Коли важиться доля нації, історія не відрізняє поміж нейтральними боягузів.
В'ячеслав Липинський, український політичний діяч, історик, теоретик українського консерватизму

Кодак може стати Меккою для відпочивальників

У Придніпровській державній академії будівництва та архітектури розробили концепцію музейно-туристичного комплексу
26 липня, 2013 - 11:09
ФОТО З САЙТА VG.RODKOM.ORG

У Дніпропетровську збираються відродити фортецю Кодак. Проект розробили студенти й викладачі Придніпровської державній академії будівництва та архітектури. Його керівник, доцент Тамара Товстік пояснює: йдеться про створення музейно-туристичного комплексу, оскільки Кодак, розташований у мальовничому закруті Дніпра, вже давно перетворився на улюблене місце відпочинку городян. Тут проводяться козацькі свята, етнофестивалі й інші масові заходи.

«Це місце — історія нашого міста, воно розташоване неподалік від аеропорту, і його могли б відвідувати іноземні туристи. Тому ми вирішили створити на цій території проект музейно-туристичного комплексу «Кодацька фортеця», — пояснює Тамара Товстік. Поки сам проект є концепцією. Передусім він передбачає створення неподалік від фортеці готелю, що каскадом спускатиметься схилом пагорба. «Саму фортецю ми повністю відновлювати не збираємося, але плануємо відновити геометрію 20 відсотків площі валів, що залишилися не зруйнованими кар’єром. Це для того, щоб люди мали уявлення, як виглядала фортеця Кодак», — розповідає автор проекту Юрій Лозовенко. Проблема полягає в тому, що більшу частину кріпосних валів давно «з’їв» кар’єр, де в радянські часи добували граніт. Зупинити руйнування історичної пам’ятки вдалося лише в роки «перебудови». За два десятиліття гігантська виїмка кар’єру заповнилася водою й утворилося мальовниче озеро, над яким підносяться руїни фортеці. Архітектори мають намір використати цю особливість рельєфу. На території кар’єру планується звести будівлю, в якій міститимуться музей, кінотеатр, виставковий центр і багато чого іншого. Розташування водоймища дозволяє тут створити об’єкт рекреаційно-санаторного типу.

«Дуже цікавою є територія, трохи вище фортеці, — вважає Юрій Лозовенко. — Це старовинне кладовище в центрі села Старі Кайдаки, на якому ховали як католиків, так і православних. Неподалік стояла Свято-Архангельська церква, зведена 1787 року в стилі дерев’яного козацького бароко. У тридцяті роки минулого століття божий храм знесли за наказом більшовиків». «Ми хочемо зробити його копію, що не буде пам’яткою архітектури, але стане культовим об’єктом в селищі. Крім того, між церквою й фортецею планується побудувати аналоги старовинних українських хат, к яких міститимуться магазини, кав’ярні, міні-музей і т.д. Тут же можна буде проводити ярмарок, де селяни продаватимуть екологічно чисту продукцію, — пояснюють свій задум архітектори. — На жаль, зараз сама фортеця й прилегла територія в запущеному стані. Відпочивальники руйнують рельєф фортеці колесами машин і залишають там сміття. Поруч йде забудова. Ми хочемо врятувати залишки фортеці Кодак від руйнування й зробити там об’єкт культурного громадського відпочинку».

Ідею створення музейно-туристичного комплексу підтримала польська община Дніпропетровська. Голова Спілки поляків «Огнисько» Антон Яновський підкреслює, що фортеця Кодак зіграла в історії краю свою позитивну роль. Насамперед вона була форпостом, що протистояв татарсько-турецькій експансії до України. До того ж, ціла низка дослідників вважає, що саме з дати заснування Кодака слід вести літочислення самого Дніпропетровська. А.Яновський навів приклад фортеці у Кам’янці-Подільському, яку останніми роками вдалося перетворити на відомий туристичний об’єкт. Якщо взятися за популяризацію Кодака, то Дніпропетровськ отримає ще одну пам’ятку історії та культури, який залучатиме туристів, вважає А.Яновський. «Ми виготовили макет музейно-туристичного комплексу «Кодацька фортеця» й показали його керівникам Дніпропетровської області. Проект дуже сподобався голові облради Євгену Удоду. Він представив його на туристичній виставці, що проходила цього року у Вроцлаві. Нашим проектом уже зацікавилися польські інвестори, тому ми сподіваємося, що незабаром у Дніпропетровську з’явиться цей туристичний об’єкт», — сказав лідер польської общини.

Вадим РИЖКОВ, «День», Дніпропетровськ
Газета: 
Рубрика: