Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

«2015 року очікуємо спущення на воду «Володимира Великого»

Речник Військово-Морських сил України Олег Чубук — про сьогодення й майбутнє вітчизняного флоту
27 липня, 2013 - 09:45
ФОТО ІЗ АРХІВУ «Дня»
ОЛЕГ ЧУБУК

Цієї неділі відзначатиметься День українського флоту. Напередодні про його актуальні завдання та перспективи кореспондент «Дня» поспілкувався з прес-секретарем командування Військово-Морських сил Збройних сил України капітаном першого рангу Олегом ЧУБУКОМ.

— Останнім часом збільшилось фінансування відновлення технічної готовності — порівняно з 2011 роком у 5 разів. За останній рік вдалося відремонтувати 15 кораблів, з них 5 — бойових, — почав з позитиву військовослужбовець. — Раніше ремонт кораблів і суден не здійснювався десятиріччями. Але ж корабель має проходити поточний, середній ремонт. Нарешті впродовж останнього року на ці потреби було виділено значний ресурс. Той рівень фінансування, який є на сьогодні, дозволяє не знижувати рівень бойової готовності флоту. Також ми можемо пишатися тим, що нарешті відновлено підводний човен «Запоріжжя»: українські моряки завдяки підтримці держави відновили бойову готовність човна. За останній рік він близько десяти разів виходив у море, здійснював занурення. Наразі завершена робота приймальної комісії, виконані всі контракти щодо ремонту цього корабля в 13 судоремонтному заводі Чорноморського флоту. Зараз корабель перебазований до нового місця, в Стрілецьку бухту, буквально найближчим часом очікується, що човен вийде в море під час проведення заходів під керівництвом начальника центру морських операцій, до складу якого він входить. Також корабель демонструватиме свої бойові можливості разом з іншими кораблями флоту під час святкування Дня флоту України — 28 липня він буде задіяний в одному епізоді спільно з російським кораблем «Бора». Далі на корабель чекають докування та інші завдання.

Очільник прес-центру зауважує, що у флоту дуже насичене життя. «Цього року Військово-морські сили України взяли участь в активації кораблів оперативного з’єднання Чорноморського регіону Блексіфор. До речі, 14 серпня у Севастополі відбудеться передача оперативного командування з’єднання Блексіфор українській стороні, за принципом ротації. Також уже цього року кораблі флоту несуть бойову службу у визначених районах Чорного моря. В Одесі щойно завершилися українсько-американські з запрошенням інших флотів навчання «Сі Бриз 2013», ними керував контр-адмірал Денис Березовський, який є заступником командувача Військово-морських сил з бойової підготовки. Крім того, цього року вперше за 20 років проведено гідрографічну експедицію, метою якої було порівняти ті дані, які були раніше у моряків, із станом сьогодення навігаційних обєктів, виконати проміри глибин тощо. Експедиція успішно виконана».

— Які інші плани на цей рік?

— На нас чекає участь фрегата «Гетьман Сагайдачний» з вертольотом і доглядовою командою на борту зі складу військовослужбовців спецпідрозділу в операціях з протидії піратству на морі «Океанський щит» та «Аталанта» в районі Аденської затоки. Крім того, восени цього року планується похід корвету «Тернопіль» до Середземного моря для участі в антитерористичній операції НАТО «Активні зусилля». Загалом український флот вже тривалий час бере участь у заходах міжнародного характеру і довів, що українські моряки є високими професіоналами, прапор Військово-морських сил вже двічі побував в Америці.

— Які потужності флоту сьогодні?

— Сьогодні український флот нараховує шість родів сил, а ближчим часом ця цифра збільшиться, адже на Військово-морські сили чекає реформування. Чисельність флоту не зменшиться, а функції навіть збільшаться. Підтримання щоденної бойової готовності на належному рівні — це робота, яка потребує значних зусиль. Кораблі, підрозділи флоту переходять на службу за контрактом, особового складу строкової служби на кораблях практично вже дуже мало. Нещодавно на флоті, на базі Академії ВМС імені Нахімова, створено навчально-тренувальний центр морських операцій, який ще називаюють антипіратським центром, тут розпочато підготовку військовослужбовців для дій у складі доглядових команд. Незабаром центр отримає сертифікат і зможе готувати також моряків з інших країн саме у складі доглядових команд. У цьому центрі є підготовлені інструктори, напрацьовані орієнтовно десять курсів підготовки... І це, до речі, теж характеризує український флот, — він уже давно діє за світовими стандартами, за якими працюють флоти багатьох країн з метою відпрацювання взаємосумісності, і в разі необхідності, надання допомоги одне одному. Під час боротьби з піратством, терором на морі потрібні вміння діяти взаємосумісно, розуміти команди одне одного за єдиними стандартами, це дуже важливо.

Військовослужбовець підкреслює, що ВМС України тісно співпрацюють і з російським Чорноморським флотом по багатьох напрямках і аспектах. «Севастопольці навіть не здогадуються, наскільки тісною і повсякденною є ця співпраця. Взаєморозуміння є: це не тільки навчання, не тільки участь у святкуванні Дня флоту, — чи не кожен день виникають питання на рівні оперативних служб, медичних установ, спеціалістів, відбуваються постійні контакти, вирішення тих чи інших питань за допомогою одне одного».

Найважливішою позитивною новиною Олег Чубук називає те, що незабаром український флот прийматиме до свого складу новий корабель. «У 2011 році за участі Президента України було закладено корвет, який отримав назву «Володимир Великий», зараз триває його будівництво. Флот очікує, що у 2015 році цей корвет буде спущено на воду, а в 2016 — прийнято до складу Військово-морських сил України. В подальші роки очікуємо ще три корвети. Без свого постійного оновлення флот не має перспективи, тому, звичайно, це буде здійснюватися, — я переконаний в цьому».

Актуальним залишається питання соціального захисту. Речник Військово-морських сил України говорить: «Має бути соціальний пакет. Значною мірою цей пакет забезпечується, і український флот увагу держави відчув ще рік тому, коли було вдвічі піднято рівень грошового забезпечення військовослужбовців». Олег Чубук переконаний, що справи українського флоту надалі йтимуть вгору, адже на нього чекає реформування. Тож, за словами військовослужбовця, вже в ближчі роки національні ВМС набудуть сучасного обрису, необхідних і адекватних вимогам часу оперативних (бойових) спроможностей.

Катерина ІВКОВА, Севастополь
Газета: 
Рубрика: