Україна не може існувати, не володіючи Кримом, це буде якийсь тулуб без ніг. Крим має належати Україні, на яких умовах, це байдуже, чи буде це повне злиття, чи широка автономія, останнє повинно залежати від бажання самих кримців
Павло Скоропадський — український державний, політичний і громадський діяч, військовик. Гетьман Української Держави

«Чорний» день для українського біорізноманіття

Уряд ліквідував територіальні органи, які відповідають за охорону природно-заповідного фонду
22 травня, 2013 - 10:50
ФОТО АНДРІЯ КРИМСЬКОГО
ФОТО РУСЛАНА КАНЮКИ / «День»

22 травня Генеральна Асамблея оголосила Міжнародним днем біологічного різноманіття. Приєдналася до цієї ініціативи й Україна, але дуже своєрідно... Цього року Кабінет Міністрів України та Міністерство екології та природних ресурсів України «підготувалися» до Міжнародного дня біорізноманіття, як ніколи з часів незалежності України: 20 травня цього року уряд у всіх областях ліквідував управління екології та природних ресурсів, у яких зберігалися матеріали про національний природно-заповідний фонд. Отже, наразі за ці багатства ніхто не відповідає. Передбачається, що працівники екологічних підрозділів Мінприроди перейдуть працювати в підпорядкування місцевих адміністрацій, при цьому їхню кількість по країні зменшили на 30% (за даними Мінприроди загалом це — 968 осіб).

Громадськість вважає, що ліквідація територіальних органів природоохоронної справи призведе до «узаконеного» вилучення заповідних територій та до зменшенню контролю за дотриманням законодавства в цій галузі. Вже сьогодні екологи б’ють на сполох: згідно з кадастровою картою України, яку цього року вперше відкрили для публічного доступу, велику частину заповідних територій України уже віддали під забудову або під господарську діяльність. За словами голови харківської екологічної групи «Печеніги» Сергія Шапаренка, за останні 10 років з території Ялтинського заповідника вилучено майже 400 га земель під забудову. Не краща ситуація — в Київській області: із 194 природних резерватів Київщини у 28-ми активно роздаються землі в приватні руки.

За словами фахівців, досить непогані результати щодо збереження природного багатства українська влада демонструвала до кінця 2009 року. За роки незалежності площа природно-заповідного фонду України зросла більш ніж удвічі. Станом на листопад 2009 до його складу входять понад 7200 територій та об’єктів загальною площею 2,8 млн га, що становило 4% території держави. Наприкінці 2009 року президент Віктор Ющенко своїми указами створив ще кілька природних заказників. Відтак площа природно-заповідного фонду склала майже 7%. Європа радить Україні збільшити заповідні території до 12%. Враховуючи, що великих територій залишилося досить мало, для збереження нашого біорізноманіття треба створити дуже багато маленьких заказників — набагато більше, ніж є зараз (приблизно 10—15 тис. по всій Україні).

Олексій ВАСИЛЮК, заступник голови Національного екологічного центру України:

— З понеділка цього тижня в Україні більше немає обласних управлінь Мінприроди — єдиного органу, який мав архіви природно-заповідного фонду: знав, де вони знаходяться і займався ними. Під час адмінреформи його скасували. Ми зараз не маємо поняття, де знаходяться всі ці матеріали — чи вони взагалі збережені. А це 7600 об’єктів. І якщо інформацію буде втрачено, то це буде катастрофа. Сьогодні ті, хто цікавляться питаннями природно-заповідного фонду, навіть не мають куди звернутися з питаннями. А якщо так, то немає кому погоджувати чи не погоджувати відведення ділянок під забудову. Тобто, зараз це можна робити будь-де. Є чітке доручення Кабміну ліквідувати територіальні органи охорони природи до 17 травня. Також у ньому говориться про те, що будуть створені спеціальні підрозділи при місцевих адміністраціях. Але немає ніякої конкретної дати їх створення. Тому сьогодні всі об’єкти природно-заповідного фонду — в небезпеці. Звичайно, що об’єкти, які ближче знаходяться до Києва — у більшій небезпеці. При цьому адміністративна реформа, яка передбачає ліквідацію територіальних органів міністерств, реалізується тільки в частині Мінприроди. Жодне інше міністерство не ліквідувало своїх територіальних органів. Оскільки уряд раніше вже ліквідував територіальні органи Державної служби заповідної справи, то ми вважаємо, що це — планомірний наступ на заповідну справу... На жаль, з початку 2010 року в Україні не було створено жодного національного парку чи заповідника. Більше того, єдиний на Луганщині національний парк — Сіверсько-Донецький — ліквідували. Сьогодні в Адміністрації Президента очікують підписання восьми указів про створення нових заказників та природних парків, зокрема — Біличанського лісу в Києві, для якого проект указу розроблявся за... указом самого Президента. І ні один із них зараз не подано на підпис.

Оксана МИКОЛЮК, «День»
Газета: 
Рубрика: