дослідження крові на підвищену активність гамма-глутамілтранспептидази - ГГТ. До ефективності всіх пунктів дослідження виникають певні питання. Перевірка перебування на наркообліку - формальність, бо там обліковуються лише алкоголіки, які добровільно звернулися за медичною допомогою або скеровані туди міліцією. Психологічне або клінічне обстеження, що проходять у формі бесіди, також не є принциповими для діагностики - адже мало хто зізнається в постійному вживанні спиртного ("лише на свята!"), в необхідності опохмелитися або провалах у пам'яті. Зв'язок збільшеної печінки та виразки шлунку з вживанням спиртного також ще треба довести. Тому основна роль у наркологічному профогляді відводиться тесту ГГТ. На нього ж покладається й основна частка вартості обстеження - 24 гривні з 29 грн. 20 коп.

Трохи детальніше про тест. За ранніх порушень функції печінки під впливом алкоголю відбувається збільшення її клітин і активності їхніх ферментів. У тому числі і гама-глутамілтранспептидази, що, власне, і фіксується тестом. Але наркологи відзначають, що підвищення активності ГГТ спостерігається і при захворюваннях печінки іншого походження, а також при вживанні деяких лікарських препаратів. Активність ГГТ починає повертатися до норми через 48 годин після закінчення вживання спиртного, тому тест, фактично, може вказувати лише на нещодавнє вживання алкоголю. Експерименти з діагностики хронічного алкоголізму за допомогою лише цього тесту виявили лише третину хворих з контрольної групи з відомою їх кількістю. Тому, на думку вчених, що викладена, приміром, у збірці "Керівництво з психіатрії" за редакцією Г.Морозова, "дані, що є до цього часу, не дозволяють використовувати біологічні тести для діагностики алкоголізму". А їх використовують. І вартість їх - чимала. Нам не вдалося уточнити, скільки відвідувачів проходить за день через Центр, але за нашими підрахунками, близько 200. Виходить, у касі Центру за день осідає сума приблизно у 6000 гривень. А питання, за що клієнти Центру змушені платити майже 30 гривень, залишається відкритим.

Для директора київського медичного об'єднання "Соціотерапія", до якого належить центр, головного нарколога міського управління охорони здоров'я Анатолія Вієвського, наші питання щодо профогляду новиною не були - незадоволення вартістю, об'єктивністю, порядком його проходження лунають часто. Пана Вієвського називають одним з найбільш розумних наркологів у країні. Багато фахівців, до яких ми зверталися з проханням дати альтернативний коментар, говорити відмовлялися і поспішно скеровували нас до вищезгаданого пана Анатолія. Не виявилася успішною і спроба знайти у Києві наркологічні лікувальні заклади, що не належать до об'єднання "Соціотерапія", крім того, звичайно, не було і приватних. Перелік послуг, що їх надає об'єднання, широкий і різноманітний - діагностика, лікування, соціальна реабілітація. Готується до відкриття і ціла мережа подібних центрів наркопрофоглядів у Києві та областях. На думку Анатолія Миколайовича, наркологічний огляд професійної придатності має бути централізованим - для можливості контролю за його якістю й ліквідації існуючого на місцях хабарництва при одержанні свідоцтв про проходження профогляду. Для цього, до речі, скоро буде впроваджено бланки з кількома ступенями захисту. Не можна не погодитися з паном Вієвським щодо необхідності контролю за якістю наркодіагностики. Нагадаємо лише, що монополізм, як правило, до добра не доводить...

Delimiter 468x90 ad place

Подписывайтесь на свежие новости:

Газета "День"
читать