Безлад не створює порядку. Якщо око зодчого — хаос, будівля буде Вавилонською вежею.
Віктор Гюго, французький письменник

Феномен козаків

Що може зробити мирна 100-тисячна армія?
14 жовтня, 2010 - 00:00
КОЗАЦЬКИЙ РЕЄСТР ПОПОВНЮЄТЬСЯ МАЛО НЕ ЩОДНЯ І МАЄ РОЗГАЛУЖЕНУ МЕРЕЖУ КОЗАЦЬКИХ ТОВАРИСТВ У ВСІХ ОБЛАСТЯХ УКРАЇНИ, АР КРИМ, КИЄВІ ТА СЕВАСТОПОЛІ / ФОТО ЄВГЕНА КРАВСА

Козацька доба — найяскравіша сторінка в історії українського народу. Велич і слава цієї історії по праву належить козацтву. Вперше козацький реєстр було запроваджено 1524 року за правління великого князя литовського і короля польського Сигізмунда I. Як окрема військова одиниця козацтво було затверджено 1572 року за короля Сигізмунда II Августа (на той час українські землі були у складі Речі Посполитої). Тоді реєстр налічував лише 300 козаків, але вони відзначалися високою боєздатністю, хоробрістю і винятковою мужністю. Поступово реєстр збільшувався. За свої подвиги і участь у воєнних діях козаки звільнялися від сплати податків, отримували різні привілеї, а також право мати власні клейноди.

Козацтво було грізною силою, особливо у боротьбі проти татар і турків. Тому уряд Речі Посполитої постійно прагнув використовувати їх у боротьбі зі своїми противниками. Бойова слава козацтва гриміла протягом майже трьох століть. Реєстрові козаки, перебуваючи на державній військовій службі, стали елітою українського народу, його надійним захисником у боротьбі з ворогом. А ще козаки були головною рушійною силою в змаганнях за волю та незалежність українських земель.

Продовжуючи славні традиції минулого, українське козацтво відіграло вирішальну роль у становленні нашої держави, тому Президент України Леонід Кучма видав указ від 7 серпня 1999 року про святкування Дня Українського козацтва і відзначати його щорічно 14 жовтня, в день свята Покрови Пресвятої Богородиці. Цей день було обрано невипадково. Богородиця є покровителькою та берегинею козацького війська і всіх українських збройних формувань.

2002 року установча Велика Рада вперше в незалежній Україні відродила своїм рішенням Українське реєстрове козацтво (УРК) і затвердила посаду гетьмана. На цю посаду козаки одностайно обрали Анатолія Івановича Шевченка, спадкового козака, відомого вченого, члена-кореспондента Національної академії наук України, доктора технічних наук, доктора богослов’я, ректора Державного університету інформатики і штучного інтелекту МОН України.

Сучасне Українське реєстрове козацтво успадкувало військові традиції, честь, дисципліну і порядок. З почуттям відповідальності та патріотизму козаки-реєстровці обрали гасло «До міцної держави та добробуту народу України через духовність і патріотизм кожної людини».

Як історична спільнота українського народу та громадська сила, сучасне реєстрове козацтво здатне впливати на політичні та суспільні процеси, що відбуваються в країні. Під знаменами Всеукраїнської громадської організації «Українське реєстрове козацтво» — більше ніж 100-тисячна армія реєстрових козаків. Серед них керівники органів державної влади, підприємств, відомств і установ; діячі освіти, науки і культури; бізнесмени, військові, а також представники різних конфесій та релігійних організацій; студентська та шкільна молодь.

Тільки за останній рік Львівська область наповнилася п’ятьма міжрайонними козацькими об’єднаннями. Активно працюють у цьому напрямку в Івано-Франківській області. Сформовано козацькі товариства в Естонії, Латвії, а також в Угорщині, Фінляндії, США, Росії, Австралії, Японії, навіть у Саудівській Аравії. Розпочато роботу зі створення козацьких осередків в Білорусі та Молдові. Головний штаб УРК знаходиться у Києві.

Основні статутні завдання Українського реєстрового козацтва — взаємодія з органами державної влади щодо формування державної політики у сфері духовного, економічного, соціального та військового будівництва на історичних, патріотичних, господарських і культурних традиціях українського козацтва.

На системній та правовій основі налагоджено співпрацю УРК з управліннями освіти та науки облдержадміністрацій. До практичних результатів цього співробітництва слід зарахувати масштабну науково-пошукову, краєзнавчу та археологічну роботу, розгорнуту реєстровим козацтвом. Зокрема, у Вінницькій області створено краєзнавчий центр «Козацька пристань» та спущено на воду перший козацький пасажирський катер на річці Дністер.

Спільно з обласними управліннями культури розроблена і діє щорічна регіональна програма патріотичного виховання молоді, студентів та учнів шкіл. В рамках цієї програми проводяться виставки, екскурсії, походи та туристично-краєзнавчі експедиції, зокрема всеукраїнський туристичний маршрут «Україна — козацька держава» та інші маршрути, пов’язані з історією українського козацтва.

У містах проводяться масштабні зльоти козацьких дитячо-юнацьких громадських формувань. В загальноосвітніх школах міст та районів діють козацькі республіки та військово-патріотичні клуби, діяльність яких спрямовано на дослідження і створення музеїв бойової та козацької слави. Розглядається створення військового козацького ліцею.

Робота з молоддю стала одним із головних напрямків діяльності всіх козацьких осередків. Українське реєстрове козацтво підтримало ініціативу МВС України і за згодою МОН України розгорнуло роботу зі створення у вищих навчальних закладах студентських формувань з охорони громадського порядку.

Хочеться звернути увагу на важливу традицію козаків-реєстровців Херсонщини: вони стають хрещеними батьками, усвідомлюючи велику відповідальність за духовне виховання дітей-сиріт та вихованців шкіл-інтернатів, беруть на себе турботу та опіку над ними.

Налагоджено тісну співпрацю з церквою. Обласні єпархії Української православної церкви (УПЦ) беруть участь та освячують практично усі заходи Українського реєстрового козацтва. Наприклад, в Морському соборі святого Миколи Угодника (Херсонська область) козаки-реєстровці вже традиційно відзначають усі свята.

Тривалий час Українська греко-католицька церква (УГКЦ) взаємодіє з осередками Українського реєстрового козацтва. Чимало священників УГКЦ є капеланами козацьких полків та дивізій і беруть активну участь у посвяті новобранців, проведенні урочистих заходів, конференцій та диспутів. Не можна не згадати, що в період сталінських репресій майже три тисячі священиків цієї церкви було розстріляно і безліч заслано до Сибіру.

Все більшу силу набирає діяльність УРК зі збереження історичних пам’яток козацької доби, їхнього впорядкування та відбудови; охорони заповідних місць і об’єктів. У Чернігівській області за сприяння козацького реєстрового товариства реставровано і взято під опіку пам’ятку історії — храм Святої Великомучениці Катерини, збудований (1696—1715 рр.) на честь героїзму козаків Чернігівського полку під командуванням отамана Лизогуба під час російсько-турецької війни. Тепер цей храм став військово-козацьким. В селі Єлисеєвка Запорізької області козаки побудують православний храм.

Кілька років тому реєстровцями впроваджено комплексну програму господарської діяльності, спрямовану на організацію і підтримку селянських (фермерських) господарств, різних промислів козацтва. Сформовано кінні загони козацтва для надання практичної допомоги державній лісовій охороні, рибінспекції, екологам-інспекторам, постійно аналізуються і розглядаються інші варіанти взаємодії козацьких формувань з населенням та державними структурами.

Керівництво обласних, міських та районних осередків УРК у тісній співпраці з силовими відомствами: ЗСУ, ВВ МВС, МНС опікується військовими частинами Збройних сил, Внутрішніх військ МВС та Прикордонної служби України. Одне із завдань Українського реєстрового козацтва — це сприяння правоохоронним органам держави в охороні громадського порядку, захисті конституційних прав та законних інтересів громадян, профілактиці правопорушень. Така співпраця стала зразковою у Волинській, Херсонській, Луганській, Житомирській та Чернігівській областях.

Розвиваються військово-прикладні та технічні види спорту. Постійно проводяться республіканські змагання з самбо і рукопашного бою серед молоді та козаків. Так, у Вінницькій області за ініціативою та під патронатом обласного козацького товариства проведено розіграш Міжнародного кубка Дністра з парапланерного спорту, а в Луганській області вже традиційно проводяться змагання на кубок «Ворошиловський стрілець». На постійній основі та у взаємодії з командуванням військових частин Збройних сил у Луцьку (Волинська область) здійснюється навчання студентів навичок бойових мистецтв, ознайомлення з бойовою технікою і стрільбою. Особисто гетьман УРК — головний конструктор інтелектуального мобільного робота, призначеного для пошуку і знешкодження вибухових пристроїв у польових умовах.

Козацька слава про добрі справи вже давно вийшла за межі України.

Делегація УРК на державному рівні представляла Україну в Естонії під час святкування Дня незалежності Естонської Республіки. Згодом естонська делегація відвідала Україну, і голова Сил оборони Естонії генерал-лейтенант Йоханесс Керт виявив бажання стати козаком УРК. Разом з ним прийняли посвяту в церкві та стали козаками-реєстровцями всі члени естонської делегації.

Делегація Закарпатського обласного козацького товариства взяла участь в урочистому святкуванні ветеранів об’єднання фельдмаршала Радецького, яке відбулося в місті Хельденбург, Австрія. Відбулася дружня зустріч з делегацією ветеранів австрійських збройних сил підрозділів K-Zug XXI у Відні. За рішенням керівництва делегації УРК військовослужбовців збройних сил Австрії капітана Зігфрида Вернбахера та полковника Ернста Гофмана було нагороджено відзнаками УРК «Бронзовий козацький хрест». Цікавий факт: в одному з віденських парків стоїть величний пам’ятник козакам на честь 320-річчя звільнення Відня від османів (турків). Нещодавно у Києві з дружнім візитом перебувала делегація з Фінляндії...

Українське реєстрове козацтво визнано міжнародною спільнотою. А що відбувається у нас на державному рівні? На відміну від Росії, у нас до цього часу закон «Про українське козацтво» не прийнято.

Протягом століть сотні істориків дослідили і написали багатотомні видання з історії українського козацтва. Але феномен козаків досі залишається надто важливим і потрібним. Могутньою буде та держава, яка спрямує цей невичерпний потенціал на добро Вітчизни. Якщо держава зрозуміє величезне значення реєстрового козацтва, це забезпечить їй вправне керування і дозволить створити непереможний символ могутності.

Людмила СУЛИМА
Газета: 
Рубрика: