Зброю витягають грішники, натягують лука свого, щоб перестріляти жебраків та вбогих, заколоти правих серцем. Зброя їхня ввійде в серце їхнє і луки їхні поламаються.
Володимир Мономах, великий князь київський (1113–1125), державний і політичний діяч

Благоустрій чи «розпил»?

«Озеленення» Кропивницького доручили підприємству, яке спеціалізується на... заготівлі
23 травня, 2017 - 10:44
НЕЩОДАВНО АКТИВІСТИ ПРОТЕСТУВАЛИ ПРОТИ «ДЕРЕВОЦИДУ» БІЛЯ ПОЛОГОВОГО БУДИНКУ №1 ПО ВУЛИЦІ ОЛЕНИ ЖУРЛИВОЇ / ФОТО НАДАНО ІННОЮ ТІЛЬНОВОЮ

Нещодавно в Кропивницькому вибухнув черговий скандал через вирубку здорових дерев біля Пологового будинку №1, яка відбулась за вказівкою міського голови через, на його думку, «неестетичний вигляд» зелених насаджень («День» писав про це у № 80 від 16 травня). Історія боротьби активістів за збереження зелених насаджень у місті триває досить довго.

Так, навесні 2016 року активісти ГО «Озеленення. Кропивницький» переймалися питанням: «Скільки можна висадити дерев на 600 тис. грн?». Саме ця сума була передбачена в міському бюджеті в розділі «Заходи з озеленення міста» програми природоохоронних заходів на 2016 рік. Вони обурено дивувалися відповідям міськвиконкому, в яких зазначалося: «В міському бюджеті на 2016 рік не закладено коштів на висадку нових дерев»... Куди ж поділись 600 тис. грн? Але ці гроші все-таки знайшлись...

15 грудня 2016 року на засіданні постійної депутатської комісії було представлено програму природоохоронних заходів на 2017 рік. У її вступній частині міститься звіт про виконання програми на 2016 рік. Виявляється, що 600 тис. грн пішли на обрізування 71-ї пухової тополі, «догляд» за деревами у кількості 152 одиниці та видалення 80 дерев. Усі ці дерева росли на території закладів освіти (дитячих садків та шкіл). Саме на території дитячих садків і шкіл були виявлені факти обрізування дерев узимку «під стовп», внаслідок чого багато дерев загинуло. Зокрема загинули білі тополі, які років 30 тому масово висаджували на території садочків та шкіл.

Увесь цей час активісти дивувалися, чому КП «Єлизавета», яке вже давно прославилась дровозаготівлею, виконує обрізку дерев, хоча управління ЖКГ стверджує, що з КП «Єлизавета» укладено договір на знесення дерев. Тепер усе стало зрозумілим. Розпорядником 600 тис. грн було Управління земельних відносин та охорони навколишнього середовища, яке й уклало договір із КП «Єлизавета» на «догляд», а замовником робіт виступило Управління освіти.

2017 року Управління земельних відносин та охорони навколишнього середовища вирішило не ламати традицію. З надходжень від екологічного податку буде використано 500 тис. грн на «озеленення», яке за своєю суттю відповідає цьогорічному «озелененню». 2017 року 300 тис. грн будуть використані на «озеленення» дитячих садків №42, №65, №54, №63. 200 тис. грн будуть використані на таємничі проекти в ДНЗ №27 та ЗОШ-iнтернат...

Як ви думаєте, природоохоронна прокуратура зможе правильно оцінити цільове використання надходжень від екологічного податку?

ЩО ТАКЕ КП «ЄЛИЗАВЕТА»?

Колективне підприємство (не комунальне, як думає більшість) «Єлизавета», код ЄДРПОУ 22218998, зареєстроване 27.12.1993. Керівник і підписант — Чернік Алла Степанівна. Серед засновників також є Чернік Сергій Степанович (очевидно, брат) та Борщ Михайло Вікторович.

Чернік Алла Степанівна балотувалася до Фортечної районної у місті Кропивницькому раді 2002 року. Чернік Сергій Степанович працює генеральним директором ТОВ «КМДК» — лісозаготівельного заводу з виробництва пиломатеріалів у місті Кіров Російської Федерації.

Види діяльності підприємства:

* 31.09 Виробництво інших меблів.

* 16.23 Виробництво інших дерев’яних будівельних конструкцій і столярних виробів.

* 46.73 Оптова торгівля деревиною, будівельними матеріалами та санітарно-технічним обладнанням.

* 47.52 Роздрібна торгівля залізними виробами, будівельними матеріалами та санітарно-технічними виробами в спеціалізованих магазинах.

* 41.20 Будівництво житлових і нежитлових будівель (основний).

Як бачимо, підприємство аж ніяк не спеціалізується на догляді за зеленими насадженнями. Все, що пов’язане з деревиною, — це її збут або обробка. Чи зацікавлене таке підприємство у тому, щоб зберегти зелені насадження міста? Чи має воно відповідних спеціалістів? Питання риторичні...

За 2006 рік на «ремонт» та «утримання» зелених насаджень та інші подібні роботи, за даними порталу «Є-дата» та пошуково-аналітичної системи «007», КП «Єлизавета» отримало 3 033 848,74 грн з міського бюджету, виконавши 57 транзакцій.

При цьому міська рада у них же й закуповувала дрова (напевне, зроблені з тих же «відремонтованих» дерев).

ПОРУШЕННЯ ЕКОЛОГІЧНОГО ЗАКОНОДАВСТВА

06.12.16 р. зранку було -6оС, а на 07.12.16 вночі та вранці — до -14о С. Незважаючи на це, КП «Єлизавета» продовжує «омолоджувати» дерева. Різали, як завжди, до стовпа — на території дитсадка біля школи №31. Те, що дерева довго не проживуть після цього, — це факт. Дерева не пристосовані до зимової обрізки. Правилами утримання зелених насаджень вона взагалі виключається.

За словами активістів, в управлінні ЖКГ їх запевнили, що змушені обрізати взимку ті дерева, які аварійні. А на території садочка є 47 «аварійних» дерев, як сказали дроворуби з «Єлизавети». Не уявляю, як можуть одночасно стати аварійними всі дерева на цій території?

Як це робиться? Всі директори (чи завгоспи) всіх шкіл і дитсадків міста подають заяву в міську раду про те, щоб на території школи (садка) було проведено обрізку дерев. Хто визначає, які дерева аварійні, які з них справді становлять загрозу — невідомо. Міська рада надає дозвіл на таку обрізку без будь-яких деталей. А що ж законодавство? Немає такого поняття — «аварійна обрізка». У Правилах утримання зелених насаджень, п. 9.1.12, є лише:

1) аварійне дерево, яке трухляве, сухе чи пошкоджене — таке підлягає знесенню;

2) аварійні гілки — це сухі, надламані або ті, що розташовані біля електродротів. Тобто підлягають видаленню одиночні гілки.

Чому міська рада надає дозвіл на проведення «ремонту», тобто омолоджувального обрізання дерев, у грудні, якщо «Правилами утримання зелених насаджень у містах України» омолоджувальна обрізка дозволяється лише навесні? Тим часом як восени (і тільки в широтах із теплою зимою) проводиться виключно формувальна обрізка з видаленням лише одного-дворічних пагонів.

Згідно з п. 4.2 Доповнення 1 Наказу №154 «Про затвердження Порядку проведення ремонту та утримання об’єктів благоустрою населених пунктів», омолоджувальна обрізка є КАПІТАЛЬНИМ РЕМОНТОМ об’єкта благоустрою.

А тому потрібен буде ДЕФЕКТНИЙ АКТ про обстеження дерев із висновком про те, що вони потребують омолоджувального обрізання (згідно з п. 9.1.11.3. Правил утримання зелених насаджень, омолоджувальне обрізання виконують лише в дерев, вершина яких почала всихати, а ріст пагонів припинився).

Чому не замазуються рани на деревах, як це має виконуватися згідно з розділом 9, пункти 9.1.9, 9.1.11.2 Правил утримання зелених насаджень?

Хто нестиме відповідальність за загибель дерева після некваліфікованої обрізки — КП «Єлизавета» чи міська рада як замовник робіт?

ВІДКРИТО КРИМІНАЛЬНІ СПРАВИ

20.11.2014 до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за №12014120000000410 та розпочато розслідування кримінального правопорушення за ознаками злочину, передбаченого ч. 3 ст. 191 КК України, за фактом привласнення бюджетних коштів службовими особами КП «Єлизавета».

У ході проведення досудового розслідування встановлено, що 19.11.2014 до СУ УМВС з УБОЗ УМВС надійшли матеріали документальної перевірки ГУ ДФС у Кіровоградській області, в яких зазначено, що службові особи колективного підприємства «Єлизавета» привласнили кошти на загальну суму 402012,38 грн, які були виділені для виконання робіт та поставлення товарів.

2010 року прокуратурою Ленінського району міста Кіровограда розслідується кримінальна справа № 77-382, порушена за фактами привласнення та розтрати коштів службовими особами КП «Єлизавета», що спричинило тяжкі наслідки за ознаками злочину, передбаченого ч.4 ст.191 КК України.

Під час досудового слідства встановлено, що службові особи КП «Єлизавета», діяльність яких пов’язана з проведенням ремонтних робіт та будівництвом будівель, всупереч інтересам служби здійснили привласнення та розтрату коштів, що спричинили тяжкі наслідки.

Матеріалів про подальшу долю кримінальних проваджень у відкритому доступі немає, проте сам факт наявності подібних справ ставить під сумнів репутацію підприємства.

ПОЗИЦІЯ КП «ЄЛИЗАВЕТА»

Нам вдалося поспілкуватись із директором колективного підприємства «Єлизавета» Аллою Чернік телефоном. Вона категорично заперечила будь-які звинувачення активістів, більше того, вона заперечила навіть факт проведення підприємством обрізки дерев.

«Ми обрізкою не займаємось! Обрізкою займається КП «Благоустрій». Ми проводимо тільки знесення аварійних дерев, тих, на які міська рада дає акти. Все. А зараз, вибачте, я дуже зайнята!» — прокоментувала ситуацію Алла Степанівна.

Такі твердження не відповідають дійсності, адже 2 березня 2017 року з КП «Єлизавета» Головним управлінням житлово-комунального господарства Кіровоградської міської ради було укладено договір про «Послуги з озеленення територій та утримання зелених насаджень (поточний ремонт зелених насаджень.)». Договір викладено у відкритому доступі на сайті публічних закупівель «Прозорро».

ВИСНОВКИ

Отже, що маємо у підсумку? Підприємство, яке спеціалізується на заготівлі дров та виготовленні виробів з деревини, отримує мільйони гривень на заходи з «озеленення» міста. Отримує їх, уникаючи процедури торгів. А після такого «озеленення» — продає місту його ж майно — дрова та вироби з «озеленених» дерев! А місто залишається без грошей, без дерев і без чистого повітря...

Дмитро СІНЧЕНКО, Кропивницький
Газета: 
Рубрика: